Pac-Man and the Ghostly Adventures - Recenzia

 

Slávny Pac-Man je späť. O znovuzrodenie tejto hernej legendy sa postaralo štúdio Bandai Namco Games, ktoré spolupracovalo aj na animovanom seriáli s týmto motívom. Remaky našich obľúbených hier z detstva nedopadávajú v poslednej dobe veľmi dobre, a tak sme aj do tohto titulu vstupovali s predsudkami.

 

Určite si každý z vás pamätá legendárnu hru Pac-Man z roku 1980 (kedy som ja, ak mám pravdu povedať, ešte nebol ani plánovaný). Tento žltý hrdina však prešiel dosť veľkou zmenou vizáže a trošku sa zaoblil. Pokojne si užíval zaslúžený dôchodok do chvíle, kedy sa objavil zákerný zloduch Betrayus, stelesnenie všetkého zla vo svete plného duchov. Jeho vyčíňanie si všimne profesor Sir C a hneď zalarmuje nášho hrdinu Pac-Mana, ktorý ihneď cestuje na univerzitu, kde profesor pracuje. Tá sa stáva jeho novým domovom a vašou základňou, kde si môžete vyberať levely, hrať bonusové hry či len tak sa pofľakovať a zbierať žlté guľôčky. 

Príbeh vôbec nie je rozvinutý, neženie hráča dopredu a v podstate je tam len na vyplnenie prázdneho miesta, avšak čo čakať u arkádovej hry. V hre nájdeme päť miest, v ktorých je hneď niekoľko levelov – niektoré príbehové a pár bonusových. Prvých pár levelov je len na zoznámenie sa s hrou, no čím ďalej hru hráte, tým viac sa náročnosť zvyšuje a niektoré pasáže dajú zabrať nielen vašim zručnostiam, ale aj nervom. Za každý dokončený level získate istý druh ovocia, ktorý potom využijete v bonusových minihrách. V záverečnom leveli každého mesta na vás čaká nejaký boss, ktorého porazíte opakovaním tých istých vecí dookola, pokiaľ ho neskolíte – napríklad čakáte, kým boss dokončí svoj útok a potom je rad na vás. A takto to opakujete stále. 

Princíp legendárneho Pac-Mana zostal. Prechádzate jednotlivými levelmi, zbierate žlté guľôčky a požierate neposedných duchov, ktorí majú rôzne vlastnosti a útoky. Zostala aj možnosť vystrašenia duchov, kedy ich môžete chytiť oveľa ľahšie ako inokedy. Pac-Man však môže zjesť aj špeciálne guľôčky, ktoré nášho hrdinu zmenia na superhrdinu s nadprirodzenými vlastnosťami. Špeciálnych guľôčok je viac druhov, môžete sa zmeniť napríklad na obrovskú guľu, ktorá zničí všetko, čo jej stojí v ceste, na chameleóna, ktorý dokáže byť neviditeľným a vďaka svojmu lepkavému jazyku sa dostane aj na miesta, kde doteraz nemohol či na ohnivého Pac-Mana, ktorého využijete hlavne z zimnom prostredí na roztopenie prekážok. 

Graficky je hra veľmi pekná, prostredia sú rozmanité, postavy sú spracované veľmi dobre a dizajn levelov je naozaj premyslený. Po zvukovej stránke je hra spracovaná kvalitne. Napomáha tomu rozmanitý soundtrack, ktorý vôbec neotravuje a mení sa v závislosti od prostredia, v ktorom sa práve nachádzate. Dabing postáv je tiež na vysokej úrovni, nakoľko sú postavy dabované hercami z animovaného seriálu s rovnakým názvom ako hra samotná. Titul sa ovláda dobre, no občas váš naštve kamera, ktorá sa niekedy otáča opačným smerom, akým by ste chceli vy. 

Po dohraní príbehu sa môžete zabaviť na klasických oldschoolových herných automatoch, kde sa Pac-Man dostane do svojej višňovej helikoptéry či ananásového tanku, s ktorými prechádzate štyrmi rôznymi levelmi, kde môžete získať bonusové guľôčky, ktoré sa prirátajú k záverečnému skóre. Na svoje si príde aj „geek“ komunita, pretože sa v hre nachádza mnoho odkazov na filmy či seriály. Naraziť môžete na ducha s dlhou bradou kričiaceho „You shall not pass!“ (odkaz na Gandalfa z Pána Prsteňov) či počas hrania v pozadí započujete hlasy hovoriace „Winter is coming.“ (odkaz na seriál Hra o tróny). V hre nájdeme aj lokálny multiplayer až pre štyroch hráčov, kde sa zhostíte role ducha a súťažíte s kamarátmi, kto chytí rýchleho Pac-Mana skôr. 

Nový Pac-Man je celkom príjemným vrátením sa do detských čias, avšak celkovo hra vyzerá tak, že je veľmi sústredená na detské publikum a hardcore hráči o hru ani z ďaleka nezavadia. Škoda príbehu, ktorý mohol byť trochu viac rozvinutý, škoda multiplayeru, ktorý sa rýchlo ohrá. Pac-Man je síce späť, no mohol byť oveľa lepší.

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
Pac-Man and the Ghostly Adventures
Platforma: PS3
Žáner: skákačka, plošinovka
Výrobca: Bandai Namco Games
Distribútor: Cenega
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

55%
 
"Požierač guľôčok je späť!"
  Klady
  • starý Pac-Man je späť
  Zápory
  • príbeh
  • multiplayer
  • celkový pocit z hry
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk