Diablo III - Recenzia

 

Touto výzvou si už konzoloví hráči minimálne raz prešli. Žáner FPS strieľačiek sa na konzolách udomácnil, a hoci množstvo používateľov stále preferuje kombináciou myš a klávesnica, nájdu sa aj takí, ktorým ide virtuálne strieľanie lepšie s gamepadom. História sa opakuje, avšak s iným scenárom. Privítajte Diablo III, najnovší diel série akčných RPG, ktorá bola doteraz synonymom PC hrania.

Diablo III sa v súvislosti s konzolami spomínalo už dávno. Ešte predtým, ako Blizzard oficiálne oznámil konverziu pre PS3 a Xbox 360, sa hráči sťažovali na zmenu herných prvkov. Neobmedzený počet schopností, medzi ktorými si mohol hrdina vyberať, dostal limit v počte šesť a na herných mechanizmoch bolo badať, že sa prispôsobujú (možno) konzolovému hraniu. Bez ohľadu na to, aké boli očakávania, predpoklady a sťažnosti hráčov – konzolové Diablo III je tu a dopadlo výborne.

Čím začať? Aj napriek tomu, že Diablo je „iba“ konzolový port, ide o neobvyklú konverziu. Obvykle sa stretávame s jednoduchým prispôsobením ovládaniu pre potreby gamepadu a tým snaha vývojárov končí. Konzolové Diablo však ponúka viacero rozličných vlastností v porovnaní s rok starou PC verziou. V prvom rade je to absencia kontroverzného aukčného domu, v druhom rade je to podpora offline hrania. Konzolová verzia nie je nijako prepojená s Battle.net účtom, ide o samostatnú hru s vlastným ekosystémom.

Absencia aukčného domu je v kombinácii s upraveným systémom „lootu“ hlavnou výhodou konzolového Diabla. Loot je slangové označenie pre predmety, ktoré padajú z mŕtvol nepriateľov. Zatiaľ čo PC verzia nedokázala poskytnúť hráčom dostatočne kvalitné predmety, zväčša bolo potrebné nakupovať z aukčného domu, na konzolách sa situácia zmenila. Tohto nedostatku PC verzie sú si vedomí aj samotní vývojári, ktorí sľubujú zlepšenie s príchodom datadisku. Späť však ku konzolám. Vývojári upravili algoritmus, ktorého výsledkom je, že predmetov padá vo všeobecnosti menej. Ich kvalita je však vyššia, častejšie získate predmet, ktorý je určený vášmu povolaniu. Pre porovnanie, PC verziu sme dokončili štyrikrát (raz na každom stupni náročnosti), získali sme iba dva legendárne predmety, ktoré však boli prakticky nepoužiteľné. V prípade konzolovej verzie sme už na úrovni dvadsať mali vo výbave trojicu oranžovo-hnedých predmetov. Pre niekoho možno nepodstatný detail, správna odmena je však výbornou motiváciou k ďalšiemu hraniu.

A ako sa hrá Diablo pomocou gamepadu? Prekvapujúco pohodlne. Chvíľu si budete na zmenu zvykať, po polhodine hrania vám však pôjde zabíjanie príšer od ruky. Popravde, ovládanie hrdinu pomocou ľavej analógovej páčky je v určitom slova zmysle lepšie ako bežné klikanie myšou. Hranie je oveľa dynamickejšie, pocit ovládania hrdinu lepší. Pravý analóg dokonca skrýva novinku, ktorú konzolové Diablo ponúka – s hrdinami môžete robiť aj kotrmelce a takýmto spôsobom sa vyhnúť úderom nepriateľa. My sme ich ocenili najmä pri boji s veľkými a ťažkopádnymi obrami, ktorí vás jednou ranou „dajú dole“. Našťastie, sú však pomalí a kotrmelce sú účinnou formou, ako sa vyhnúť úderu. Milí PC-čkári, dokážte toto pomocou vašej myši!

Atmosféra graduje, pohyb hrdinu je výborne zvládnutý a dostávame sa k používaniu schopností. V tomto smere bol Blizzard prezieravý, šestica schopností zaberá pravú časť gamepadu. Tlačidlá L1 a L2 použijete na aktiváciu uzdravovacieho nápoja, respektíve na uzamknutie nepriateľa. Myšou sa lepšie mieri a dá sa ňou aj presnejšie klikať, tlačidlo L2 vám tento nedostatok gamepadu čiastočne kompenzuje. Masové boje však v prípade konzolovej verzie niekedy prinášajú až príliš veľký chaos a zorganizovať sa v ňom nie je jednoduchá úloha. Pripravte sa teda, že niekedy budete kvôli chaotickému boju aj umierať.

Na druhej strane, Diablo III na konzolách ponúka možnosť regulovať náročnosť hry. Okrem základného nastavenia Normal/Nightmare/Hell/Inferno je k dispozícii nastavenie príšer – od easy/medium/hard až po extrémne náročnosti, ktoré pridávajú bonus z hľadiska skúsenosti, zlata a šance na nájdenie magického predmetu. My sme hrali v nastavení Normal s medium a hard príšerami a treba povedať, že aj v tomto smere bolo Diablo vybalansované. Pred rokom nás pri hraní PC verzie Normal náročnosť nudila, nedokázala poskytnúť potrebnú výzvu. V prípade konzolovej verzie sme sa viackrát zapotili a sem-tam dokonca aj umreli.

Aby sme to zhrnuli. Konzolové Diablo ponúka vybalansovanú a optimalizovanú hrateľnosť. Takmer všetky nedostatky PC verzie pri jej uvedení sú odstránené a konzolové Diablo je vďaka tomu lepšie a zábavnejšie. Okrem offline hrania si môžete zahrať cez internet až s tromi hráčmi. Hranie v multiplayeri je opäť zábavnejšie a ak máte kamarátov, zavolajte ich k vám domov. Pred televízorom si na jednej konzole zahráte multiplayer až štyria a zábava je to oveľa väčšia, ako hrať s neznámymi ľuďmi cez internet.

Z konzolového Diabla mali obavy viacerí hráči. Výsledne však splnil naše očakávania. Diablo III na konzolách je lepšie a zábavnejšie, ako bola PC verzia pri svojom vydaní. Zmena ovládacieho zariadenia nepriniesla výrazne negatívum, ovládanie hrdinu je na gamepade dokonca dynamickejšie. Možno vám bude vadiť pohyb v inventári, ten môže byť niekedy mierne ťažkopádny, avšak samotná akcia je na gamepad výborne prevedená. Diablo III nás opäť baví a dokedy nevyjde nový datadisk (ak sa objaví na PC skôr), budeme ho hrať iba na konzolách.

Informácie o hre

Game Cover
Diablo III
Platforma: PS3
Žáner: Akčné RPG
Výrobca: Blizzard
Distribútor v SR: Kontiki
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Kontiki
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

85%
 
Diablo, vitaj na konzolách. Cíť sa tu ako doma.
  Klady
  • lepšia a zábavnejšia hra ako v dobe vydania PC verzie
  • možnosť hrať offline
  • multiplayer pri jednej konzole
  • odstránenie aukčného domu, lepšie vybalansovaný loot
  Zápory
  • ťažkopádne ovládanie v inventári
  • niekedy viac neprehľadný a chaotický boj v porovnaní s PC verziou
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk