The Last of Us Remastered - Recenzia

 

Sony spravilo naozaj geniálny ťah. Poslednú veľkú exkluzivitu ( nič proti fanúšikom série Gran Turismo), ktorú môžeme považovať za labutiu pieseň PS3ky, opätovne vydáva po 13 mesiacoch s podtitulom Remastered. Nejde však o rýchlo uvarený port, ale o poctivú robotu.

Minimálne z technického hľadiska. Je veľmi pravdepodobné, že vývojári z Naughty Dog, hneď po odovzdaní PS3 verzie, začali pracovať na remaku pre štvrtú PlayStation. Respektíve čakali, až sa objavia prvé 10-ky a Sony dá prácam na verzii pre PS4 zelenú. Podľa mnohých kritikov najlepšia hra uplynulej generácie konzol, otvorí ďalšiu generáciu.Toto zmýšľanie má svoju logiku. The Last of Us pravdepodobne nehrala dostatočne veľká skupina majiteľov PS4. Pre mnohých hráčov bola kúpa PS3 pred rokom zbytočná. Na trh sa chystala štvrtá PlayStation a kupovať si konzolu iba kvôli jednej hre je predsa zbytočné. Práve im je určená Remastered verzia, pretože The Last of Us si musíte zahrať. Toto je jedinečná hra, či už to hodnotíte kladne alebo záporne.

Vysoké kvality hry uznávame a písali sme o nich pred vyše rokom. Avšak The Last of Us nie je hra pre každého. Dôvodom je hutná atmosféra – ak sa neradi bojíte, potom TLoU možno ani nikdy nedohráte. Po dlhej dobe ide totiž o poriadny survival horor, kde sú nepriatelia fyzicky zdatnejší, ak bojujete proti nakazeným, alebo sú lepšie vybavení, ak sa zapletiete do prestrelky s vojakmi alebo gangom. A bez ohľadu na to, s kým bojujete o prežitie, súper je vždy v presile.Bojové pasáže, na ktoré sa líšia názory hráčov, striedajú časti, kedy si užívate tiesnivú atmosféru post-apokalyptického sveta a špičkovú interakciu medzi hlavnými protagonistami. Keď sme recenzovali pôvodnú verziu, chválili sme kontrast medzi Joelom a Ellie. Rozličný pohľad na svet človeka, ktorý je unavený životom a dospievajúceho dieťaťa, ktoré nikdy nevidelo „klasický" svet. V The Last of Us totiž žijeme v symbióze s nakazenými ľuďmi, ktorí svojím správaním pripomínajú klasických zombíkov.

The Last of Us bola technologicky najvyspelejšou hrou, ktorá kedy vyšla na PS3. Už po prvých minútach hrania Remastered verzie je jasné, že Naughty Dog je unikátom v hernom priemysle. Neexistuje žiadne iné vývojárske štúdio, ktoré dokáže tak dokonale prispôsobiť zdrojový kód platforme, pre ktorú ju vyvíja. Sony môže vývojárom ruky bozkávať, pretože Naughty Dog opätovne dokazujú, že sú majstrami svojho remesla. Jednoducho povedané, oni sú PlayStation.Audiovizuálne spracovanie Remastered verzie je jedným slovom špičkové a samo o sebe dôvodom, aby ste si zahrali PS4 verziu aj v prípade, že ste hru na PS3 pred rokom dohrali. Zabudnite na klasické remaky, ktoré majú o trochu lepšiu grafiku a dostanú podtitul HD. Naughty Dog sa v rozhovoroch vyjadrilo, že hru kompletne prerobilo od základov a prispôsobilo ju potrebám novej platformy. A je to vidieť. Čakali sme výbornú grafiku, ale výsledok nám aj tak vyrazil dych a už teraz sa tešíme na Uncharted 4.

Dodajme, že Remastered beží v 1080p a hráči si môžu vybrať, či chcú hrať pri 30 alebo 60 fps. V prvom prípade sú niektoré efekty dokonalejšie (napr . tiene), v prípade druhom pôsobí celá hra podstatne svižnejšie, čo si uvedomíte najmä počas prestreliek.Na druhej strane... Remastered verzia je iba o úžasnej grafike a pribalení všetkých DLC. Vývojári hrateľnosť nemenili a nereagovali ani na prípadne negatívne odozvy zo strany fanúšikov. Ak vás iritovalo správanie NPC postáv, ktoré mali niekedy svoju blbú chvíľku, to isté vás čaká aj teraz. Príbehové DLC je dostupné opäť iba samostatne a to aj napriek tomu, že výborne dopĺňa príbeh. Prečo ju vývojári nezabudovali priamo do príbehu Remastered verzie, zostáva otázne. Resp. prečo neponúkli hráčom zahrať si hru aj s DLC obsahom v chronologickom poradí.

Dodajme, že Remastered verzia má v sebe zabudovaný aj prídavok Grounded, o ktorom sme samostatne nepísali. Ten prináša ultravysokú náročnosť a nové možnosti do multiplayeru. Tento dodatok vyšiel pred vydaním PS4 verzie aj pre pôvodnú hru. Jedinou pridanou hodnotou Remastered verzie, z hľadiska obsahu, je tak 90-minútový dokumentárny film o vývoji hry. A foto režim, ktorý sa objavil aj v Infamous.

Písať recenziu na Remastered verziu je svojím spôsobom zbytočné. Ide o totožný materiál, ktorý sme hrali pred rokom, s pribalenými DLC balíkmi a výrazne lepším audiovizuálnym spracovaním. Špičkové schopnosti Naughty Dog však urobili z najkrajšej hry pre PS3 najkrajšiu hru pre PS4. The Last of Us je hra, ktorú by ste si mali minimálne vyskúšať a túto možnosť majú teraz už aj majitelia PS4. Palec hore pre Sony.

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
The Last of Us Remastered
Platforma: Playstation 4
Žáner: akcia/adventúra
Výrobca: Naughty Dog
Distribútor v GB: Sony Computer Entertainment Europe
Distribútor v SR: Sony
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

90%
 
"To isté ako pred rokom, technicky dokonalejšie."
Klady
  • špičkové audiovizuálne spracovanie
  • atmosféra
  • komplet všetky DLC balíky
  • foto režim
Zápory
  • bez dodatočných zmien
  • NPC majú niekedy slabú chvíľku
korekcia: Paulína Postihačová a Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk