RECENZIA: Polda 7 - je proste ďalší Polda, no...

RECENZIA: Polda 7 - je proste ďalší Polda, no...

 

Pankrác, Servác, Bonifác, a už máme o Poldu viac. Pankrác, Servác, Bonifác, a ty sa mi z cesty prac. Pankrác, Servác, Bonifác, a už ani neznam, co mam napisac.

Nuž, tak to je teda dosť mizerný začiatok, že? Minimálne taký mizerný, aký mizerný je Pankrác vyšetrovateľ. Hm. Keď tak rozmýšľam, asi sa to k tejto téme aj tak celkom hodí. Zatiaľ, čo sa on vrátil, aby opäť všetkým ukázal, akým neschopným detektívom je, ja sa vraciam, aby som opäť všetkým ukázal, ako veľmi mi nejdú začiatky recenzií.

Pankrác je teda opäť tu a opäť raz zatiahnutý do neuveriteľne uhodenej zápletky, v ktorej už po siedmykrát dokáže, že mu to meno Pankrác tak dokonale sedí. Teda nič proti vám Pankrácom ako takým. Vôbec nič. Jednoducho len máte smolu, že je tento hrdina pomenovaný ako vy a tým pádom vám nerobí veľmi dobré meno. V poriadku, priznávam. Tak, ako mi nejdú začiatky recenzií, tak mi nejdú dobre ani vtipy. Asi ja by som sa mal volať Pankrác.

Keď sa tak zamýšľam, byť Pankrácom by ale na druhú stranu nemuselo byť vôbec zlé. Všetci vás majú radi, všetci sa smejú vašim vtipom, všetci sa rehocú, keď tresnete nejakú hlúposť. Navyše ste bývalým policajtom, v súčasnosti súkromným očkom, a ponuky na prácu sa vám len tak hrnú. A ak v tej chvíli zrovna nie, tak si aspoň máte čas vychutnať nejaké to pivko pri pozeraní Rambouska v telke. Rambousek a pifko. To je ono. Alebo to aspoň tak je v Polda 7.

Polda 7 je presne tým, čo asi väčšina fanúšikov Poldy chce, aby hra bola. Má úžasný dabing všetkých postáv (Luděk Sobota, Pavel Rímský, Bohdan Tůma a všetci ostatní zúčastnení sú úplne skvelí a je cítiť, že si role vychutnávajú), obsahuje hŕbu šialených situácií (kórejský špión s rákosím na hlave spievajúci vulgárnu verziu Pec nám spadla), niekedy viac a niekedy menej podarený humor (prezident Trump je tu Trumpeta, Naomi Campbell zasa Naomi Kýbl, Vin Diesel je Vin Natural 95), pravú hardcore point and click hrateľnosť a... Počkať. Tu sa musím zastaviť. Pravú hardcore point and click hrateľnosť? Pardon, tu muselo dôjsť k chybe.

Polda 7 je síce klasická klikačka, čiže adventúra zameraná na klikanie vecí na obrazovke, zbieranie predmetov a používanie ich na správnych miestach, či prípadne na občasné kombinovanie predmetov, avšak na rozdiel od iných adventúr tu rozmýšľať nemusíte. A to môžu byť kombinácie nezmyselnejšie než výroky poslanca Blahu. Dôvodom je dizajn hry, ktorý hráčovi sám napovedá, čo sa dá spraviť a čo sa nedá. Ak sa predmet na objekt použiť nedá, hra vám to dá vedieť tým, že nevypíše žiaden text. Ak sa dá, napíše vám priamo, čo s tou vecou Pankrác na danom objekte spraví. A Pankrác vždy spraví len to, čo posunie riešenie problému vpred. Keď si k tomu pripočítate fakt, že predmety nemusíte vôbec vyberať z inventára ale môžete ich jednoducho prehadzovať posúvaním kolieska myši, celá adventúrna časť sa zmení len na sledovanie, či sa vám pri predmete nad objektom objaví nejaký text.

Dám príklad. V jednej časti hry máte za úlohu obliecť nahého správcu skrývajúceho sa v smetnom koši. Logika hovorí, nájsť nejaké oblečenie. Žiadne však nemáte po ruke. Riešenie je vyrezanie otvorov do koša, cez ktoré správca prestrčí ruky a nohy a voilà, hneď je oblečený. Šalamúnske riešenie, no napadlo by vám to hneď? Najskôr nie, no v tejto hre ani vôbec nemusí. Stačí, až prejdete kurzorom na kôš, posunutím kolieska myši sa prestriedajú všetky predmety a pri tom, pri ktorom sa objaví text „Vyrezať otvory“, sa zastavíte a predmet bez použitia dôvtipu použijete. Takto vyzerá celá hrateľnosť Polda 7.

Iste, viem, že takto funguje Polda už od nepamäti a priznávam, že sa týmto určitým svojským spôsobom eliminuje častokrát otravné používanie všetkého na všetko v prípade, keď ste už frustrovaní z toho, že neviete prísť na riešenie problému. Avšak, ak sa pozriem na iné moderné adventúry, tak Thimblewood Park, Technobabylon alebo dokonca aj Broken Sword 5: The Serpent‘s Curse sú neporovnateľne kvalitnejšie a zábavnejšie hry a to pritom neobsahujú zľahčenia, ktorými prekypuje táto hra. Ba priam naopak, tie, na rozdiel od Polda 7, poskytujú hráčovi aj dávku satisfakcie, ak sa mu podarí postúpiť ďalej. Našťastie Polda 7 obsahuje aj reálne hádanky, v ktorých nejde o používanie predmetov vo vašom inventári, a vtedy už musíte zapojiť aj mozog. Puzzle s bájnymi puzzlami je skvelý príklad.

Úplne to najhoršie na hrateľnosti sú minihry. Spočiatku sú len otravné a nudné (napríklad cvičenie s modelkami v parku, či Pankrácova módna prehliadka), no neskôr sa stanú ešte aj neskutočne náročnými, kedy vo vás frustrácia dosiahne najvyššej úrovni (hra Americké oči a predovšetkým vyhýbanie sa laserom). Minihry majú v adventúrach osviežovať hrateľnosť a zabaviť, avšak ani jedna minihra tu nespĺňa nič z toho. Bože chráň, keď hráte na tej vyššej náročnosti z dvoch dostupných, vtedy tie minihry nemôžete preskočiť.

Prvýkrát sa v sérii Polda nachádza aj iná hrateľná postava než obľúbený Pankrác. Postupom sa totiž k nemu pridá žena menom Monika. Hrateľnosť tento fakt vôbec nemení, mení to len spôsob a štýl toho ako Monika reaguje na iné postavy, pretože charakterovo je úplne iná ako Pankrác. Je bystrejšia, cieľavedomejšia a drží sa viac pri zemi. Túto postavu som si ale počas trvania hry nikdy celkom neobľúbil, nakoľko nedosahuje úrovne zábavnosti Pankráca a je k tomu veľmi drzá. A nemyslím tým vtipne drzá.

Po umeleckej stránke tiež ťahá podľa mňa Polda 7 za kratší koniec. Artštýl mi prišiel... lacný? Pripomínal mi dosť pozadia animovaného seriálu Priatelia Toma a Jerryho, a to nemôžem považovať za kompliment. Niečo mi na tom grafickom štýle príde ležérne, neporiadné a na pohľad nie veľmi príjemné. Hra navyše neobsahuje žiadne grafické nastavenia, čiže si nemôžete ani len nastaviť rozlíšenie. Je tu možnosť nastaviť si nanajvýš pomer strán a zobrazenie na celú obrazovku. Celé menu a UI pôsobí veľmi amatérsky a svojim obrovským fontom a celkovým štýlom dáva skôr pocit, že hra bola navrhnutá najskôr pre mobilné telefóny a nie PC.

Humor je veľmi subjektívna záležitosť a hrubozrnný štýl série Polda nesadne každému a priznám sa, že často ani mne. Polda 7 však dokázal v mnohých prípadoch trafiť presne tie zraniteľné miesta na mojej bránici, ktoré ma donútili sa rozosmiať, a to aj napriek tomu, že som vedel, že vtipy boli prvoplánové, a že by som sa z nich asi ani smiať nemal. Napríklad keď Pankrác zapríčiní stratu psa Paris Hilton menom Čiči a tým svojim typickým pankrácovským povie: „A sakra. Čiči je v pi..“. Avšak tvorcovia sa ani v tejto hre nevyhli trápnejším fekálnym vtipom, či dokonca narážok na zoofíliu, a to mi už prišlo dosť nevhodné. Takých prípadov našťastie nie je veľa, za čo som vďačný.

Z celej hry ma asi najviac bavil príbeh a narážky na skutočné reálie. Avšak to bolo asi tiež len tak do polovice, po ktorej už toho začínalo byť skutočne veľa. Ak to bol len Rambousek alebo Naomi Kýbl, dalo sa na tom zasmiať, avšak po tom, čo sa do hry priplietli trápni a otravní československí youtuberi (skutoční), Elon Musk ako Elvin Mlask, Babiš ako Hrabiš, či Tarantino ako Tarantulíno, tak sa z celkom vkusne a nenásilne pôsobiacich situácií zrazu stala neforemná spŕška absurdít, kedy som si uvedomil, že asi tvorcovia hry tak celkom veľmi neodhadli mieru. Pokiaľ šlo stále len o vyšetrovanie vesmírnej lodi, ktorá pristála na zraze fanúšikov Aštara Šerana, pričom všetkým zúčastneným ukradla z nejakého dôvodu šaty, tak to bolo ešte zaujímavé. Nech už to teda znie akokoľvek absurdne.

Naše hodnotenie

Polda 7 nie je v žiadnom prípade zlá hra. Je to jednoducho Polda so všetkým dobrým i zlým, čo k tejto sérii patrí už od jej počiatkov. Od siedmej časti nikto nečakal radikálne zmeny v hrateľnosti či zmeny v štýle humoru a Polda 7 napokon ani žiadne zmeny neprináša. Ak ste čakali presne toto, Polda 7 vás nepochybne zabaví, no ak ste z nejakého dôvodu čakali niečo iné, budete sklamaní. Ruku na srdce, existoval ale vôbec niekto taký?

Klady

 • príbeh do polovice hry
 • skvelý dabing všetkých zúčastnených
 • väčšina humorných situácií
 • hádanky

Zápory

 • vizuálne nepekné UI
 • žiadne grafické nastavenia
 • jednoduchý herný systém
 • otravné minihry

Informácie o hre

Polda 7

Polda 7 2022

 

 • Platforma: PC
 • Žáner: point and click adventúra
 • Vývojár: Zima Software
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Comgad

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk