Soul Sacrifice - Preview

 

Nech si už o hernej konzole Play Station Vita myslíte čokoľvek, pravdepodobne ani Sony samotné nie je spokojné s predajnými číslami tohto zariadenia. Situáciu možno zlepší nová hra Soul Sacrifice, vďaka ktorej Vita predala viac kusov ako Nintendo 3DS.

Samozrejme, tento údaj sa týka japonského trhu, kde hra už vyšla, a konkrétneho týždňa, kedy Soul Sacrifice debutoval. Hra sa čoskoro objaví aj v Európe a s hrou sa môžete zoznámiť prostredníctvom dema, ktoré sa dnes objaví v ponuke PS Store. Výborne je, že vašu uloženú pozíciu si budete môcť preniesť aj do plnej verzie.

Otázkou ostáva, či je Soul Sacrifice hra pre vás – odpoveď by ste mali nájsť v tomto preview. Predsa len, Soul Sacrifice je produktom japonského vývojárskeho štúdia a Japonci sa neboja experimentovať. Ich hry vás buďto oslovia a budete ich milovať, alebo im nikdy neporozumiete.

Soul Sacrifice je akčné RPG, no pokiaľ si pod týmto spojením predstavíte Diablo alebo Dungeon Hunter, ktorý ste si už na Vite mohli zahrať, potom na tieto hry rýchlo zabudnite. Japonci majú svojský štýl a vlastné vysvetlenie pojmu akčné RPG.

Soul Sacrifice začína na prvý pohľad ako bežné RPG. Hlavný hrdina, zajatý otrok, má byť v rámci rituálu obetovaný, a pokiaľ by ste očakávali, že tesne pred jeho smrťou sa niečo pokazí a náš hrdina utečie z väzenia, mýlite sa. Namiesto toho sa hrdina, stále v zajatí, stretáva s démonom vo forme knihy. Príbehy, ktoré sa v knihe nachádzajú, tvoria podstatu celej hry. Ak by ste však čakali nejaké výpravné zápletky s množstvom konverzácií, z hľadiska hrateľnosti ponúka Soul Sacrifice pomerne jednoduchý scenár. Všetky misie sa odohrávajú na malom priestore, kde musí hráč vykynožiť určitý počet príšer. Na to, že Soul Sacrifice oslavovali japonskí kritici, sme očakávali trochu iný herný dizajn. Nepredbiehajme však a počkajme si na plnú verziu.

Už demo však naznačilo, v čom spočíva hlavná silná stránka titulu. Máme na mysli rozvoj postavy a možnosti, ktoré má hráč k dispozícii. Hrdina môže mať až šesť aktívnych schopností, ktoré sa líšia zameraním (zbrane, mágia atď.) a s trochou šikovnosti je ich možné vhodne kombinovať. Hoci je boj v Soul Sacrifice hektický, nečakajte ďalší God of War. V tejto hre nemá chaotické stláčanie tlačidiel význam, medzi jednotlivými schopnosťami sa musíte postupne prepínať – aktivovať a vypínať ich.

Schopnosti sa postupným hraním vylepšujú – hrdina ich získava plnením misií, teda „čítaním knihy“. Okrem toho, že schopnosti je možné vylepšovať, časom pribudne aj možnosť kombinovať ich. Tento systém je v princípe jednoduchý, schopnosť A môžete skombinovať so schopnosťou B a výsledkom je silnejšia schopnosť C. Nakoľko je systém vylepšovania, používania a kombinovania schopnosti plne otvorený, hráč má k dispozícii veľké množstvo možností. Podobne je možné vylepšovať vlastnosti postavy, a to pomocou špeciálnych tetovaní.

Vysvetlime si aj samotný vývoj postavy. Zabudnite na skúsenostné body, ktorých hromadením môžete z času na čas vylepšiť štatistiky. Soul Sacrifice takýmto systémom nedisponuje. Namiesto toho prebieha vylepšovanie prakticky neustále – mŕtvolu príšery môžete pretaviť v zdravie a odolnosť alebo v mágiu a útočnú silu. Uvidíme, či tento systém bude v plnej verzii ovplyvňovať aj niečo viac než iba štatistiky hráča.

Po približne hodinovej prvej knihe sa hráčovi sprístupní aj mutliplayer. Túto funkciu môžete otestovať aj v demoverzii. Multiplayer umožňuje kooperatívne hranie s ďalšími hráčmi, s ktorými môžete plniť špeciálne výzvy, a postupovať tak v príbehu. Predpokladáme, že kooperatívny multiplayer bude zohrávať v plnej verzii dôležitú úlohu.

Úvodné dojmy zo Soul Sacrifice sú mierne rozpačité. Hra ponúka originálny systém vylepšovania postavy, samotná hrateľnosť je však do určitej miery limitovaná rozmerovo malými plochami, kde je potrebné iba zabiť všetky príšery a posunúť sa ďalej, do ďalšej lokality, kde hráča čaká presne to isté. Určité pripomienky máme aj voči samotnému štýlu boja, ktorý by mohol byť viac „user-friendly“. Na plnú verziu hry sa však tešíme – tipujeme, že ak nás/vás Soul Sacrifice osloví a zaujme, ponúkne veľa zábavy na dlhú dobu.

korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk