Killer is Dead - Recenzia

 

Fanúšikovia tvorby štúdia Grasshopper Manufacture mali dôvod na radosť hneď ako na Killer is Dead vyšiel prvý trajler. Neprekvapujúc absolútne nikoho, Suda51 a jeho tím opäť pripravili niečo špeciálne, čo zaujme istú časť hráčov. A ostatných odradí už na prvý pohľad, prípadne im na tvári zanechá nechápavú grimasu.

 

Už podľa názvu je jasné, že Killer is Dead so sebou prináša ducha predošlých hier štúdia ako Killer7 či No More Heroes. Ak vás teda minulý rok oslovila Lollipop Chainsaw a chystáte sa skočiť do nového titulu od jej tvorcov, pripravte sa, že to tentokrát bude oveľa divnejšia jazda ako kosenie zombie v hlavnej úlohe s roztlieskavačkou, nosiacou na svojom boku odseknutú (a živú) hlavu svojho priateľa.

Hlavným hrdinom sa stáva Mondo Zappa, nájomný vrah, bojujúci pomocou katany a umelej ruky schopnej streľby. Pracuje pre nemenovanú štátnu agentúru a stará sa o svoje kontrakty po celom svete. Spoločne s ním sa v tom vezú jeho šéf Bryan, ktorý prijíma práce na základe inštinktu a zvedavosti, manažérka Vivienne, ktorá nad šéfovými výstrelkami neustále krúti hlavou a Mika, na prvý aj druhý pohľad Mondov otravný side-kick, a kuchárka.

Príbeh je rozdelený do epizód a každá má svoje vlastné pozadie. Zo začiatku ide o zdanlivo náhodné príbehy, ale po čase sa začne odhaľovať spoločný menovateľ. Štruktúrou to tak trochu pripomína známe anime Cowboy Bebop. Na rozdiel od Bebopa je však samotný príbeh omnoho náročnejší na spracovanie počas jedného hrania. Niekto to vzdá a odsúdi ho ako hlúpu zlátaninu, iní zase budú schopní písať siahodlhé analýzy a referáty o tom, čo sa udialo a aké témy hra prezentovala. Príbehové kvality sú nesporné, ale pokiaľ vám avantgarda nechutí, bude lepšie sa porozhliadnuť niekde inde.

Čo na hre zaujme ako prvé je nepochybne jej vizuálna prezentácia. Všetko je prezentované v tmavých, ale zároveň aj živých farbách, vytvárajúcich tak unikátnu, futuristickú atmosféru. Hra sa odohráva v blízkej budúcnosti, no o samotnom svete toho veľa nevieme. Nie sú tu žiadne kódexy, ktoré by vysvetľovali, ako sa ľudstvo dostalo tam, kde je, kto vyrába všetky tie umelé ľudské časti, či ako je možné, že Vivienne má šestnásť rúk. Všetko na vás hra vytasí bez akéhokoľvek vysvetlenia a čo je najlepšie, pôsobí to úplne prirodzene. Skrátka sa nachádzate v povedomom a cudzom svete zároveň. Pravidlá sa menia. Navyše Akira Yamaokaso svojim unikátnym soundtrackom atmosféru ešte navýšil.

Dosť už ale o príbehu, Killer is Dead je hra. A ako taká funguje na výbornú. Ako je už zvykom, ide o hack&slash z pohľadu tretej osoby. Spočiatku sa súbojový systém môže zdať ako príliš jednoduchý. Jedno tlačidlo na útok katanou, ďalšie na útok mechanickou rukou a jedno tlačidlo na blok aj uhnutie (čo môže znieť chaoticky, ale v skutočnosti funguje bez problémov). Postupne si ale odomykáte nové pohyby, kombá či silnejšie schopnosti.

Táto jednoduchosť naopak poskytuje priestor pre skvelú dynamiku. Napríklad, ak sa vám podarí uhnúť nepriateľovmu útoku v ten správny moment, čas sa na chvíľu zastaví, aby ste mohli svojho protivníka rozsekať. Vývojári si dali záležať na tom, aby dodali každému špeciálnemu pohybu akýsi efekt, na ktorý sa dobre pozerá. A ktorý nebráni plynulej hrateľnosti. Okrem štandardných nepriateľov prídu na rad aj bossovia, každý s unikátnym spôsobom boja a cestou k jeho porazeniu.

Úrovne, kde sa pohybujete, sú tradične koridorové, vzhľadom na žáner nič zvláštne. Skrývajú ale niekoľko tajomstiev a skrytých miestností, kde môžete nájsť sestričku Scarlett. Tá vám okrem doplnenia krvi (herná obdoba adrenalínu) poskytne aj špeciálny Challenge level, kde budete mať možnosť prekonať rôzne výzvy, ako napríklad klasické zabitie určitého počtu nepriateľov za daný čas, ale aj kreatívnejšie záležitosti.

Nebola by to však Grasshopper hra, keby nemala akési technické nedostatky, ktoré by vyriešil trochu dlhší čas vo vývoji. Screentearing býva častým problémom. A občas to vyzerá, že o lip-sync sa štúdio ani nepokúšalo, čo bolo problémom ešte v Lollipop Chainsaw.

Killer is Dead je teda po viac mainstreamovej roztlieskavačke s motorovou pílou návratom k noirovému "mišmašu", ktorý Sudovi fanúšikovia tak zbožňujú. A nepochybne prinesú aj tomuto titulu kultový status.

Informácie o hre

Game Cover
Killer is Dead
Platforma: PS3
Žáner: Hack&Slash
Výrobca: Grasshopper Manufacture
Distribútor v SR: Comgad
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: GameExpres.sk
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

80%
 
Suda51 to dokázal (znova)
  Klady
  • príbeh
  • štylizácia
  • (znovu)hrateľnosť
  Zápory
  • technické nedostatky
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk