Supaplex - (Retro)Recenzia PC

 

Podobne ako Pacman, aj Murphy je rozkošná guľôčka s veľkým apetítom. Avšak na rozdiel od Pacmana, Murphy požiera plošné spoje a infotróny.

Kto by nepoznal Supaplex? "Dobrodružstvo" so záškodníckym motívom. Konkrétne sa myslí prehrýzť sa cez pole plošných spojov, zjesť čo najviac trojuholníčkov zvaných "infotróny" a dostať sa do cieľa. Samo o sebe to znie ľahko, ale ľahké to určite nebude. Hlavne kvôli množstvu elementov, ktoré môžu Murphyho zabiť viacero spôsobmi, ako je v tej dobe obvyklé. Padajúce kamene Zonky, agresívne nožnice Snik Snaky a Elektróny, skratované plošné spoje, dokonca aj Infotróny môžu Murpyho zabiť, keď mu padnú na hlavu. Rôzne typy RAM čipov, Hardvéru a jednosmerných Portov obmedzujú Murphymu pohyb, rôzne druhy výbušných Diskiet ho zase uvoľňujú . Správnym použitím Diskiet a Zonkov sa dajú zničiť Elektróny (ktoré pri svojom zániku uvoľnia Infotróny) a Snik Snaky, nesprávnym použitím spáchať samovraždu alebo zničiť Cieľ či dôležité Infotróny. Znie to zložito? A to je len začiatok.

{gallery}/recenzie/supaplex.recenzia.pc.drury/1/{/gallery}

Teda na začiatku je to ešte jednoduché. Zopár Zonkov, zopár Infotrónov, všetky pozbierať, ísť do Cieľa. Náročnosť (a bizarnosť) levelov ale plynule stúpa. Avšak, level od levela sa podstatne líšia, nenájdete dva podobné. Napríklad, hneď v druhom leveli nie je nič, len Murphy, Cieľ, nijaké Infotróny ani Plošné spoje, len bludisko z Hardvéru. V inom zase nie sú žiadne múry Harvéru ani RAM, len zásobník nožníc, Zonk, ktorý ho blokuje, obrovská plocha Plošných spojov na ktorej sú rozosiate Infotróny. Hneď ako sa Murphy pohne, Zonk spadne, zásobník sa otvorí a v jeho stope ho už nasledujú stovky Snik Snakov. Niektoré sa dokonca začínajú už v pohybe, vtedy si treba švihnúť hneď od začiatku, inak nestihnete ujsť pred lavínou Zonkov, v horšom prípade Diskiet. Neskoršie levely sú stále ťažšie a ťažšie, kombinujúc logické myslenie hráča a šikovnosť jeho prstov pri unikaní smrti. V niektorých sú Porty, ktoré spravia Murphyho citlivého na gravitáciu, v niektorých musíte priam vystavať pasce na Elektróny, aby ste mali dosť Infotrónov. V jednom je obrovské pole skratovaných Plošných spojov, silne pripomínajúce mínové pole. Po riadnom „lomihlave“ pôjde zväčša niečo zábavné, napríklad utekáte pred obrovskou reťazovou explóziou Diskiet hltajúcou Snik Snaky.

{gallery}/recenzie/supaplex.recenzia.pc.drury/2/{/gallery}

A kto to všetko musí podstúpiť? Náš chudák Murphy. Síce nemá poruke žiadnu guľôčku , ktorá mu umožní jesť Snik Snaky, ale má iné schopnosti. Vie napríklad zjesť červené Diskety, potom ich vypľuť pri RAM čipoch a odblokovať si cestu. Ďalšia užitočná schopnosť je "vcucnutie" blízkych Plošných spojov, Infotrónov alebo červených Diskiet - tak sa môže vyhnúť nebezpečným situáciám. No a samozrejme vie tlačiť Zonky, žlté a oranžové Diskety do strán a zhodiť ich na hlavy nepriateľov alebo premiestniť na miesta kde budú dôležité neskôr. Medzi jeho najdôležitejšie a najpoužívanejšie schopnosti patrí „samodeštrukcia“, keď stlačíte ESC. Taktiež odporúčam stáť na jednom mieste dlhší čas, pohľad na „zívkajúceho“ a spinkajúceho Murphyho stojí za to.

Prejsť celú hru je dosť náročná úloha. Levely sú čoraz náročnejšie, množstvo Zonkov, Infotrónov a Snik Snakov stúpa. Niektoré levely sú nimi doslova preplnené a zdanlivo neexistuje spôsob, ako sa dostať k cieľu. Supaplex sa s hráčom prestane maznať a zmení sa na riadny test mozgu. A nie je nič lepšie, ako vidieť hlášku po prejdení posledného, stojedenásteho levela.

{gallery}/recenzie/supaplex.recenzia.pc.drury/3/{/gallery}

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk