The Lego Movie Videogame - Recenzia

 

V poradí už asi pätnásta Lego hra so svojským herným Lego systémom a nezameniteľným humorom, tento raz nekopíruje žiaden vopred preddefinovaný svet ako tomu bolo u HarryhoPottera, StarWars či Batmana, ale teraz sa drží 90 minútového scenáru nového Lego filmu a dokazuje, že hry podľa filmu predsa len môžu byť naozaj kvalitné.

Lego hry si už od svojho začiatku vydávania držali svoju kvalitu a ani na chvíľu od nej pri nových dieloch nepoľavili. Síce základný princíp rozbíjania lego kociek a následného stavania z nich ostal vždy rovnaký, je to stále overený a zábavný systém, ktorý sa hráčom páči a nie je na ňom čo pokaziť, a teda sa mu nedá nič vytknúť. Podobne na tom je aj Lego MovieVideogame, kde síce, bohužiaľ, opäť v oblasti hrateľnosti neuvidíme nič nové, to však neznamená, že sa nezabavíme.

Práve naopak. Vývojári každým dielom dokážu neprítomnosť gameplay inovácií zamaskovať skvelým príbehom, typickým humorom Lego hier a rozmanitými prostrediami.

Hra nasleduje približne 90 minútový scenár rovnomenného filmu a skutočne striktne sa ho drží. Preto, ak ste už videli film, poznáte všetky zábavné hlášky (ktorých je hojne a o smiech nebude núdza) a presne viete čo sa stane. Hra nie je nič iné, ako verná interaktívna adaptácia filmu, využívajúca zábery z filmu, ako cut scény. Pre hráča, ktorý už film videl, to bude, pravdepodobne, nudnejšie, ale stále dosť zábavné, aby sa hru oplatilo zapnúť.

Už len samotné prostredia hry, v ktorých sa budete pohybovať, vás donútia, či už z recesie, alebo nedočkavosti preskúmavať každý roh. Veď kto by sa nechcel s Batmanom prechádzať po divokom západe, v naozaj skvostne spracovanom podmorskom levelialebo dokonca v nejakom šialenom mixe dúhovo-obláčikového sveta, ktorý vás sprevádza Unikitty, kombinácia mačiatka a jednorožca, ktorý vrhá dúhu? A toto je iba slabý príklad postáv, s ktorými sa v hre stretnete. Hrateľných postáv je totiž dostupných neúrekom. Od Batmana, cez indiánov, kovbojov, robotov, policajtov, Gandalfa, Wonderwoman, Unikitty, až k Emmetovi, o ktorom vlastne celá hra je.

Emmet je obyčajný stavebný pracovník, ktorý nevie o tom, že je „vyvolený“. Vesmír Lego sa totiž skladá z mnoho svetov, ktorými sa niekedy dalo voľne prechádzať a ľudia si z Lego kociek stavali to, čo sa im zachcelo. To sa ale nepáčilo hlavnému záporákovi hry, Lordovi Businessmanovi, ktorý nadovšetko neznáša chaos, kreativitu a voľnosť v akejkoľvek forme. Preto ukradne všemocnú superzbraň a zaručí si tak nadvládu nad všetkými svetmi Lego vesmíru. Tu prichádzate na scénu vy, obyčajný robotník, aby ste svet zachránili pred upadnutím do režimu Lorda Businessmana.

Klasický scenár okorenený klasickým Lego humorom a kockovým svetom robí z hry zábavnú jazdu kvalitne spracovanými prostrediami. Hra je o niečo kratšia ako sme pri Lego sérii zvyknutí, čo malo, pravdepodobne, na svedomí striktné držanie sa scenára filmu. Roztiahnuť 90 minútový film do zhruba sedemhodinovej kampane, si už aj tak žiadalo more fantázie, čo autori zvládli pomerne dobre, až na pár hluchých miest, kde je vidno umelé predlžovanie, a tak sa mierne začnete nudiť.Ak sa ale náhodou obávate, že vás hra po prejdení omrzí, nemusíte sa. Vo všetkých leveloch je zabudovaných mnoho miest, ktoré sú však prístupné až s postavami, ktoré si odomknete neskôr a hre tak prvok znovu hrateľnosti určite nechýba a nepôsobí tak umelo. Čo vás ale po nejakom čase omrzí, je potreba plnenia naozaj jednoduchých úloh, často pomocou prepínania sa medzi 4 – 5 postavami, čo je už neskôr veľmi iritujúce.

O nejakých hardwarových nárokoch nemôže byť pri Lego hrách veľmi reč, a aj keď hra vychádza ako multiplatforma pre PC, PS4, PS3, X1,X 360, rozdiely sú naozaj minimálne. Samozrejme, vyzerá na PC a novej generácii konzol o niečo lepšie, ale rozdiel je nepatrný a neuberá tak na kvalite ani starším konzolám a PC. Počas hrania sa však dalo naraziť na niekoľko bugov, ktoré miestami dosť znepríjemnili hru. Napríklad také zaseknutie sa za rebríkom vyústilo v zresetovanie celého levelu. Podobným situáciám by sa dalo v budúcnosti vyhnúť, ak by vývojári v budúcich dieloch pridali do menu možnosť reštartovania posledného checkpointu.

TT Games opäť raz dokázali, že Lego svet je ich svet, a aj keď sa dá diel považovať za jeden zo slabších, stále je dosť dobrý a zábavný na to, aby sa oplatil hrať. To platí dvojnásobne pre fanúšikov série, ktorí si neobyčajný humor Lego hier a ich herné prvky obľúbili už dávno pred tým. Grafická stránka spojená s kvalitnými prostrediami a lego svetom dodáva hre v spojení s fajn muzikou skvelú atmosféru, ktorú dopĺňa neopakovateľný pocit z rozbíjania lego kociek, ktoré následne staviate do šialených útvarov alebo rozbíjanie Lego panáčikov a oddeľovanie ich nôh, trupu a hlavy od seba. Škoda, že autori sa nerozhodli hru od filmu rozlíšiť aspoň zopár scénami, a tak, ako som už spomínal nezažijete v hre či filme nič nové, podľa toho, čo ste videli alebo hrali ako prvé.

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
The Lego Movie Videogame
Platforma: PS4
Žáner: Adventúra
Výrobca: TT Games
Distribútor v GB: Warner Bros. Interactive Entertainment
Distribútor v SR: Cenega
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

65%
 
"Lego kocky, superhrdinovia a humor. Čo by sa mohlo pokaziť?"
  Klady
  • rozmanitosť prostredí
  • humor
  • veľký výber postáv
  Zápory
  • miestami nudné
  • neprináša nič nové
korekcia: Petra Hladíková
 
 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk