RECENZIA: Weird West - A tento poznáte? Stretnú sa prasací muž, vlkolak a indián...

RECENZIA: Weird West - A tento poznáte? Stretnú sa prasací muž, vlkolak a indián...

 

Nie, nebojte sa, nepomýlili ste si stránku, nebudeme si tu rozprávať vtipy (ale možno mi sem-tam nejaký ubehne, prepáčte, nepomôžem si). Podtitul recenzie jednoducho vystihuje, s akou situáciou sa stretnete v najnovšom kúsku z dielne bývalých vývojárov Dishonored a Prey. Dámy a páni, pripravte sa, Weird West je poriadne atypické dobrodružstvo.

Za novinkou z čudného Divokého západu stojí nezávislé štúdio WolfEye, ktoré založili dvaja bývalí členovia Arkane Studio – Raphaël Colantonio a Julien Roby. Aj preto boli očakávania pomerne vysoké, predsa len, kto by sa netešil na „immersive sim“, v ktorej sa autori nemusia podriaďovať tlaku a požiadavkám zo strany vydavateľa? Koniec-koncov, aj to bol jeden z dôvodov, prečo Colantonio opustil štúdio, ktoré v roku 1999 zakladal. Ako sa vyjadril v jednom z rozhovorov, aby sa vyplatilo robiť AAA titul, už netvoríte hru, ale produkt, čo pre kreatívne založených ľudí nie je úplne príjemné.

No a vo svojom novom diele tento známy herný dizajnér spoločne s jeho tímom ukazuje, čo to znamená, keď sa popustí uzda kreativite a fantázii. Weird West svojimi základmi nie je žiaden unikát, keďže ide o top down akciu s RPG prvkami, množstvo ďalších vecí už však celkom jedinečnými je. Patrí medzi ne napr. zasadenie do Divokého západu s nadprirodzenými prvkami a s tým spojené oku lahodiace audiovizuálne spracovanie, spôsob vyrozprávania tajuplného príbehu, role-playing hrateľnostné možnosti a v neposlednom rade špecifické hlavné postavy. Veteráni herného priemyslu si tak na začiatok uhryzli poriadny kus koláča.

Skvelé prvé hodiny

Ako však rád využívam v každej recenzii, poďme pekne poporiadku. Autori sa rozhodli pre zaujímavé rozprávanie príbehu. Privíta vás tajuplná cutscéna, v ktorej vidíte postavu v kapucni sediacu na stoličke v miestnosti s piatimi záhadnými obrazmi a s ďalšími okultisticky vyzerajúcimi charaktermi. Nadabovaných rozhovorov sa nedočkáte, avšak oko potešia štýlové cutscény, kvalitné rozhovory a lore, ktorý si podopĺňate čítaním rôznych textov, ponachádzaných po svete. Postupne sa zhostíte úlohy piatich rôznych postáv. Prvou z nich bude bývalá lovkyňa odmien Jane, ktorá na vlastné oči zažije, ako jej banditi zabijú syna a odvlečú manžela. S pomocou starej známej opráši svoj verný revolver a vydá sa na cestu za pomstou. Časom však zistíte, že ide o viac ako o vendetu a pred očami sa vám začne rozpletať dej plný nadprirodzena. Pôvodne som nad tým, že musím opustiť postavu, ktorú som si pár hodín „cepoval”, mrmlal, nakoniec sa to však ukázalo ako dobrý nápad, keďže postavy sú príbehovo prepojené a viete si posúvať predmety, ktoré ste získali predtým.

Tu sa k slovu dostávate vy a prvý hodiny, keď spoznávate všetko, čo Weird West ponúka, sú fantastickým zážitkom. Na prvý pohľad tvorcovia pripravili slušný mix rôznych činností. Objavujete nebezpečný a celkom rozsiahly svet, zabíjate nebezpečných banditov za peniaze, zvyšujete vašu reputáciu pomáhaním bežným ľuďom, lovíte zvieratá, aby ste získali kožu a mäso, získavate lepšie zbrane... Alebo si z toho môžete urobiť sandbox. Vytipujete si mestečko, počkáte na noc, vykradnete obchod so zbraňami, pričom ukoristíte legendárnu pušku, no a na druhý deň rozpútate v uliciach peklo, ktoré sa skončí zastrelením šerifa a vykradnutím trezoru banky. Možností aj nástrojov (k dispozícii máte revolver, brokovnicu, pušku, luk, zbraň na blízko a niekoľko vrhateľných lahôdok ako molotov či dynamit) je celkom dosť.

Nádherne vyzerajúci svet je rozdelený do menších lokalít, do ktorých sa viete dostať pešky alebo koňom. Nečakajte žiaden open world, do jednotlivých lokalít sa dostanete prostredníctvom mapy. Cestou vás však môžu prekvapiť rôzne náhodné udalosti, ako sú prepadnutia, mini úlohy spojené s vašimi parťákmi (v jeden moment ich môžete mať dvoch), potulní obchodníci, či zaujímavé stretnutia so sadistickou čarodejnicou.

Čaro volieb

Učenie sa, čo v hre vlastne môžete urobiť, je skvelá zábava a za túto časť by som titulu naozaj dal aj päť hviezdičiek. Ten pocit, keď sa prvýkrát vydáte do opustených baní, pričom sa ukáže, že až také prázdne nie sú a zvediete tam poriadne tuhý súboj s niečím, čo vás bude desiť v snoch, je úžasný. Alebo keď si uvedomíte, že mnoho misií má viacero riešení. Napr. v jednej z úvodných máte od skorumpovaného starostu získať informácie o gangu, ktorý uniesol vášho muža. Ak sa vám príliš nechce premýšľať, môžete splniť jeho úlohu. Chce, aby ste sa postarali o susednú farmu, aby ju mohol získať. To by bola rýchla robota, je to iba jedna prestrelka, vaša reputácia však dosť utrpí. Alebo si vypočujete vlastníka danej farmy, ktorý vám povie, aby ste trochu pošmejdili v dome starostu. Kto vie, čo alebo koho tam nájdete. A možno sa tak vyhnete zbytočnému krviprelievaniu.

Práve vo voľbách a v tom, že Weird West môžete hrať rôznymi spôsobmi, tkvie jeho najväčšie čaro. Tým, čo robíte, sa v konečnom dôsledku nelíši len koniec, ale aj vaša cesta k nemu. Aby ste mi rozumeli, nemyslím takú generickú RPG vec, že splníte nejaké tie bočné questy navyše. Nie. V každej z kapitol je zopár rozhodnutí, niekoľko menších, iné sú zas väčšie a dokážu ovplyvniť celý herný svet. Keď napr. zabijete jednu z postáv v prvej kapitole, prídete o stretnutie s ňou v jednej z neskorších. Na svet to však má pozitívny dopad, keďže sa už nebudete stretávať s jej nebezpečným gangom. Zneškodnením príbehových postáv dokonca dokážete preskočiť niektoré dejové linky, čo však môže byť na škodu. Ak by ste daného človeka nechali nažive, možno by ste sa dozvedeli niečo, čo by zmenilo váš názor a na konci kapitoly by ste sa rozhodli inak.

Prvé trhliny

Začiatok hry je zároveň celkom náročný aj na normálnej obťažnosti a predstavoval slušnú výzvu. Hneď v tretej misii som sa ocitol v situácii, keď proti mne stála presila nepriateľov a ja som mal v komore svojho revolveru iba tri náboje. To nestačilo ani na zabitie jedného súpera. Pavol sa však vynašiel. Keďže dôležitou súčasťou minimálne prvých hodín je stealth, jedného banditu som si počkal v temnom rohu a zneškodnil ho. Ďalší nemal šancu proti salve mojich šípov, pričom od oboch som si doplnil náboje (pôvodne som tu napísal, že som si doplnil guľky, ale... hádam nie som až taký detinský, haha). Tretí špinavec sa stal obeťou umne hodeného dynamitu a s posledným, ktorého prilákal výbuch, som už nemal problém. Voalá.

Žiaľ, časom sa výzva tak nejak potichu vytratí. Samozrejme, môžete si zvýšiť obťažnosť, ale to, že to musíte urobiť, svedčí o nedobrom vybalansovaní. Každá z piatich postáv má svoje špecifické schopnosti, ktoré ju trochu predurčujú na to, ako by ste za ňu asi mali hrať. Indián sa spolieha na luk a šípy, bizarný prasací muž má zas kožu imúnnu voči kyseline, ďalšia postava sa zas vie zmeniť na vlkolaka. Táto variabilita je super, čo však z toho, keď v 90% situácií je najlepším riešením spomalenie času, čo môže urobiť každý, a streľba hlava-nehlava? Neskôr totiž budete mať k dispozícii aj silné zbrane a vylepšenia tzv. perkov, ktoré sa prenášajú do každej postavy. Vďaka tomu budete mať napr. viac zdravia, rýchlejšie nabíjanie, či rýchlejšiu kadenciu streľby, pričom tieto pasívne bonusy dosť zavážia.

Chaotický boj a na povrch bublajúce chyby

Navyše, čim viac budete Weird West hrať, tým viac si budete všímať kopu menších chýb a nedotiahnutých vývojárskych rozhodnutí. Medzi najväčšie patrí samotný boj. Ide v podstate o twin-stick shooter, čo však lepšie funguje na papieri ako v praxi. Ovládanie na gamepade totiž vôbec nie je dobré a boj sa pravidelne mení na chaos. To je v kombinácii s interaktívnym prostredím recept na katastrofu, kde stačí jedna zablúdená guľka, ktorá trafí sud s olejom a všetko je razom inak, ako ste plánovali. A to nehovorím o umelej inteligencii. Tá sa niekedy rozhodne, že jednoducho s vami nikam nepôjde, prípadne vám prebehne pred hlavňou v momente, keď vystrelíte pár rán z revolveru... a friendly fire tu vie narobiť poriadnu paseku. Našťastie, ak si to môžete zahrať na PC, urobte to, ovládanie klávesnicou a myšou je dobré a hoci sa istému chaosu nevyhnete ani takto, bude vás to baviť oveľa viac.

Celkovo som Weird West venoval 26 hodín, pričom tento čas môže byť aj o dosť kratší, aj o dosť dlhší, závisí od vášho štýlu hrania. Prvá kapitola mi zabrala približne osem až deväť hodín, tie ďalšie som však dokončil rýchlejšie. Hlavný príbehový obsah bol približne rovnako dlhý, ale to naokolo už stratilo svoje čaro. Zabíjanie zločincov za peniaze sa stalo monotónnym, pretože jednotlivé „bounties” sa v ničom nelíšili, odohrávali sa v pár rovnakých lokalitách a našiel som lepšie spôsoby, ako si zarobiť. Nebavili ma už ani náhodné udalosti na mape, keďže aj tie sa opakovali a boli triviálne. A to isté až na niektoré výnimky vlastne platí aj o bočných úlohách. Od približne tretej kapitoly ma do konca ťahalo v podstate iba to, že som chcel vedieť, ako to skončí, keďže hlavná dejová linka je výborná, a dobre spracované osudy unikátnych hlavných postáv. Apropo, záver bol taký nijaký. Nemyslím tým príbehovo, tam som bol spokojný, ale hrateľnostne to bolo akési antiklimatické. Akoby sa tvorcovia ponáhľali, nech už to majú za sebou.

Autori sa jednoducho mohli viac zamerať na unikátne veci. Áno, viem, že ide o menšie štúdio, ale keď už robí takýto ambiciózny projekt, musí rátať s očakávaniami. Napr. systém reputácie, na ktorý som si najskôr dával veľký pozor, je nakoniec celkom zbytočný. Pritom stačilo pár úprav a mohol to byť dôležitý herný mechanizmus. V druhej kapitole sa zmocníte kontroly nad prasacím mužom. Ste odpudivý, vás a vášho druhu sa bežní ľudia boja, v hre to však takmer vôbec nie je využité. Pozor si musíte dávať iba v prvom meste, inak sa dočkáte akurát poznámok, ale všetko funguje ako normálne. Škoda, pretože tu by sa ten systém reputácie uplatnil. Viem si predstaviť, že by som sa spočiatku musel skrývať a vydobyť si dôveru ostatných dobrými skutkami.

Fantastický audiovizuál a nejaké tie bugy

Celkom veľkým problémom sa počas hrania stali aj bugy. Nezažil som síce ani jeden, ktorý by mi znemožnil kompletizáciu, asi som však mal šťastie. Hráči totiž hlásili rôzne chyby, pre ktoré nedokázali pokročiť v niekoľkých príbehových questoch. Predpokladám, že všetko sa to opraví v ďalších patchoch, ale ak si titul kúpite hneď v deň vydania, prípadne ho skúšate cez GamePass, kde sa nachádza, celkom to zamrzí. Aby som nebol príliš prísny, musím zároveň dodať, že autori sľubujú nielen fixovanie problémov, ale aj rôzne „quality of life” vylepšenia na základe odozvy hráčov, s ktorými aktívne komunikujú na Discorde. Prvý veľký patch sme už dostali a za ten si zaslúžia pochvalu.

Čo sa technickej stránky týka, okrem už spomenutých bugov sa nemôžem sťažovať. Weird West je nádherná hra s podmanivým soundtrackom a celkovo skvelým zvukom, pričom bez problémov fičala aj na mojom časom skúšanom a vetrom ošľahanom PC a nezastihlo ma ani žiadne padanie. Je však pravda - ako môžete vidieť aj v priloženom videu - občas som zacítil maličké trhnutie. Nebolo to nič, čo by ma vyvádzalo z miery a kazilo zážitok, ale ak by sa to nevyskytovalo, rozhodne by som neprotestoval. Pozitívnu skúsenosť som mal aj po odskúšaní Xbox Series X verzie, takže z tohto hľadiska by vás nemalo nič prekvapiť.

Naše hodnotenie

Weird West je unikátna záležitosť, do ktorej tvorcovia vložili srdce a aj vďaka tomu určite stojí za vyskúšanie. Len si treba uvedomiť, že ide o indie záležitosť a k dokonalosti má ďaleko. A možno sa vyplatí počkať pár týždňov, kým autori implementujú všetky sľúbené opravy a vylepšenia. Potom vám ju odporučím bez váhania.

Klady

 • mysteriózny a dobre podaný príbeh
 • vynikajúca audiovizuálna stránka
 • systém viacerých hlavných postáv
 • veľa možností, ako hrať a ovplyvniť dej
 • boj vie byť zábavný...

Zápory

 • ... ale mohol byť taktickejší
 • ovládanie na gamepade
 • hre v druhej polovici dochádza dych
 • bočné aktivity sa rýchlo začnú opakovať
 • umelá inteligencia a bugy

Informácie o hre

WEIRD WEST

WEIRD WEST 2022

 

 • Platforma: PC
 • Žáner: Akčná RPG
 • Vývojár: Wings Simulation
 • Vydavateľ: Culture Voyagers

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk