GTA V - Recenzia

 

Hra GTA sa za posledných desať rokov stala fenoménom. Sociológovia na hru "kydajú", lebo vraj zapríčiňuje agresivitu u detí, showbiznis hru zatracuje, lebo samotná hra si z neho robí žarty, a hardcore hráči hru ospevujú, pretože vždy ide o veľmi kvalitný počin. Áno, nové GTA, s poradovým číslom päť, je v obchodoch a je vlastne jedno, čo vám v tejto recenzii povieme, pretože svoju pravdu už pravdepodobne máte.

Pokiaľ ste ale jeden z mála, alebo zarytý PC hráč, môžeme vás uistiť, že piata časť dopadla presne tak, ako sme všetci čakali. Zásadných zmien sme sa, chvalabohu, nedočkali, pretože samotný koncept štvorky bol už aj tak perfektný. To, čo robí z GTA5 lepší titul, spočíva v detailoch, na ktorých si opäť štúdio Rockstar dalo záležať.

Jedným z hlavných ťahákov celej série je, pravdaže, príbeh, ktorý síce nikdy neohúril hlavnou príbehovou líniou, zato sa vedel vyšantiť na perfektných profiloch postáv, otázkach dnešnej doby, ako aj na celkovom parodovaní dnešného sveta. Nič z toho, pravdaže, nechýba, ba naopak, nové GTA je vtipnejšie, zaujímavejšie a k tomu všetkému sa na príbeh pozerá z troch perspektív. Vďaka implementácii prepínania medzi troma hlavnými postavami, menovite Michael, Franklin a Trevor, si vychutnáte tri rôzne príbehy z troch sociálnych vrstiev, ktoré sa v určitých okamžikoch prelínajú.

Za Michaela okúsite život bankového lupiča na dôchodku, ktorý žije v snobskej štvrti, a zažíva krízu stredného veku. Jeho zdegenerovaná rodina mu pekne lezie na nervy, avšak stále ich má rád, a preto sa snaží zmeniť ich štýl žitia. Pri každodennom flákaní sa po dome spozná Franklina, ktorý je na tom úplne opačne. Je z chudobnej štvrte San Andreas a snaží sa zarobiť nejaké tie peniaze kradnutím áut. Do toho všetkého sa primontuje Trevor, prepnutý Redneck s "labákom" na "piko" v suteréne, ktorý sa rozhodol, že si v miestnom mestečku vytvorí "pikérsky" monopol. Tieto tri postavy však spája rovnaký záujem, ktorým sú krádeže a lúpežné prepadnutia. Pre niektorých dobrý spôsob, ako zarobiť peniaze, pre iných spôsob, ako zabiť nudu.

Hra nešetrí nikoho a nič pred perfektne zacielenou satirou, a to od spoločenských problémov, ako sú média, drogy či sociálne siete, cez problémy politické, akými sú napríklad rasizmus či vojna, až po rodinné a vzťahové problémy. Tu sa Rockstar riadne vyhral a je jedno, či počúvate rádio v aute, sledujete televízor alebo plníte hlavné či vedľajšie misie. Paródia na vás útočí každú sekundu strávenú hraním.

Avšak nič z toho by nebolo také zábavné, keby sa samotný titul nehral dobre. Pri základných mechanikách sa toho moc nezmenilo, avšak bolo vylepšených množstvo drobností. Pohyb postáv zaznamenal množstvo zmien, čo sa týka motion capture, a boli pridané mnohé nové pohyby, ktoré zlepšujú celkový gameplay. Každá postava má navyše špeciálnu schopnosť na základe ich backgroundu. Michael dokáže spomaliť čas á la Matrix pri prestrelkách, Franklin tak isto, avšak pri riadení vozidiel, no a Trevorovi prepne a necíti bolesť, čo spôsobuje, že je dočasne nesmrteľný. Vylepšovať postavu už nemusíte chodením do posilky, stačí, ak robíte počas misií tie veci, ktoré chcete, aby vzrastali, čiže streľbou sa vylepšuje streľba, behom beh...

Samotná mapa je enormne obrovská. A nielen to, dizajnovo je navrhnutá tak, aby ste na každom kúsku mohli vyskúšať niečo iné. V meste nájdete podzemné tunely, obrovské diaľničné privádzače, pláže, bloky na vode ako v Benátkach, obrovské doky, rozostavané developerské stavby, nákupné centrá a iné. Mimo mesta zase nájdete hory, púšte, vojenské základne, mestečká a prírodné úkazy. K tomu všetkému je na celej mape rozosiaty kopec aktivít, ktoré môžete vyskúšať, ako aj vytvoriť si aktivity vlastné.

V meste máte okrem iného aj rôzne obchody, v ktorých môžete nakupovať oblečenie, "kérky", nové účesy, zbrane a ich vylepšovania, autá a ich tuning, a dokonca si množstvo budov môžete kúpiť a prenajímať za týždenný profit. Pomocou vášho telefónu môžete investovať na burzách, chodiť na sociálne siete, zisťovať informácie dôležité pre misiu a množstvo ďalších funkcií. Skrátka, žijete ako v reálnom svete. Jednoducho povedané, ide o najprepracovanejší sandbox, aký sme kedy videli.

Hra obsahuje aj MP, ktorý počas recenzovania ešte nebol spustený, no autori sľubujú množstvo featuriek, akými sú editor máp a eventov, vylepšovanie postavy či už štatisticky alebo vizuálne, free-roaming po mape s inými hráčmi a všetky aktivity zo singleplayeru. Znie to super, avšak treba upozorniť, že v Red Dead Redemption šlo o to isté a tam pôsobil MP trošku prázdno.

Po audiovizuálnej stránke je hra na dožívajúcich konzolách prekvapivo dobrá. Treba vziať do úvahy, že ide o sandbox, takže HD textúry v nej hľadať nemôžeme. Na strane druhej hra pôsobí ako celok a pri výhľade na mesto pochopíte, že Rockstar dokázal takmer nemožné. Hra neseká a udržiava si minimálne 30 FPS a využíva niektoré naozaj pekné efekty, čo perfektne zakrýva spomínané textúry. Hudby naozaj veľa, za čo hovorí aj šestnásť rádiostaníc, pričom každá hrá iný žáner hudby a každá má svoje vlastné relácie a reklamy.

Čo dodať na záver? GTA5 je naozaj perfektne prevedeným sandboxom, ktorému akoby ani nebolo čo vytknúť. Za cenu klasickej hry dostanete asi desaťnásobok, a to či už z časového alebo z herného hľadiska. Pridajte naozaj zábavný príbeh plný vedľajších misií, obrovskú mapu, na ktorej si môžete robiť čo chcete, perfektne zvládnutú audiovizuálnu stránku hry a máme tu titul, ktorý by bol hriech nemať. Darmo budú "hejteri" "hejtovať", GTA5 sa opäť podarila a zaslúži si najvyššie hodnotenia.

Informácie o hre

Game Cover
GTA V
Platforma: PS3
Žáner: akčná
Výrobca: Rockstar North
Distribútor v SR: Cenega
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

95%
 
GTA5 sa opäť podarila a zaslúži si najvyššie hodnotenia
  Klady
  • grafika
  • príbeh
  • hrateľnosť
  • veľkosť mapy
  • množstvo contentu
  Zápory
  • niektoré misie sú nudnejšie
korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk