Invizimals: The Lost Kingdom - Recenzia

 

Nedávno sme recenzovali najnovší prírastok do série Invizimals, ktorý sa objavil na prenosnej konzole PS Vita. Príšery Invizimals však expandujú aj na veľkú konzolu. Po viacerých dobrodružstvách na PlayStation Portable a PS Vita sa prvýkrát objavili aj na PlayStation 3.

 

Zmene platformy je prispôsobená aj iná hrateľnosť. Zatiaľ čo Invizimals: The Alliance pre PS Vitu využíva rozšírenú realitu a gro hrateľnosti kladie na hľadanie, zbieranie a trénovanie príšer, The Lost Kingdom je klasická skákačka, resp. akčná adventúra vo veľmi zjednodušenej forme. To, samozrejme, nemusí byť zlé. Práve naopak. Ide o výborný spôsob, ako rozšíriť vesmír Invizimalov a značku predstaviť novému publiku. Hra získava plusové body aj z dôvodu vhodne prepojeného príbehu. The Lost Kingdom aj The Alliance začínajú z rovnakej štartovacej pozície, dokonca aj úvodný film je v oboch prípadoch totožný. Príbeh sa následne delí do dvoch vetiev – Hirovo dobrodružstvo vo svete Invizimalov sledujeme v The Lost Kingdom, príbehovú časť z pohľadu nášho sveta pokrýva titul pre Vitu.

S prechodom do enginu hry sa však začnú objavovať prvé problémy. The Lost Kingdom vás svojou grafikou neohúri, dizajnom neprekvapí a jednotvárnosťou nepoteší. Ťažko vyzdvihnúť nejakú vlastnosť hry, ktorá by bola minimálne nadpriemerná. Chválime svet Invizimalov, prepojenie s celým univerzom a skutočnosť, že hráči si zahrajú za niektoré z najobľúbenejších príšer, ktoré značka ponúka. Toto všetko sú však parametre, ktoré nie sú priamo dané herným dizajnom, ale iba tým, že ide o hru s názvom Invizimals a faktom, že vychádza prakticky súbežne s titulom pre PS Vitu.

Čo sa hernej náplne a dizajnu týka, Invizimals pre PS3 sú prinajlepšom priemerní. Nedá sa povedať, že hra je vyslovene zlá – nie je. Je iba priemerná. Ak máte chuť si pobehať vo svete Invizimalov a zahrať si za niektoré z príšer, potom vás zabaví. Každý deň si zahráte hodinu a odreagujete sa. Dlhšie hrať asi nevydržíte, pretože stereotyp je hlavným nedostatkom nových Invizimalov. Hre chýba vzrušenie, svieži vietor z hľadiska hrateľnosti. Situáciu nezlepšuje ani fakt, že počas hrania získate celkovo až 16 príšer, medzi ktorými sa môžete ľubovoľne prepínať a odomykať im nové bojové schopnosti. Každý Invizimal má okrem toho ešte aj ďalšiu špecifickú schopnosť, ktorú využijete na prekonávanie prekážok v hernom svete – jeden sa dokáže šplhať, iný prekážku prerazí a „akože“ žralok sa dokáže potápať. Avšak celkovo sa nemôžeme zbaviť dojmu, že rôznorodosť Invizimalov je v podstate iba kozmetická.

Nových Invizimalov môžeme do určitej miery prirovnať k hrám zo série LEGO. Tie ponúkajú viacero hrateľných postáv, medzi ktorými sa dá prepínať. Každá z nich má takisto špecifickú schopnosť. Herný dizajn LEGO hier je však lepší. Hráči majú často dôvod sa do dokončených úrovní vrátiť s novými postavami a dostať sa do miest, kam predtým nemohli. Invizimals sú však v tomto smere priamočiari – herné úrovne sú navrhnuté tak, aby ich hráč dokázal dokončiť na 100% počas prvého hrania. Väčším problémom je fakt, že dizajn úrovní je strašne generický. Tam ide tunelová cesta vpred, sem-tam sa objaví menšia odbočka s bonusovými bodmi. V rámci úrovní sú roztrúsené žlté a modré guľôčky, ktoré sú vyslovene na každom kroku a ich zbieranie vám zaberie prevažnú časť hrania. Za žlté guľôčky si vylepšujete bojové schopnosti Invizimalov a modré guľôčky môžete využiť buď na kúpu predmetov v móde arény, alebo ich poslať do Vita verzie. Sem-tam sa pripletú do cesty aj nepriatelia, ktorí sa neskôr začnú zjavovať priamo pred vaším zrakom.

Je zrejmé, že hra Invizimals: The Lost Kingdom je primárne určená pre mladšie publikum. Tomu zodpovedá aj nenáročná, avšak pomerne rýchlo stereotypná hrateľnosť. Titul ocenia najmä fanúšikovia značky, ktorí budú voči priemernej hrateľnosti zhovievavejší. Ak ste žiadnu z hier zo série Invizimals nehrali, The Lost Kingdom, pravdepodobne, nič nezmení. Nepresvedčí vás, nemá pádne argumenty. Radšej vyskúšajte The Alliance.

Invizimals: The Lost Kingdom nepoteší ani chýbajúcou českou lokalizáciou. Nakoľko ide o hru, ktorá je určená pre mladšie publikum, aspoň české titulky by sme privítali. Na druhej strane treba dodať, že hra sa zaobíde aj bez nich. Dieťa pointu pochopí. Výraznejšiu pridanú hodnotu neponúka ani možnosťou prepojenia s Vita verziou – aj keď je pravda, že z The Lost Kingdom si môžete do Vity poslať niekoľko inak nezískateľných Invizimalov, a to je pre zberateľov dostatočný dôvod, prečo si kúpiť aj PS3 verziu. Ako sme už spomenuli, hra samotná nie je zlá, iba priemerná.

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
Invizimals: The Lost Kingdom
Platforma: PS3
Žáner: Akčná adventúra, detská
Výrobca: Novarama
Distribútor v GB: Sony Computer Entertainment Europe
Distribútor v SR: Sony
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

50%
 
"Ak Invizimalov, tak radšej vo verzii pre PS Vitu"
  Klady
  • prepojenie s príbehom hry Invizimals: The Alliance
  • možnosť hrať za viacerých Invizimalov
  • jednoduchá a nenáročná zábava
  Zápory
  • veľmi rýchlo stereotypná
  • nevyužitý potenciál
  • generický herný dizajn
korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk