RECENZIA: Baldur’s Gate 3 - Návrat do Baldurovej brány nemohol byť veľkolepejší

RECENZIA: Baldur’s Gate 3 - Návrat do Baldurovej brány nemohol byť veľkolepejší

 

Napokon to prišlo. Je tu tretí diel Baldur's Gate, na ktorý som čakal dlhých 13 rokov od chvíle, keď som naposledy po niekoľkýkrát dohral jeho predchodcu. A musím povedať, že čakanie sa naozaj oplatilo. Počas obdobia predbežného prístupu som mal tú česť nahliadnuť do hry a už prvý akt ma absolútne pohltil. Bolo úžasné vidieť, koľko nových možností prináša a aké rôznorodé príbehy som za pár desiatok hodín zažil. Nové akty v Baldur's Gate 3 sľubujú ešte viac príležitostí na objavovanie, ďalšie dobrodružstvá a nekonečné možnosti, ako ovplyvniť priebeh príbehu. Už teraz viem, že to bude dobrodružstvo plné prekvapení, napätia a rozhodnutí, ktoré budú mať skutočný vplyv na svet hry.

Príbeh plný mozgožrútov

Už to budú skoro tri roky, odkedy nás vývojári z Larian Studios navnadili na to, že tu bude nový Baldur’s Gate. A nielen na to. Do titulu zo sveta Forgotten Realms nám napchali moju obľúbenú rasu Mind Flayerov, ktorých ešte zo zvyku volám Mozgožrúti. Isto si ich pamätáte z predchádzajúcej hry, prípadne ste ich už zažili pri hraní Dungeons and Dragons.

Tu vás na začiatku príbehu unesú a chcú si z vás v podstate spraviť nádobu na svoje mláďatá. Čo však čert nechcel a osud zamiešal, sú okolností, ktoré sa vám prihodia a vy vďaka nim prežijete istú smrť. Teda, nie tak úplne, ostane vo vás „žubrienka mozgožrúta” a vy nemáte veľa času na to, aby ste ju odstránili. A tu sa začína nový príbeh plný fantasy a návštevy mesta Baldurova brána...

Tri akty plné dobrodružstiev

Tretí diel legendárnej série sa skladá z troch aktov, pričom v každom z nich zažijeme dobrodružstvá, dostaneme sa na rôzne miesta a zažijeme neuveriteľné príbehy. Ak ste hrali predchádzajúce tituly, isto si pamätáte, ako ste po svete v podstate mohli pendlovať hore-dolu po rôznych lokalitách (s výnimkou niektorých). Tentokrát je však to trochu iné. Tu sa môže jednoducho stať, že sa do starej lokality už nevrátite, čo je na jednej strane škoda, lebo dokončiť staré úlohy by ma určite bavilo, na druhej strane tak aspoň uzavriete určitú kapitolu hry.

Čo sa týka prvého aktu, ten bol v podstate takmer celý dostupný v predbežnom prístupe a mohli ste ho prekutrať od hlavy po päty. Obsahuje množstvo úloh a strávite v ňom cez 25 hodín. Už počas early accessu som však mal pocit, že čo sa týka obťažnosti, je akýsi predimenzovaný, čo sa mi zdalo aj po vydaní plnej verzie. Akoby ho vývojári urobili tak, že musíte dokončiť všetky úlohy, aby ste sa správne vylevelovali. Aby som však tvorcom nekrivdil, plná verzia tento pocit vo mne vyvolala o trochu menej, hoci to mohlo byť spôsobené tým, že som ho už poznal.

Pred zahájením hry si môžete vybrať aj obťažnosť, tie sú tri. A verte či nie, aj tá prvá vám dá poriadne zabrať a niekedy sa riadne zapotíte. Tá najťažšia, taktická, predĺži Baldur’s Gate 3 o niekoľko hodín, čo zarytých hráčov môže poriadne navnadiť. A ako bonus sa vám pri nej budú palce na rukách potiť jedna radosť. Na druhej strane, nevýhodou najľahšej je to, že si nemôžete vyrobiť multiclass postavu.

A viete, čo je ešte nádherné? Tvorcovia tu zakomponovali nielen množstvo odkazov na predchádzajúce tituly, ale dokonca aj postavy, ktoré sa v nich objavili. A tak je spomínanie na nostalgické chvíle strávene v minulom desaťročí o niečo zaujímavejšie.

Rozmanité postavy, ktoré s vami prežívajú príbeh

Už na začiatku sa k vám pridajú postavy, ktoré vám budú na ceste za vaším vyliečením robiť spoločnosť. A že ich teda je! Vy si na začiatku môžete vybrať jednu z nich a prežiť jej príbeh, alebo si vytvoríte vlastnú. To som spravil aj ja a ako pri každom Baldur’s Gate, aj tu som sa vybral vlastnou cestou. Mimochodom, Larian do trojky pridal skvelú možnosť – počas hry môžete svojej postave zmeniť povolanie. Ak ste si teda na začiatku vybrali také, ktoré vám po čase nesadlo, nezúfajte, viete to ľahko vyriešiť.

Prednastavené postavy sú výborne spracované a ak si ich nevyberiete, môžu byť členmi vašej družiny. Plníte s nimi potom nielen hlavné questy, ale aj úlohy viazané na dané postavy. A každá z nich je, povedzme si na rovinu, epická! Ba čo viac, tvorcovia si pre vás pripravili ešte prekvapenie v podobe postavy The Dark Uge, ktorá je plne upraviteľná a prináša jedinečný príbeh.

S postavami môžete interagovať, rozprávať sa, či dokonca mať s nimi vzťah. Každá z nich je jedinečná svojím správaním a na konkrétne situácie reaguje inak. A ak nejakú nahneváte, nemusí s vami už zdieľať spoločnú cestu a poberie sa kadeľahšie. Pokiaľ si ich však získate, môžete s nimi prežiť aj milostné romániky. Tvorcovia však nedomysleli to, že práve tieto láskyplné konverzácie si musíte všimnúť v každom akte. Mne sa napríklad stalo, že ma druhý akt tak pohltil, že na lásku nebol čas a v treťom akte som dostal košom. Čo z toho, že ma všetci milovali, keď už nebola možnosť ďalej vzťah vyvíjať?

Úlohy, úlohy, úlohy...

Ako som spomenul už vyššie, počas hrania plníte nielen hlavnú úlohu, ale aj vedľajšie. Niektoré sa odvíjajú od tej hlavnej, iné sú úplne vedľajšie. Questov sa v Baldur’s Gate 3 nachádza neúrekom a veľa z nich môžete vyriešiť rôznymi spôsobmi. Z niektorých sa dá vykecať, pri iných vám pomôžu šikovné ruky, no niekde jednoducho musíte vytiahnuť ostrý meč a luk. Možnosti, ktoré máte k dispozícii, sú naozaj neuveriteľné.

Netreba zabúdať na to, že každá postava má „to svoje“. Zlodej lepšie odomyká zámky, bojovník ich zas vie rozmlátiť. No a čo sa týka odomykania zámkov, špeciálnych konverzácií či unikátnych reakcií, na to všetko hádžete kocky. A keď na danú vec nemáte talent, môže byť zle. Hody kockami sa, navyše, počas hrania zobrazujú, takže vidíte, či sa vám to podarilo a ako ste boli blízko. V predchádzajúcom Baldur’s Gate ste videli iba výsledok. Ak teda chcete niekoho o niečom presvedčiť, potrebujete na dvadsaťhrannej kocke hodiť číslo 19. Šanca je mála, hoci si môžete pomôcť kúzlami. Ak však máte vysokú charizmu, k jednej kocke sa môže pridať napríklad druhá a podobne.

Súboje sú trochu iné, ako ich máme vryté do pamäte

Ako si isto pamätáte, predchádzajúci diel mal súboje síce na ťahy, ale v real-time svete – niečo ako World of Warcraft. Vaše postavy bojovali, hádzali kocky na pozadí a vy ste to videli v skutočnom čase. Hru ste si mohli stopnúť, zadať príkazy a opäť sa pozerať. Mne tento systém vyhovoval pre väčšiu dynamiku.

V trojke sú však súboje ťahové. Pokiaľ ste mali česť s Divinity: Original Sin, tak boje sú presne také. Raz ide vaša postava, potom súperova – všetko záleží na situácii a štatistike postavy. Rozdiely, ktoré som badal, boli minimálne. Napríklad v Divinity ste oveľa viac mohli využívať okolité prostredie a všade boli sudy – horľavé, s vodou, s masťou a podobne. Tie nájdete aj tu, no ich výskyt je o niečo chudobnejší. To, samozrejme, neprekáža, pokiaľ máte v partii druida alebo mága. Vtedy si vyčarujete masť, ktorú potom zapálite.

Ťahy hru síce o niečo spomaľujú, no zároveň vás nútia takticky premýšľať. Nie všetky súboje sú len masakre nepriateľov, tvorcovia do nich totiž vynikajúco zakomponovali „logické aspekty“. V jednom súboji vo väzení napríklad musíte oslobodiť konkrétneho väzňa. Máte na to presne osem kôl, počas ktorých ho nielenže musíte dostať na slobodu, ale je potrebné vysporiadať sa s nepriateľmi a utiecť. Avšak v tej iste base sa nachádzajú ďalší nevinní väzni. Pomôžete im? Stihnete to? Podobných súbojov tu nájdeme veľa a každý prináša špecifickú zábavnú zložku, ktorá vás neunudí. Je to jednoducho fenomenálne. A taktizovanie je dôležité aj na najnižšej obťažnosti, pričom dobrá taktika vám nielenže pomôže súboj vyhrať rýchlejšie, ale aj bez straty väčšiny zdravia.

Niektoré veci sa v hre dejú dokonca náhodne a vy tak nemusíte mať rovnaký príbeh ako ostatní vaši priatelia. Napríklad vám môžu uniesť jednu postavu, pričom výber je náhodný a tak tu aj záleží na tom, či k danej postave máte vzťah, čo potom ovplyvní dané emócie.

Krásny obsah aj vizuál

Hoci je Baldur’s Gate 3 hrou, na ktorú sa väčšinu času pozeráte z izometrického pohľadu, po vizuálnej stránke jej nemám čo vytknúť. Ak si svoju postavu priblížite, vidíte jej krásne detaily, čo platí aj počas rozhovorov. Jedným mínusom je to, že vaša postava je „nemá“ a nahovorené audio sú iba odpovede. Možno by to vývoj o niečo predĺžilo, no neprekážalo by mi, keby aj váš charakter niečo povedal. Aj niektoré animácie mimiky a gest sú prehnané a v rozhovoroch sem-tam pôsobia priam až komicky. To je však len úsmevná vec, nad ktorou iba mávnete rukou. A aby som nezabudol, niektoré súboje (väčšinou tie dôležitejšie) sprevádza epická hudba, ktorá poteší váš sluch a zároveň pomôže daný moment prežiť intenzívnejšie.

Mimochodom, titul určite treba nainštalovať na SSD disk. A aj po takejto inštalácii boli loadingy naozaj dlhé. Chápem, hra je obrovská a v podstate sa vám nahrá celá jedna veľká mapa, no to čakanie bolo otrasné. Najmä po prehranom súboji, keď ste museli začínať od začiatku, to dokázalo riadne skaziť pár sekúnd života.

Naše hodnotenie

Baldur's Gate 3 je nezvratným triumfom, ktorý sa v hernom svete rodí „raz za sto rokov“. Vývojári z Larian Studios stvorili bravúrne dielo, ktoré hravo prekonáva všetky doterajšie RPG tituly a bezpochyby môžem povedať, že pre mňa ide o najlepšie RPG desaťročia. Svojou skvelou hrateľnosťou, dĺžkou, fascinujúcim príbehom a nezabudnuteľnými postavami sa stáva neprehliadnuteľným výstavným kúskom v zbierke každého vášnivého hráča RPG hier. Jednoducho kupujte!

Klady

 • gigantický svet
 • množstvo vecí, ktoré sa v hre dajú robiť
 • rozmanitosť súbojov a ich taktickosť
 • aj najľahšia obťažnosť predstavuje výzvu
 • možnosť zmeniť povolanie počas hrania
 • neuveriteľné množstvo textov a dialógov
 • výborný príbeh a prepracované postavy
 • postavy z minulej hry a kopa referencií

Zápory

 • nemožnosť „normálnej“ romanci po prvom akte
 • niekoľko menších bugov, ktoré vás v príbehu môžu zmiasť
 • prvý akt je menej vyvážený po stránke náročnosti
 • dlhé načítavanie aj na SSD disku

Informácie o hre

BALDUR’S GATE 3

BALDUR’S GATE 3 2023

 

 • Platforma: PC
 • Žáner: RPG s ťahovými súbojmi
 • Vývojár: Larian Studios
 • Vydavateľ: Larian Studios
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: PGS

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk