TxK - Recenzia

 

Sú hry, o ktorých sa dá napísať aj kniha. Potom sú hry, o ktorých nenapíšte ani stranu. Tieto hry nie sú určené na to, aby o nich niekto písal. Netreba sa zbytočne zdržiavať. Tieto hry treba hrať.

TxK patrí presne do tejto kategórie. Retro výlet ožíva na krásnom OLED displeji (ak máte pôvodný model) PS Vity, hrateľnosť sa však nemení. Treba postrieľať všetko, čo sa hýbe a postupovať od jednej úrovne k druhej. V hre ich je stovka, takže o zábavu na dlhú dobu máte postarané. TxK je unikát, pre niektorých ľudí je dôvodom pre kúpu Vity. Pre iných je krátkou zastávkou, ktorá nedokáže dlhodobo udržať. Nakoľko však ide o hru, o ktorej sa veľmi ťažko píše – nemá žiaden príbeh, umelá inteligencia nemá priestor na chybovosť a hrateľnosť je veľmi jednoduchá a základná – nasledujúcich pár riadkov je venovaným našim myšlienkam pri hraní. Myšlienky sme však zosumarizovali a dali sme im určitú formu, aby neboli až príliš chaotické.

Exkurzia do hlavy recenzentovej 

Áno, začiatky hrania sú iritujúce. Strieľačka má iba jedno pravidlo, ktoré je potrebné dodržiavať – postrieľať všetko na hernej obrazovke. TxK je v tomto smere iný. Vyžaduje aspoň trochu taktizovania. Ak chcete prežiť, musíte hru pochopiť. Hrať podľa jej pravidiel. Nestačí iba strieľať po všetkom, čo sa hýbe. Treba taktizovať, zbierať vylepšenia. Treba hrať opatrne. Naplánovať si ďalší krok, avšak nezabúdať ani na ten úplne prvý. Ten často rozhoduje o úspechu/neúspechu. Spravte prvý krok, získajte prvé vylepšenie a máte drobnú výhodu. 

TxK dal lekciu aj nám. Prvé kroky boli ťažké a frustrujúce. Dvojrozmerné „čosi“, čo postupne lezie po divných štruktúrach, ktoré tvoria herné úrovne, sa dokáže veľmi rýchlo dostať na vašu úroveň a stiahnuť vás do záhuby. Vaša smrť dáva súperom niekoľkosekundový náskok, a to je častokrát dostatočný čas na to, aby vás po oživení čakala ďalšia smrť. Životy sa rýchlo míňajú a nervozita sa priamo úmerne stupňuje.

TxK je to pravé retro. Psychopatické, no pútavé a zábavné. Každá zo sto úrovní je prezentovaná iným tvarom. Hráčova loď po tomto tvare – raz je to priamka, inokedy divný kruh – putuje a ničí divné tvary, ktoré prezentujú nepriateľov. Každý nepriateľ má nejaké špecifiká a vy ich spoznáte na vlastnej koži. Hra vás nedrží za ručičku, lekcie vám dáva vaše vlastné zlyhávanie.

Aj napriek tomu vás však TxK nepustí. Po zobrazení obrazovky Game Over začnete od začiatku alebo si vyberiete štartovný level a pokračujete. Čím dlhšie hráte, tým hre lepšie chápete. Viete, ako ju máte hrať. Ako prežiť v hernom svete, ktorý sa nedá normálne popísať. Nepomôžu ani okolité screenshoty. Toto je hra, ktorá ukáže svoje čaro, iba keď si ju zahráte.

Z pohľadu recenzenta je veľmi ťažké takýto titul hodnotiť, ale aj písať o ňom. Fakty sa totižto minú po jednom odseku a ostávajúci priestor zaplní hodnotenie. O čom písať? TxK si zaslúži menší úlet – recenziu, ktorá v čitateľovi vyvolá pocit toho, že recenzent to vôbec nevie hrať. Veď je to len strieľačka. Čo je na tom komplikované?
Áno, TxK je strieľačka a svojím spôsobom komplikovaná. Už dlho sme sa však nestretli s hrou, ktorá by nám dávala takto očividne najavo, že sa zlepšujeme a zároveň nás tým motivovala k ďalšiemu hraniu. Prvotné znechutenie vystriedala závislosť. 

Potrebné fakty suchopárne 

Prejdime k spomenutým faktom. TxK ponúka veľké množstvo úrovní. Každý level je iný a vývojári vás často dokážu zmiasť prehodením orientácie vašej lode. Ovládanie sa vymení, pohyb doprava vás posúva doľava. A to ste si konečne začínali myslieť, že získavate nad hrou prevahu. Kdeže... čakajú vás dlhé hodiny tréningu.

S trénovaním pomôže režim Classic, ktorý umožňuje začať hranie z hociktorej už dokončenej úrovne. Zaznamenáva sa skóre aj počet dostupných životov, takže raz za čas má zmysel začať opäť od nuly a vylepšiť si svoju pozíciu. Samozrejmosťou je režim Survival. TxK nás však bavil najmä kvôli režimu Pure/Classic. Odomykanie ďalších úrovní vie byť veľmi motivujúce pre ďalšie hranie a TxK si nás získal tam, kde mnohé „nekonečné“ strieľačky zlyhávali.

Vďaka krátkosti jednotlivých úrovní je TxK ideálna hra pre Vitu. Môžete hrať iba pár minút a získate dobrý pocit z toho, že ste sa niekam posunuli. Neriešite zložité ovládanie ani hluché miesta. TxK je neustála akcia. Aj napriek retro poňatiu musíme grafiku pochváliť. Jej moderná verzia vyzerá výborne a získa si vás efektnými výbuchmi a inými grafickými drobnosťami. K tomu si pripočítajte podmanivú hudbu a výsledkom je naozaj zaujímavá kombinácia.

TxK je svojím spôsobom skrytý klenot. Nie každého očarí a aj nám trvalo nejakú hodinku a x smrtí, kým sme jej prišli na chuť. Základom je nenechať sa odradiť a snažiť sa hre porozumieť. Prinajhoršom si vyhľadajte tipy na internete a razom zistíte, že TxK toho ponúka oveľa viac, ako tupé strieľanie. A možno nám dáte za pravdu, že je to naozaj zábavná a podarená hra.

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
TxK
Platforma: PS Vita
Žáner: akčná
Výrobca: Llamasoft
Distribútor: Llamasoft/PS Store
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Naše hodnotenie

80%
 
"Dajte jej čas a možno vás presvedčí"
  Klady
  • grafický retro štýl
  • podmanivý soundtrack
  • množstvo levelov
  • jednoduchá a pritom zložitá hrateľnosť
  Zápory
  • náročnejšie prvé kroky
  • nováčikov môže frustrovať
korekcia: Petra Hladíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk