TowerFall Ascension - Recenzia

 

Spomínate si na kickstarterový zázrak, konzolu OUYA? Nakoniec z nej bol „prepadák“, ale svetu dala jednu výbornú exkluzivitu. Volá sa TowerFall a je mementom starých čias, keď sa stretli štyria hráči pri jednej konzole a navzájom virtuálne súperili. Lokálny multiplayer sa počas posledných rokov výrazne zmenil – niekto by mohol povedať, že umrel, avšak TowerFall Ascension dokazuje, že multiplayer je zábavný aj bez nutnosti nadávať cudzím deťom cez internet. Zábavnejšie je nadávať ľuďom okolo vás.

TowerFall bol v pôvodnej verzii titulom, ktorý neponúka žiadnu kampaň pre jedného hráča. Inak povedané, ak ste mali OUYU, ale nemali ste kamarátov-spoluhráčov, hra nemala čo ponúknuť. Ascension v tomto smere prináša rozšírenie. Kampaň si zahráte sami alebo v dvojici s kamarátom. Nečakajte však zložitú hrateľnosť alebo nejaký príbeh. Kampaň je v princípe jednoduchá a niekto by povedal, že narýchlo uvarená. Svoj účel však plní a hru TowerFall si konečne zahráte aj bez kamarátov.

Bez ohľadu na to, v akom režime hráte, základ hrateľnosti sa nemení. TowerFall prezentuje súboje, ktoré sa odohrávajú v malých arénach. Bojiská nie sú uzavreté a ak prepadnete cez spodný otvor, v padaní budete pokračovať z vrchu obrazovky. To dáva celej hre taktický nádych a je to tiež dôvod, prečo sú súboje zábavné a prekvapujúce. Kampaň ľudských spoluhráčov-protihráčov nahradí umelou inteligenciou a generovaním počtu príšer. Ak prežijete niekoľko vĺn, vyhrali ste. A pokračujete ďalšou misiou, ktorá je opäť o niečo náročnejšia.

V tejto súvislosti môžeme spomenúť, že TowerFall Ascension je pomerne náročná hra. Už v režime „Normal“ sa potrápite, nehovoriac o náročnosti Hardcore. Okrem toho Ascension ponúka aj tzv. výzvy „Trials“, kde sa zameriate na plnenie zadaných úloh. Zahráte si ich aj s kamarátmi, takže frustrovaných protihráčov môžeme namiesto bratovražedných súbojov porážať aj v tomto režime.

Hra TowerFall si aj v PS4 verzii zachováva svoju štvorčekovú grafiku a nepoteší hráčov, ktorí chcú na novom PlayStatione hrať next-gen hry. Tento nezávislý počin ocenia najmä jedinci s množstvom kamarátov v blízkom okolí a takisto aj s množstvom ovládačov. Aby mala hra poriadne grády a prezentovala svoj potenciál, budete potrebovať štvoricu gamepadov.

Vtedy naplno vynikne zábavnosť herného systému, ktorý je v základoch jednoduchý. Každý z hráčov má trojicu šípov. Ak ich vystrieľa, nepriateľov môže likvidovať aj štýlom á la Mário a skákať im na hlavu. Samozrejme, je možné použitú muníciu zbierať zo zeme a recyklovať. K tomu si pripočítajte tlačidlo na krátkodobé zrýchlenie s možnosťou chytiť nepriateľov projektil, otvorené arény a z času na čas aj rôznorodý povrch, ktorý vás najmä počas kampane dokáže viackrát nepríjemne prekvapiť. Zrazu zistíte, že za jednoduchou hrateľnosťou sa skrýva hra, ktorá vyžaduje taktiku a základy fyziky – vystrelené šípy totiž neletia priamočiaro, ale prirodzene padajú. Gravitácia sa s nikým nemazná, avšak postupným hraním ju dokážete poraziť. S vaším hrdinom budete robiť akrobatické manévre, vrátane skákania a odrážania sa od stien. Skoro ako v Matrixe. Ale na šípy si dávajte pozor. Tie sú neúprosné a najväčší záchvat smiechu vždy vyvolá náhodná samovražda v zápale boja.

Hru TowerFall Ascension môžeme odporučiť len veľmi špecifickej skupine hráčov. Je potrebné, aby ste mali viacero ovládačov a zároveň kamarátov, ktorí si k vám prídu TowerFall zahrať. Alternatívne je potrebné mať kamarátov, ktorí už DualShock 4 majú. V tom prípade nemusí platiť prvá podmienka, ale iba druhá. Ak nespĺňate ani jednu, potom TowerFall Ascension nie je hra pre vás. A to aj napriek tomu, že PS4 verzia ponúka kampaň pre jedného hráča. Tú však považujeme za predohru, tréning pred seansami s kamarátmi. Vďaka tejto hre možno vaša popularita v kolektíve porastie smerom hore.

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
TowerFall Ascension
Platforma: PS4
Žáner: akčná
Výrobca: Matt Thorson
Distribútor: PS Store
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Naše hodnotenie

70%
 
"TowerFall, čipsy a štyri ovládače k tomu"
  Klady
  • výborná hrateľnosť
  • dobrý koncept
  • rozšírenie PS4 verzie
  Zápory
  • ak máte kamarátov, ale nemáte ovládače, potom vyššia cena (musíte dokúpiť ovládače)
  • ak nemáte kamarátov, potom nuda
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk