FIFA 14 - Recenzia

 

Hurá! Nová generácia herných konzol je konečne tu. Pre väčšinu ľudí to znamená lepšiu grafiku a množstvo nových herných „peciek“, ktoré sú technicky dokonalejšie. Pre nás to znamená opäť dokonalejší virtuálny futbal. Áno, sme divní, ale touto diagnózou trpíme viacerí.

 

A aj vďaka tomu má EA Sports z FIFY jednu veľkú dojnú kravu. V minulosti sme boli voči tejto sérii kritickí. Najmä v rokoch 2000 – 2004 chýbali futbalu inovácie. FIFA bola robotická a strojová. Takmer dokonalá z pohľadu správania futbalistov. Nebola uveriteľná. Xbox 360 a PS3 však všetko zmenili a FIFA začala získavať slávu. Dokázala poraziť aj veľmi dobrú sériu Pro Evolution Soccer. S príchodom PS4 tu máme konečne next-gen FIFU 14.

Rozdiel medzi PS3 a PS4 verziou pritom nie je iba kozmetický. Obe hry sme podrobili dlhodobému testovaniu, po 2-3 hodinách hrania sme vymenili konzolu a pokračovali sme ďalej. Tento postup sme opakovali niekoľko dní permanentne. Veľmi špecifický spôsob testovania však priniesol ovocie – hoci sme si pôvodne mysleli, že next-gen verzia je iba o kúsok lepšia, pravda je iná. FIFA 14 pre PS4 je výrazne lepšia, a to po všetkých stránkach. Rozdiel v grafike si všimnete na prvý pohľad, detaily v hrateľnosti pocítite po niekoľkých minútach hrania.

Zatiaľ čo grafické rozdiely môžete vidieť aj na screenshotoch alebo videách, ktoré porovnávajú obe verzie, vylepšenú hrateľnosť musíte vyskúšať na vlastnej koži. Next-gen FIFA je lepšia z jednoduchého dôvodu – fyzika hráčov, lopty, odrazy. Všetko je komplexnejšie. Po pár hodinách hrania PS4 verzie sme sa vrátili k PS3 a pripadalo nám, že hráči majú loptu prilepenú k nohe. Vo FIFE 14 pre PS4 sa totižto lopta správa úplne inak, čo dáva priestor pre pokročilejšie osobné súboje. Často súperovi vypichnete loptu, a to takým spôsobom, aký nebol v PS3 verzii možný.

Teda, v princípe bol, ale spracovanie fyziky a animácií nebolo doteraz na takej úrovni, ako ponúka PS4 engine. Nová FIFA je vďaka tomu oveľa realistickejšia a po návrate k PS3 verzii sme si museli chvíľu zvykať na krok späť. Museli sme zmeniť štýl našej hry a prispôsobiť sa hrateľnosti. To všetko z jedného dôvodu – PS4 verzia ponúka nové prvky hrateľnosti. Často ide o minimálne detaily, avšak hru ako takú menia. Menia spôsob, akým bránite, akým napádate spoluhráča. Inak pristupujete aj k hlavičkovaniu a k osobným súbojom. Práve vďaka lepšej fyzike a lepším animáciám. Detaily, ktoré predtým vo FIFE neboli, sú rozhodujúce a výrazne menia herný zážitok.

Ako sme však spomenuli, rozdiel musíte vyskúšať na vlastnej koži. Ak máte PS4, z PS Storu si môžete stiahnuť bezplatnú demo verziu, ktorá predstavuje všetky triumfy nového enginu. Z hľadiska grafiky dodávame, že next-gen verzia beží v rozlíšení 1080p. FIFA na PS3 má rozlíšenie 720p a oveľa nižšie detaily. Mimochodom, PS4 verziu považujeme za aktuálne najkrajšiu, a to aj v porovnaní s FIFOU pre PC, ktorá sa dávno vymedzila z obmedzenia konzolovej verzie a ponúkala superiórne grafické spracovanie.

Čo viac dodať k PS4 verzii? Je to momentálne najdokonalejšie spracovaný virtuálny futbal, ktorý je pre fanúšikov žánru absolútnou povinnosťou. O kúpe môžete uvažovať aj vtedy, ak vlastníte aktuálnu sezónu pre PS3. Rozdiel je viditeľný na prvý pohľad, avšak prínos nového enginu pocítite až po dlhodobom hraní, resp. pri zrovnaní oboch verzií „tvárou v tvár“. Je však škoda, že si PS3 verziu nemôžete upgradnúť na PS4 za menší poplatok, ako je to možné napríklad v prípade Battlefieldu 4. Hru si musíte kúpiť nanovo za plnú cenu. Čo sa obsahu týka, obe verzie sú totožné a ponúkajú tie isté režimy. Mimochodom, do PS4 verzie sa vám automaticky importuje váš postup z PS3-kovej FIFY. Na next-gen FIFU 15 sa tešíme už teraz, ak ste však hardcore fanúšikom virtuálneho futbalu, dôvod na kúpu PS4-ky máte už dnes.

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
FIFA 14
Platforma: PS4
Žáner: Šport
Výrobca: EA Sports
Distribútor v GB: Electronic Arts
Distribútor v SR: EA
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: GameExpres.sk
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

90%
 
"Malý – veľký krok vpred"
  Klady
  • viditeľný pokrok v hrateľnosti
  • množstvo nových detailov
  • výrazne lepšia grafika
  • realistickejšie animácie
  Zápory
  • sem-tam divné odrazy lopty
  • nemožnosť lacnejšie upgradnúť PS3 na PS4 verziu
korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk