RECENZIA: Minecraft Legends - bude táto hra legendárna?

RECENZIA: Minecraft Legends - bude táto hra legendárna?

 

Čo vám napadne, keď sa povie Minecraft? Mne táto hra vždy evokovala obrovský svet, v ktorom môžete robiť takmer čokoľvek. Úplne bez problémov sa pobaviť s kamarátmi, vytvoriť niečo nevídané a nakoniec sa kreatívne vyšantiť pri stavbe hradu. Bol som jeden z tých hráčov, ktorí sa síce zabavili, ale ich výtvory prekonal aj ôsmak na základnej škole. To mi však nebráni túto hru hrať a užívať si ju plnými dúškami. Čo však iné tituly zo sveta Minecraftu? Majú šancu prebiť povesť svojho pôvodcu?

Žáner, ktorý sa snaží byť jedinečný

Keď som sa dostal k Minecraft Legends, chvíľku som nevedel, čo si mám myslieť. Počas inštalácie som si prešiel pár videí, ktoré titul propagovali, a bol som ešte viac zmätený ako predtým. Je to akčná hra? Je to adventúra? Je to stratégia? Nuž, ide v podstate o mix všetkých týchto žánrov a hru by sme mohli jednoducho kategorizovať ako „akčnú stratégiu”. Je to vlastne taký Minecraft zaobalený do spomínanej kategórie. Ako hrdina Steve, ktorý je známy každému fanúšikovi Minecraftu, ste boli vybraný „troma božskými bytosťami”, aby ste zachránili svoj svet (mimochodom, procedurálne generovaný) pred nájazdom Piglinov z podsvetia. Piglini sú také roztomilé prasiatka, ktoré v momente, keď vás uvidia, vás jednoducho chcú zabiť.

A teda pekne po poriadku. Svojho hrdinu ovládate z pohľadu tretej osoby myšou a klávesnicou. A neovládate iba jeho, ale celý kolos a ekosystém, ktorý viete používať. Okrem toho, že môžete vytvoriť budovy, dokážete vyprodukovať bojové jednotky, obranné steny a podobne. Ale k tomu sa ešte dostaneme.

Na stavbu budov potrebujete suroviny. Tie ťažíte vo svete pomocou akýchsi pomocníkov, ktorí okolité suroviny sami vyťažia. Takže nemusíte klikať na stromček a zničiť ho – spraví to za vás niekto iný. Mimochodom, robotníckych jednotiek na stavanie a ťaženie máte určité množstvo, takže to netreba preháňať a treba myslieť vždy kúsok dopredu.

Ak nazbierate suroviny, viete postaviť rôzne produkčné budovy, vďaka ktorým dokážete stavať bojové jednotky. Armáda má takisto určitú kapacitu a pomer jednotiek v nej si musíte zvoliť s rozumom. Niektoré typy golemov sú určené na deštrukciu budov, iné zas na ničenie nepriateľov. Každý sa jednoducho hodí na niečo iné. Zároveň si staviate aj vylepšenia ťažení, teda skúmate, čo viete ťažiť a vďaka tomu skúmate aj nové typy jednotiek. Na dobývanie silných miest sa budú, samozrejme, hodiť tie lepšie a silnejšie.

Nezabúdajte ale na zadné vrátka! Piglini totiž nie sú úplne tupé stvorenia a nájazdy na mierumilovné dediny si starostlivo plánujú. Každý večer do rúk zoberú fakľu a hor sa spraviť poriadny nájazd. Ako ochranca tohto sveta neostávate len pasívne stáť a dedinkám postavíte poriadnu obranu. Zotnete pár stromov, nazbierate kamene, železo, diamanty a okolo dediny vystaviate hradby a ochranné veže. Potom len čakáte na vlnu nepriateľa, ktorú musíte poraziť.

Najlepšia obrana je útok!

A potom tu máme nepriateľské základne, ktoré sú porozmiestňované po celej mape. Tie môžete napadnúť a zničiť. Predtým si však skompletizujete armádu a hor sa na ne. Jednotky ovládate buď jednotlivo pomocou tlačidla CTRL, pomocou klávesu Q si ich zvoláte a nakoniec pomocou klávesu E im dávate príkaz pohybu.

Tu by som sa zastavil a spomenul pár vecí, ktoré mi prekážali. A to je práve dobývanie základní. Jednotky ničia budovy, no jediný indikátor toho, ako je budova „kaput”, je ten, že jednotlivé bloky budovy vidíte zničené. A niekedy ma to vyslovene iritovalo, lebo som mal pocit, že do danej budovy moji golemovia tlčú už dosť dlho.

Jednotky si zvolávate okolo seba a následne im prikážete útok. To sa občas môže v zápale boja stať pomerne chaotickým, niektoré totiž môžete zabudnúť a ony tam potom pasívne stoja a čakajú, že ich zavoláte. A potom pobehujete po bojisku ako zmyslov zbavený s piatimi jednotkami a v UI hry vidíte, že ich máte 20.

Napriek všetkým spomínaným nedostatkom ma dobývanie a v podstate celý princíp útoku a obrany miest bavil. Real-time stratégia z pohľadu tretej osoby je výborným nápadom, ktorý nie je okukaný a v podstate sa do dnešnej doby hodí (s prepáčením) ako „riť na šerbeľ”.

Príbeh je napísaný síce jednoducho, no dôvtipne

Príliš hlboký príbeh tu nehľadajte. Teda, aby som mu nekrivdil, je pomerne dobrý. Strohý, ale plný dôvtipu, vtipných hlášok a pôsobí tak, že si na ňom dali autori záležať. Ak by som mal príbeh na úrovni obsahu prirovnať k nejakej hre, povedal by som, že sa mi trochu podobá napríklad tomu, ktorý môžeme nájsť v sérii Shadow of Mordor. A to vôbec nie je zlé, ba naopak! A našinca určite poteší aj to, že hra je kompletne v slovenskom jazyku. Nie je to paráda?

Niekoľko módov ako bonus

Kampaň vám zaberie niekoľko desiatok hodín. Avšak čo potom? Môžete po svete chodiť ďalej, alebo hru zobrať ako výzvu a vyskúšať hru pre viac hráčov. Buď v PvP režime, ktorého názov už napovedá, o čo pôjde, alebo režim „Stratené legendy”, ktorý sľubuje každý mesiac nové dobrodružstvo. To prvé, ktoré sa teraz nachádza v obchode, je zadarmo. Čo bude ďalej, to však ešte povedať neviem. A ak neviete, čo s peniazmi, nájdete tu aj mikrotransakcie, ktoré vám pridajú nejaké zaujímavé skiny.

Grafika je očarujúca, no nie každému padne do oka

Ruku na srdce, kto by nevedel, ako vyzerá vizuál Minecraftu? Poznám množstvo ľudí, ktorým vyslovene prekáža a nevedia ho strpieť. Mne ako milovníkovi pixel artu neprekáža, ba priam sa mi páči. Avšak pri hraní titulov zo sveta Minecraftu mám vždy obavy, či to nebude práve vizuál, ktorý ma bude od hry odrádzať.

A verte či nie, v tomto prípade ma neodradil. Navyše sa mi páčil jeden špecifický grafický prvok v hre - jednotlivé hrany v podstate všetkého sú obtiahnuté čiernou linkou. Minecraft Legends nebol náročný na výkon a tak som si ani nevšimol, že mi počítač pri hraní vôbec ide. Určite by nebolo od veci, keby tvorcovia pridali do aj možnosť nainštalovať si modifikácie na grafiku. Tu však vidím problém s hrou pre viac hráčov, kde by sa to ľahko dalo zneužiť. Ale to už je iná pesnička.

Naše hodnotenie

Minecraft Legends je zaujímavá akčno-strategická hra, ktorá má svetu čo ponúknuť. Momentálne balansuje nad priepasťou určujúcou jej budúcnosť - či bude zaujímavá aj pre hráčov v budúcnosti, alebo zapadne prachom a väčšina fanúšikov tohto sveta sa vráti k pôvodnému titulu. Má potenciál na to, aby sa stala úspešnou a obľúbenou po celom svete, hoci po pár hodinách môže na vás prísť monotónnosť. No šancu si určite zaslúži a ako fanúšika Minecraftu má rozhodne zabavila.

Klady

 • slovenčina
 • zábavný príbeh
 • niekoľko módov ako bonus
 • neopozeraný žáner

Zápory

 • po čase môžete naraziť na monotónnosťrochu krkolomné ovládanie
 • pár chybičiek krásy, ktoré idú hre odpustiť
 • grafický kabát nesadne každému

Informácie o hre

MINECRAFT LEGENDS

MINECRAFT LEGENDS 2023

Skazenosť piglinov z Netheru sa šíri po Nadzemí a spaľuje všetko, čoho sa dotkne. Ste tým hrdinom, ktorý bude chrániť túto krehkú krajinu? Naplánujte svoju stratégiu a postavte sa proti piglinom v epických bitkách. Dávajte si však pozor, pretože sa vždy bránia. Zaútočte cez deň na základne piglinov a po zotmení bráňte svojich spojencov. Preskúmajte svieže biómy plné pokladov a nebezpečenstiev, spoznajte nových priateľov a spojte sa so známymi tvormi. S pomocníkmi po svojom boku máte jedinú úlohu: zachrániť svet.

 • Platforma: PC
 • Žáner: Akčná stratégia
 • Vývojár: Mojang Studios, Blackbird Interactive
 • Vydavateľ: Xbox Game Studios
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Microsoft

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk