Naruto Shippuden Ultimate Ninja Storm 3 Full Burst - Recenzia

 

Jednou z najzaujímavejších vlastností recenzentského života je nepochybne fakt, že sa okrem známych titulov, ktoré očakávate so železnou pravdepodobnosťou, stretávate aj s titulmi, po ktorých by ste inak nesiahli. Výsledok takýchto momentov býva buď taký, že sa vám s trochou šťastia podarí objaviť klenot, alebo niečo, pri čom budete sedieť a nechápavo pozerať na obrazovku. Naruto Shippuden Ultimate Ninja Storm 3 Full Burst nie je hrou, ktorú by som netrpezlivo očakával niekoľko mesiacov pred jej vydaním. To, že existuje celá séria hier zasadených do anime ninja sveta (anime som tiež nikdy nevidel), som vôbec netušil.

Pre tých, ktorí sa s hrami z tejto série rovnako ako ja nestretli, je potrebné si ujasniť hneď jeden fakt. Naruto Shippuden Ultimate Ninja Storm 3 Full Burst nie je RPG, hoci sa tak hra tvári. Áno, je tu masívny príbeh, vedľajšie questy, pendlovanie medzi lokáciami, občas nejaký dungeon, levelovanie a dokonca z času na čas možnosť aspoň sa naoko rozhodnúť o ďalšom dianí na obrazovke. Avšak RPG to naozaj nie je. V skutočnosti ide totiž o bojovú „mlátičku“, ktorá klame telom, a to tak presvedčivo, že hráč, ktorý si tento fakt nezistí online, presedí pri hre prvé tri hodiny v presvedčení, že všetko to, čo videl doposiaľ, je len úvod a hra sa čochvíľa otvorí. Veď predsa túto šialenú kombináciu 5-minútového súboja a nasledovanými 15-20-minútovými cutscénami by si v dnešnej dobe nikto nedovolil vydať. Bohužiaľ, je tomu naozaj tak a výsledný produkt v story móde je defacto jedna obrovská anime epizóda, ktorá vám z času na čas dovolí zapojiť sa do diania na obrazovke.

Toto zistenie by možno nebolo také smutné, keby vám cutscény rozprávali zaujímavý príbeh. Avšak tomu tak, bohužiaľ, v tomto prípade nie je. Kým úvodných pár minút má obrovské grády, hra neustále osciluje medzi interaktívnymi súbojmi a epickými cutscénami (vy natešene hltáte každú sekundu), po prvej polhodine už len smutne sledujete, ako na vás hra chrlí jednu nudnú cutscénu za druhou. Aby toho nebolo málo, v každej cutscéne sa zvyčajne objavia 2-3 nové postavy, a tak po prvej hodine už vôbec nebudete tušiť, čo sa to vlastne deje, prečo sa to deje a prečo sú všetci takí nafetovaní, že prednášajú také otrasné repliky s vážnym hlasom (rapujúci hip hop ninja suverénne vedie). Pri ich sledovaní sa nezbavíte pocitu, že tu niekto rátal s tým, že máte napozeraných všetkých 220 epizód anime, a teda vám nič vysvetľovať nemusí. Niekto by mohol namietnuť, že v „bojovke“ o príbeh predsa nejde, ale fakt, že hra obsahuje skoro cez 5 hodín cutscén a prechádzaním story módu si odomykáte vybavenie i postavy pre ostatné módy (free battle a online súboje), dáva jasne najavo, že autori venovali tejto zložke dosť veľa času. 

Všetko toto by sa možno dalo prepáčiť, pokiaľ by hra ponúkala nejaký prepracovaný súbojový systém, ktorý by človek od bojovej „mlátičky“ s 84 hrateľnými postavami čakal. Tu však NSUNS3FB nepodáva najpresvedčivejší výkon. Každá postava síce má svoje vlastné animácie, útoky a hra vám ponúka tiež možnosť používať pri súbojoch špeciálne ninja hračky, ale v praxi pri každom súboji stačí len spamovať tlačidlo pre útok a úspech je zaručený. Hra sa s vami vôbec nedelí o tajomstvá súbojového systému, a tak sa vám môže poľahky stať, že polovicu hry odohráte bez toho, aby ste vedeli, že sa s postavou dá teleportovať a podobne. Na druhej strane treba hre priznať, že súboje vyzerajú veľmi efektne a v prípade tých zopár stretnutí s bossmi neuveriteľne epicky. 

Za tento fakt môže hlavne nádherné anime spracovanie grafickej stránky hry, ktoré zvlášť v kombinácii s quicktime eventami funguje na jednotku vďaka skvelému strihu. Čo si taktiež zaslúži pochvalu je soundtrack a možnosť prepínať za chodu anglickú a japonskú zvukovú stopu. 

Naruto Shippuden Ultimate Ninja Storm 3 Full Burst nie je hrou v pravom slova zmysle, čo aj jasne vyplýva z pomeru interaktívnej časti titulu a množstvom cutscén, ktoré obsahuje. Osobne by som ho nazval skôr ako fan service fanúšikom Naruto anime, ktorí budú podľa môjho skromného názoru z tohto titulu nadšení. Z pohľadu človeka, ktorý sa však s týmto anime nikdy nestretol, ide o nepochopiteľný zmätok, ktorý viac nudí, ako zabáva.

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
Naruto Shippuden Ultimate Ninja Storm 3 Full Burst
Platforma: PS3
Žáner: bojová mlátička
Výrobca: CyberConnect2
Distribútor v GB: Namco Bandai
Distribútor v SR: Cenega
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

50%
 
"Naruto, Sasuke, Sakura... Poznáte ich? Výborne! Tak to ste na tom lepšie ako ja"
  Klady
  • grafické spracovanie
  • súboje s bossmi
  Zápory
  • nejde o hru, ale o fan service
  • obrovské množstvo cut scén
  • málo prepracovaný súbojový systém
korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk