Resogun - Recenzia

 

Toto známe tvrdenie platí v prípade recenzovanej hry dvojnásobne. Ide totižto o najlepšiu exkluzivitu, ktorá sprevádza vydanie konzoly PlayStation 4. Pre predplatiteľov služby PS+ je Resogun zadarmo.

Ak ste si službu doteraz nepredplatili, Sony ponúka štrnásť dní bezplatného vyskúšania s každou novou PS4-kou. Problémom je, že dvojtýždňové otestovanie služby je podmienené zadaním kreditnej karty a české PSN si so slovenskými kartami nerozumie. Prejdime však k samotnej hre.

Resogun je vo svojej podstate veľmi jednoduchá hra. Je založená na jednom pravidle – strieľajte po všetkom, čo sa hýbe. Tento princíp je základom úspechu tzv. „scrollovacích“ strieľačiek už od nepamäti. Dvojrozmerná grafika by však v prípade hry pre PS4 bola plytvaním potenciálu, a tak Resogun kombinuje klasickú hrateľnosť s nadštandardným audiovizuálnym spracovaním.

Hoci recenzovaný titul využíva základné herné mechanizmy „shoot em up“ strieľačiek, prináša niekoľko zaujímavých prvkov. V prvom rade je to tvar herných úrovní. Obvykle majú hry tohto žánru vymedzený štartovací a koncový bod každého levelu. V prípade Resogunu je však situácia iná. Jednotlivé úrovne sú valcovité, hráč lieta stále dookola a koniec úrovne je podmienený počtom zničených nepriateľov. Tí sa okolo hráča neustále zjavujú a zabezpečujú, aby sa stíhačka nenudila.

Okrem tuctových nepriateľov sa z času na čas objavia aj špeciálne jednotky, ktoré ohlási aj robotický hlas z Dual Shocku. Ak chcete byť úspešní, týmto nepriateľom musíte venovať extra pozornosť – sú špeciálne podsvietení a ich zničením odomknete celu s uväzneným človekom. Záchrana posledných žijúcich ľudí je vašou ďalšou úlohou a zároveň výborným oživením inak bezduchého strieľania.

Ničenie všetkého naokolo, zachraňovanie ľudí a navyšovanie skóre sú tri hlavné úlohy, ktoré Resogun pred hráča predkladá. Všetky navzájom súvisia a ak chcete mať čo najviac bodov, musíte systematicky ničiť nepriateľov, aby sa neprerušil rast modifikátora skóre. Zachraňovanie ľudí poskytuje ďalšie body a bonusové vybavenie, ako sú ďalšie životy alebo bomby. Okrem toho sa v hernom svete z času na čas objavia aj vylepšenia pre vaše zbrane – vedzte, že pri hraní sa nudiť nebudete a v neskorších úrovniach budete mať problém sledovať všetko, čo sa deje okolo vás.

Resogun však ponúka pomerne dobre rastúcu krivku náročnosti. Na najľahšom nastavení dokončíte hru na tretí či štvrtý pokus. Prechod na vyšší stupeň náročnosti však súvisí s ďalším tréningom. Motiváciou je vidina väčšieho skóre, ale aj snaha o prekonanie výzvy, ktorá núti k ďalšiemu hraniu. Aj napriek vyššej náročnosti a častým neúspechom je však Resogun stále zábavný. Ide o výbornú oddychovku, ktorú si spustíte na polhodinu, ak máte chuť na krátky relax a nechcete hrať nič komplexnejšie. Kampaň pre jedného hráča dopĺňa aj kooperatívny režim, avšak iba cez internet. Lokálny režim pre viacerých hráčov chýba, čo je trochu škoda.

Resogun exceluje vďaka svojej jednoduchosti. Hrateľnosť je výborne vybalansovaná, ponúka výzvu aj zábavu. Chytí od prvého spustenia, nevyžaduje žiadne komplikované pravidlá ani ovládanie. Neobmedzuje sa iba na tupé strieľanie, úspech je podmienený sledovaním hráčovho okolia. Hra sa snaží využiť potenciál novej konzoly, grafická stránka je výborná, nechýbajú ani efektné výbuchy. Zápory sa ťažko hľadajú, Resogunu je ťažké niečo vytknúť. Vo svojej podstate a v rámci svojho žánru ide o takmer bezchybnú hru.

Informácie o hre

Game Cover
Resogun
Platforma: PS4
Žáner: Scrollovacia strieľačka
Výrobca: Housemarque
Distribútor v GB: Sony Computer Entertainment Europe
Distribútor v SR: Sony
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Naše hodnotenie

85%
 
"To najlepšie pre PS4 a zadarmo"
  Klady
  • jednoduchá hrateľnosť
  • návykovosť
  • zachraňovanie ľudí
  • grafika, efekty
  • online rebríčky
  • cena
  Zápory
  • chýba lokálny kooperatívny režim
  • ocenili by sme viac levelov a stíhačiek
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk