Metal Gear Solid: Ground Zeroes - Recenzia

 

Metal Gear Solid: Ground Zeroes síce nie je plnohodnotná hra, pri ktorej by ste strávili hodiny a hodiny hracieho času, ale zasa tomu nie je ani tak, ako sa šíri internetom, že hru za 30 eur prebehnete za dve hodiny a potom už nemáte čo hrať. Aj keď Ground Zeroes nie je nič iné ako prológ, Kojima nesklamal a dokonca aj prológ dokázal spraviť pre každého fanúšika MGS série zábavným.

Od posledného vydania pokračovania legendárnej stealth špionážnej série ubehli už štyri roky. Posledným dielom série sa tak stal Peace Walker a práve to bude aj diel, na ktorý v pokračovaní nadviažeme. Síce sa nedočkáme obľúbeného Solid Snaka, ale ešte viac „badass“ Big Bossa. Samozrejme, ako v každom diele MGS série nebudú chýbať konšpiračné teórie, zrady a intrigy. Všetko bude však v novom kabáte nextgen konzol a prístupu, ktorý sa Kojima rozhodol do novej generácie svojich hier pridať.

Máme tu novú dobu a trh a tieto skutočnosti Kojima nemôže ignorovať. Neostal pri svojich starých overených postupoch, nový Metal Gear bude naozaj next gen hrou, akú sme ešte v sérii nevideli. Ako majster svojho remesla, Kojima nejde do prelomových zmien, ale skôr sa zameriava na viaceromenších, ktoré v konečnom dôsledku prinášajú z celej hry úžasný pocit. Snake je skvelo ovládateľný a „živý“, ako nikdy pred tým, aj keď už má svoje roky. Skúsení hráči série,ako prvú zmenu zbadajú úplne novú dynamickosť a živosť hry. Celé hranie pôsobí oveľa responzívnejšie, plynulejšie a rýchlejšie, čomu sa budete musieť prispôsobiť, a tak svoje taktiky a stratégie budete musieť vymýšľať a upravovať o to rýchlejšie. Tieto zmeny,pochopiteľne, ovplyvňujú aj vašich nepriateľov – AI. Tých sa neoplatí brať na ľahkú váhu. Pri dennom svetle zahliadnu aj tie najmenšie pohyby tieňov, tiež započujú podozrivé zvuky, ktoré prilákajú ich pozornosť,a tak sa danú situáciu vyberú hneď skúmať.

Celý Ground Zeroes sa odohráva vo vojenskej základni Camp Omega, ktorá je „black site“ organizácie Cipher, ktorú sa, pravdepodobne, budete v plnej hre snažiť skompromitovať. Omega je vlastne uzavretý sand box, kde sa budete pohybovať v rámci prvej, hlavnej príbehovej misie a po jej prejdení v piatich bočných side ops, ale za denného svetla, čo dodáva hrateľnosti úplne nový level náročnosti, ktorý si ešte pri každej misii môžete sťažiť hard. Mohli by ste si myslieť že šesť misií v rovnakej oblasti bude dookola to isté, ale opak je pravdou. Kojima dokázal dokonca aj v rovnakej oblasti, po dobu šiestich misií, udržať prvok znovu hrateľnosti na veľmi vysokej úrovni, a tak sa čoskoro pristihnete,že hráte rovnakú misiu už piatykrát a je to stále zábava. Prispieva tomu aj fakt, že ste za každú misiu odmeňovaní zbraňami, kazetovými páskami a inými odmenami, na základe nazbieraných bodov. A aj keď vám hra umožňuje štýl hry „guns blazing“ a v jednej z bočných misií je to podmienka, MGS je predsa stealth špionážna hra, a preto najviac bodov dostanete práve za hranie sa na ducha.

Čo vás ale ohromí hneď na prvý pohľad, je grafika. Celkové grafické spracovanie a pocit z prostredia je naozaj úžasný. Potešenie pre každé hráčske oko. Či je vonku noc, deň alebo prší, každou zmenou prostredia vás hra ohromuje stále viac a viac.

Metal Gear Solid: Ground Zeroes? ÁNO!

Aj keď pre neznalcov série zakúpenie hry bude, pravdepodobne, zbytočne vyhodených 30 eur,tak každý fanúšik série, ktorý sa už nevie dočkať plnej hry Metal Gear Solid V: Phantom Pain, by si mal Ground Zeroes určite zaobstarať, pričom určite neoľutuje. Snáď jediným mínusom, ktorý sa dá celej hre vytknúť je, že ju nemáme doma kompletnú verziu.

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
Metal Gear Solid: Ground Zeroes
Platforma: PS4
Žáner: špionážna stealth akcia
Výrobca: Kojima Productions
Distribútor v GB: Konami
Distribútor v SR: KON TIKI
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: KON TIKI
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

90%
 
"Snake je po dlhej dobe späť!"
  Klady
  • atmosféra/level dizajn
  • krásna grafika
  • skvelá hrateľnosť
  • znovu hrateľnosť
  Zápory
  • príbeh vyvolal viac otázok ako odpovedí
  • cena
korekcia: Petra Hladikova

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk