The Last of Us: Left Behind - Recenzia

 

The Last of Us bola najlepšia exkluzívna hra za rok 2013. V Naughty Dog si nemohli vydanie titulu lepšie načasovať. The Last of Us bol výborným dôkazom toho, že PS3 má stále čo ponúknuť a to aj napriek tomu, že o pár mesiacov neskôr sa na trh chystal štvrtý PlayStation. S odstupom času sa The Last of Us opäť pripomína, a to vo forme jediného príbehového DLC prídavku.

Za datadisk zaplatíte 15 EUR, resp. 405 Kč a ponúkne vám 2 až 3 hodiny herného času, v závislosti od vášho štýlu hrania. Left Behind neprináša nič nové, pripomína však, prečo The Last of Us patrí medzi to najlepšie, čo si môžete momentálne na PS3 zahrať. Kombinuje výbornú atmosféru, geniálne dialógy, uveriteľnú Ellie a technické spracovanie, ktoré sa nemusí hanbiť ani v konkurencii PS4 titulov.

Left Behind dopĺňa pôvodný príbeh. Rozširuje ho, no nepokračuje. Uzavretú zápletku nerozvíja, vypĺňa medzery. Odohráva sa v dvoch časových líniách, ktoré sa pravidelne striedajú. V oboch častiach ovládate Ellie a sledujete udalosti, ktoré predchádzali stretnutiu dievčaťa s Joelom. V druhej línii zachraňujete Joela, ktorý bol v pôvodnej hre postrelený – The Last of Us túto časť príbehu bližšie nevysvetlil.

Hoci sa Left Behind odohráva iba v jednom prostredí, v zničenom nákupnom centre, ponúka dostatok priestoru na preskúmavanie. Táto herná náplň patrila medzi hlavné klady pôvodnej hry. The Last of Us vás motivuje k tomu, aby ste hrou iba neprebehli, ale aby ste si ju užili. Aby ste preskúmali každý virtuálny centimeter štvorcový. Aby ste našli rozhádzané predmety, z ktorých si vyrobíte lekárničku alebo bombu. Pretože svet The Last of Us, hoci je krásny, je nehostinný a nebezpečný.
Platí to aj pre Left Behind a to aj napriek tomu, že akcie je trochu pomenej. Nedá sa však povedať, že by bol DLC prídavok bezproblémovou prechádzkou. Jedna časť je pokojnejšia, zameraná na príbeh a atmosféru zdevastovaného sveta, v ktorom vyrastajú deti. V tejto časti si užijete dialógy medzi Ellie a Riley, ich detskú nevinnosť a sny. Kto hral The Last of Us, ten je s príbehom tejto časti ako tak oboznámený. Vývojári z Naughty Dog však výborne vykreslili atmosféru, zvolili tempo a líniu obohatili o úsmevné momenty.

Druhá polovica, v ktorej Ellie zachraňuje Joela, viac pripomína klasickú hrateľnosť titulu. Striedajú sa momenty, kedy hráč hľadá cestu ako ďalej a kedy bojuje. Boj zaberá približne 1/3 až 2/5 času a užijete si nakazených aj zdravých nepriateľov. Výborné je, že datadisk dáva hráčovi v niektorých situáciách príležitosť, aby obe skupiny poštval proti sebe. Zvyšok dočistíte a ide sa ďalej. Boj nie je zbytočne frustrujúci, vyžaduje však tichý prístup. Bojovať budete proti presile a ak nemáte extra presnú mušku, radšej voľte tichý prístup. Oceňujeme aj postupnú gradáciu tempa, s akou datadisk pumpuje akciu. Počet a náročnosť boja sa postupne zvyšuje a na konci DLC-čka budete mať pravdepodobne zvýšený adrenalín.

Left Behind je výborný prídavok pre vynikajúcu hru. Je prakticky bezchybný, aj keď ovládanie je v niektorých momentoch, najmä počas vyhroteného boja, stále mierne ťažkopádne. Dvoj- až trojhodinová dĺžka (my sme DLC dohrali za necelé 2,5 hodiny) je vzhľadom k cene trochu prikrátka a privítali by sme ešte ďalšiu hodinku herného obsahu. Left Behind však môžeme odporučiť hráčom pôvodnej hry, ktorú si hrateľnosť užili a chcú prídavok. V tomto smere Left Behind exceluje.

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
The Last of Us: Left Behind
Platforma: PS3
Žáner: Survival horor, akčná hra
Výrobca: Naughty Dog
Distribútor: PlayStation Store
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Naše hodnotenie

90%
 
"Výborné pripomenutie, prečo je The Last of Us jedna z najlepších hier pre PS3"
  Klady
  • hrateľnosť
  • Ellie
  • atmosféra
  • technické spracovanie
  Zápory
  • vzhľadom k cene trocha prikrátke
korekcia: Petra Hladíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk