RECENZIA: Dead Island 2 - Konečne sme sa dočkali!

RECENZIA: Dead Island 2 - Konečne sme sa dočkali!

 

Po neuveriteľnom čakaní a prešľapovaní, odkladoch a rušení sme sa konečne dočkali. Dead Island 2 je konečne tu. Zombie hry máme všetci isto radi a predchádzajúce diely tejto série nám priniesli kopec krvi, zábavy a napätia. Vývoj hry trval „o čosi dlhšie“ ako sme zvyknutí a predchádzajúce diely už nepatria medzi horúce novinky, no Dead Island 2 je TU! Mám chuť kričať, písať, výskať a opakovať minimálne stokrát. V tejto recenzii sa teda pozrieme na to, či to neuveriteľné čakanie stálo za to a či si Dead Island 2 obháji svoje miesto medzi titulmi zo sveta zombíkov.

Vitajte v L.A.!

Keď som ešte v roku 2014 videl prvú upútavku na Dead Island 2, presne tak som si predstavoval, že by mala zombie hra vyzerať. Farebná, šialená a plná nemŕtvych bažiacich po krvi! A pomaly o 10 rokov neskôr som sa dočkal!

Dead Island 2 sa odohráva v Los Angeles - presne v meste stvorenom pre zombie apokalypsu. Zabudnite na New York, zabudnite na Londýn - L.A. je miestom, kde to (ne)žije a to všetko vďaka hordám krvilačných zombíkov! Nebojte sa však, nič nie je stratené, zo zamoreného L.A. sa dá dostať. Evakuačné lety existujú, sú plné boháčov i chudákov, jednoducho z každej vrstvy niekto. No ak sa nákaza u vás prejaví, máte smolu, neodlietate a navyše sa vás zbavia.

No vy ste mali to šťastie a na palubu evakuačného lietadla ste sa dostali. Teda, dostali sa sem všetky hrateľné postavy. Je tu Amy, Jacob, Dani a Ryan. Čo to znamená? Jednoducho - možnosť výberu!

Na koho ukážete prstom?

Postavu si vyberáte hneď na začiatku, a ak mi dovolíte, upozorním vás na jeden fakt - do konca hry musíte so svojím výberom žiť. Ja toto výrobcom hry kvitujem, no mrzí ma fakt, že ostatné postavy tak vyjdú navnivoč.

Každá z postáv má svoj charakter, silné a slabé stránky, ale aj vlastné príbehy a pozadie. Výber vhodnej postavy je preto rozhodnutie, ktoré si vyžaduje určitý čas a úvahu. Chvíľku vás to na začiatku zdrží, kým si prečítate, koho si zvoliť. Rozhodoval som sa dlho medzi niekoľkými postavami, no nakoniec padlo rozhodnutie na postavu menom Ryan. Ryan je požiarnik, ktorému pracujú najmä svaly a tak sa bude dobre vedieť oháňať so zbraňami na blízko a vydrží o čosi viac ako ostatní.

A čo príbeh?

Už počas písania recenzie som si na internete všimol kadejaké komentáre ohľadom príbehu hry. A zaskočili ma najmä tie negatívne. Trošku som sa teda počas hrania bál toho, že ma práve v tomto Dead Island 2 sklame. A teraz sa isto pýtate, či sklamal a ja musím povedať iba jedno. A to, že absolútne nerozumiem tomu, že niekomu sa príbeh v tejto hre zdá zlý. Na môj vkus je vynikajúci a presne sa do tejto hry hodí. Áno, možno nejde o herný príbeh storočia, ale niekedy mám pocit, že hráči sú rozmaznaní a „od dobroty“ už nevedia čo od príbehu v hre čakať.

A čo vlastne ten príbeh? Vy, ako človek, ktorý mal to šťastie, že sa dostal do evakuačného letu, máte zároveň toľké nešťastie, že sa z neho v podstate dostanete späť na zem. Nakoľko váš let je označený ako infikovaný, armáda sa rozhodne, že vás jednoducho pošle k zemi. Nuž a vy môžete začínať odznova a hľadáte možnosť ako sa z pekelného L.A. opäť dostať.

Čo by to bolo za L.A., keby nebolo plné známych osobností, teda tých vymyslených. A tak tu stretávate kopec postáv, ktoré sa jemne snažia parodovať dnešný svet. Sú tu „influenceri“, herecké esá, či veteráni z vojny a dokonca tu naďabíte aj na postavu z predchádzajúceho dielu.

Dead Island 2 to je herný dizajn na jednotku

Pred pár mesiacmi som mal s kolegom v práci diskusiu o tomto titule. Mne osobne strašne nesedelo to, že sa zbrane v predchádzajúcich dieloch opotrebovávali a túto mechaniku mali tvorcovia preniesť aj sem. Chvíľku som sa jej obával, no obavy ma prešli po pár minútach hrania. Zbrane sa síce opotrebovávajú, no nie tak veľmi ako predtým. Navyše, počas hrania ich viete nájsť hneď niekoľko a na stoloch si ich opravovať, či dokonca vylepšovať (samozrejme, to bolo možné aj v predtým). Zo začiatku mojej postave padali najmä zbrane na blízko a tipujem, že rovnako to je aj pri iných postavách. K strelným zbraniam sa dostanete až po niekoľkých hodinách hrania a to je geniálne!

Na zombíkov tak nestrieľate z diaľky od samého začiatku, ale bijete ich palicami. Vďaka tomu je hra o niečo náročnejšia a nemáte taký ten „Rambo“ pocit. A to nie je všetko! Počas hrania využívate na účinné odstránenie zombíkov aj terén. Vidíte ten hydrant? Kopnete doň, voda začne striekať a na vás sa rúti desať krvilačných nepriateľov. Čakáte na ten správny moment, kým prvý doň vojde. Následne do svojho diela hodíte autobatériu a, voilà, všetkých desať zombíkov sa škvarí elektrinou a vy si ten pohľad užívate. Tí, čo ostanú, už pre vás nebezpečie predstavovať nebudú. Takýchto možností je však v hre neúrekom.

Ach, áno. Spomínal som aj strelné zbrane. Tak, ako v predchádzajúcich Dead Island hrách, tak aj tu nenájdete náboje na každom rohu. Musíte teda starostlivo uvažovať nad tým, či sa oplatí v tom-ktorom momente strieľať alebo nie.

Počas hrania v polootvorenom svete preskúmavate rôzne zákutia. V niektorých budovách môžete nájsť zaujímavé príbehy popísané v denníkoch, v iných rôzne špeciálne vybavenia. Ide o akési mikrohádanky/mikroquesty, ktoré vám dovolia otvoriť skrýšu obsahujúcu zaujímavý materiál, či zbraň.

Mimochodom, zbrane si viete vylepšovať a hra vám počas hrania k tomu dodáva rôzne možnosti. Ak si však chcete kontinuálne vylepšovať nejaké svoje obľúbené zbrane, miniete na to kopec peňazí a materiálu. To som počas hrania zistil až neskôr a presedlal som na predaj plného inventáru a následne investoval iba do pár obľúbených zbraní. Zvyšok som si časom kupoval a v podstate som prešiel na cestu kšeftovania.

RPG systém vo forme kartičiek

Postavám počas svojho „levelovania“ prideľujete kartičkami rôzne schopnosti. Každá je niečím zvláštna. Jedna vám dovolí napríklad počas výskoku odkopnúť zombíka a vyvolať silnú vlnu, ktorá odhodí ostatných. Ďalšia zas posilní inú schopnosť, na ktorú sa chcete zamerať. Kartičky však neviete využívať všetky naraz a každý strom schopností má určitý limit. Mali by ste si preto starostlivo čítať a vyberať, ktorá sa vám v danej situácii hodí.

Takmer otvorený svet

Dead Island 2 sa odohráva v podstate v otvorenom svete, ktorý je rozdelený do niekoľkých častí. Každá je charakteristická svojím okolím a možnosťami, ktoré v nej vieme podnikať, hoc mechaniky sa prenášajú cez rôzne mapy. Všade sa nachádzajú rozmanité úlohy a postavy, vďaka ktorým je svet neustále plný možností a pôsobí živo. Čo ma trošku pri hre vyrušovalo a dialo sa to najmä zo začiatku, boli neustále „respawny“ zombíkov. Snažíte sa vysporiadať s tromi nepriateľmi a za vaším chrbtom sa nepredvídateľne, a v podstate nemožne, objavia ďalší. Neskôr tento problém opravili tvorcovia tak, že po svete sú rozmiestnené kanály a šachty, z ktorých zombíci vyliezajú. A nechápte ma zle, táto vec sa mi na hre páči, no na niektorých miestach je spravená tak, že je v podstate fyzikálne nemožná.

Po mape sa pohybujete pešo. Ak si pamätáte na Dead Island 1, tam ste mohli využívať auto. Tu na to jednoducho zabudnite a, verte či nie, je to tak lepšie. Neskôr v hre dostanete možnosť aj rýchleho cestovania, čo isto poteší.

Súboje s bossmi sú skvelým zážitkom

Na hre ma úplne najviac bavili epické a zábavne strety s bossmi, ktoré sa vyskytovali v rámci jednotlivých questov - či už hlavných, alebo vedľajších. Súboje boli originálne, pri niektorých som sa naozaj neudržal a musel som sa doslova rehotať.

Navyše, neboli ľahké, ani ťažké a tak si ich vychutnáte nech ste hardcore hráč, alebo ten, čo miluje príbeh a ťažším úlohám sa vyhýba.

Graficky je Dead Island 2 „eňo-ňuňo“

Neviem, ako vám, ale mne sa graficky hra ohromne páči. Výborné detaily a to najmä v súbojoch, kde nemŕtvych viete sekať a všetko z nich odpadáva. Niekomu sa to môže zdať masochistické, no na detailoch záleží. Prostredie je naozaj špičkové a na scenérie na pláži som sa nevedel vynadívať. Páči sa mi, že tvorcovia mysleli aj na optimalizáciu a tak mi počítač zaberá až pri náročných scénach. Je to naozaj super, že nemusím počúvať neustále funenie ventilátorov!

Naše hodnotenie

Dead Island 2 je momentálne jednou z najlepších zombie hier a celkovo aj hier, ktoré som mal v tomto roku česť hrať. Poskytuje hráčovi všetko, čo by mala taká hra obsahovať a zároveň je jedinečná! Ak ste boli fanúšikom predchádzajúcich dielov, určite nebudete sklamaní, pretože je presne tým, čo by ste od pokračovania očakávali. Čakaniu je koniec a tak ma teraz prosím ospravedlňte, idem kosiť hordy zombíkov!

Klady

 • zachované mechaniky z predchádzajúcich dielov
 • zaujímavý príbeh
 • dizajn súbojov s bossmi sú geniálne
 • graficky veľmi zaujímavé
 • výborný herný dizajn
 • referencie na predchádzajúce hry
 • čeština

Zápory

 • niekoľko bugov, ktoré si možno všimnete
 • hlavný hrdina sa nezobrazuje v zrkadle
 • generovanie zombíkov je miestami nezmyselné

Informácie o hre

Dead Island 2

Dead Island 2 2023

Veľmi obľúbená zombie sága sa vracia v jedinečnej forme hororu, temného humoru a brutálneho zabíjania zombíkov, ktoré sa navyše prináša neobyčajné dobrodružstvo. Dead Island 2 je napínavá akčná RPG hra z pohľadu prvej osoby, štýlová, živá a zaplavená množstvom zombíkov. Preskúmajte ikonické, krvou pošpinené Los Angeles, stretávajte sa s postavami väčšími ako život a zabíjajte nespočetné množstvo nepriateľov s prekrásne krvavými detailmi. Vyvíjajte sa a staňte sa ultimátnym zabijakom zombíkov!

 • Platforma: PC
 • Žáner: akčná RPG
 • Vývojár: Dambuster Studios
 • Vydavateľ: Deep Silver
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Playman

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Veronika Jankovičová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk