RTX 4080 pod našim drobnohľadom: Cyberpunk 2077 s DLSS 3

RTX 4080 pod našim drobnohľadom: Cyberpunk 2077 s DLSS 3

 

Nazrite do Cyberpunku, ktorý podporuje technológiu DLSS 3.

CD Projekt vydal novú aktualizáciu pre ich Cyberpunk 2077, ktorá prináša predovšetkým podporu pre DLSS 3. Nejde však o avizované plnohodnotné rozšírenie možností vylepšenia vizuálu, to k nám zrejme dorazí až s príchodom príbehového rozšírenia s názvom Phantom Liberty. Zatiaľ si teda nechajte zájsť chuť na Overdrive Ray tracing nastavenia. Ak však vlastníte nejakú RTX 40 kartu, tak neváhajte a nové DLSS3 vyskúšajte.

My v redakcii vďaka obchodu Alza.sk testujeme na karte RTX 4080 a môžeme sa tak pozrieť na výkonnostný boost, ktorý táto karta vďaka DLSS 3 ponúka. Nová aktualizácia hry teda prináša možnosť zapnúť DLSS Frame Generation (len RTX 40 karty), ktorú doplňuje aj nastavenie NVIDIA Reflex (dostupné pre všetky RTX karty).

DLSS Frame Generation

Samotné DLSS Frame Generation nájdete v nastaveniach v sekcii Grafika. Okrem toho je k dispozícii aj možnosť nastaviť si ostrosť DLSS, my sme v rámci testu ostali na pôvodnej hodnote. Ešte k spomínanému NVIDIA Reflex, ten hľadajte v sekcii Video, pod názvom Nízka latencia NVIDIA Reflex. 

Ak sa pozrieme na benchmark pri 4K rozlíšení, tak pri ULTRA (bez RT) nastaveniach dostávame nasledovné hodnoty : 

  • 4K NATÍVNE - 38 fps
  • DLSS 2 - 79 fps
  • DLSS 3 - 127 fps

Tu sú hodnoty so zapnutým ray tracingom :

  • 4K NATÍVNE - 30 fps
  • DLSS 2 - 58 fps
  • DLSS 3 - 102 fps

V teste sme použili procesor Intel Core i5-11400F a pri DLSS 3 teda dostávame skutočne masívny nárast výkonu, samozrejme hlavným ťahúňom je grafická karta Inno3D GeForce RTX 4080. Pre porovnanie sa môžete pozrieť na screeny priamo z hry. Rozdiely v kvalite by ste hľadali len ťažko. 

V prípade, že vás zaujímajú hodnoty pri rozlíšení 1080p (so zapnutým ray tracingom) :

  • 1080p NATÍVNE - 64 fps
  • DLSS 3 - 124 fps

NVIDIA Reflex

Pri odozve je to mierne komplikované. Základná hodnota je zhruba na úrovni 45ms. Ak zapneme DLSS 2 a NVIDIA Reflex, tak nám odozva klesá na zhruba 32ms. Ak Reflex vypneme, dostaneme sa na 65ms, čo je značný nárast. V prípade DLSS 3 však nečakajte ďalšie klesanie. Dostávame sa prakticky na pôvodnú základnú hodnotu. Aktivovaním DLSS 3 sa automaticky zapína aj NVIDIA Reflex. Mierne navýšenie odozvy je v tomto prípade bežné, keďže DLSS 3 generuje ďalší frejm a naberá sa tak odozva.

Spotreba a teploty grafickej karty

Už pri teste s Portal with RTX som písal o skutočne pôsobivých hodnotách. Ani v tomto prípade sa nič zásadné nemení. Pri Ultra nastavení v rozlíšení 4K som bol na hodnote 274W. Ak som zapol DLSS 3, tak spotreba klesla na 251W. Za mňa skutočne fajn spotreba. Teploty sa pohybovali na úrovni 64 °C (62 °C pri DLSS 3). Otáčky ventilátora boli v priemere na úrovni 1150 rpm. V tomto prípade dávam karte Inno3D GeForce RTX 4080 "high-five", keďže mi prípadá fakt tichá. Minimálne priateľka nemá námietky...

Sumár

Celkovo beriem samotnú aktualizáciu hry s podporou DLSS 3 ako super vec a fanúšikovia vysokých fps si prídu na svoje. Kvalita vizuálu tým nijak zásadne netrpí. Celkom určite nazrite v e-shope Alza do samotnej kategórie s ponukou kariet RTX 4080, kde si svojho favorita určite vyberiete.

POĎAKOVANIE: Grafickú kartu Inno3D GeForce RTX 4080 X3 16 GB nám poskytla spoločnosť Alza.

Zdroj: vlastný

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk