• Hlavná stránka
 • PC
 • Recenzie
 • RECENZIA: SPINTIRES: MUDRUNNER je zabahnená zábava so silnými mašinami a s pesimistickou atmosférou á la S.T.A.L.K.E.R.
RECENZIA: SPINTIRES: MUDRUNNER je zabahnená zábava so silnými mašinami a s pesimistickou atmosférou á la S.T.A.L.K.E.R.

RECENZIA: SPINTIRES: MUDRUNNER je zabahnená zábava so silnými mašinami a s pesimistickou atmosférou á la S.T.A.L.K.E.R.

 

Dostali sme možnosť pozrieť sa pod podvozok hry, ktorá kladie dôraz na ovládanie poriadnych strojov a dokonca sme vďaka nej boli až po uši v bahne. Reč je o Spintires: MudRunner, ultimátnej verzii nezávislého titulu Spintires, ktorý sa dá označiť za veľký hit medzi simulátormi. Konkrétne sa mi do rúk dostala verzia American Wilds Edition, ktorá obsahuje aj trojicu rozšírení. Pod podvozok som sa pozrel iba základnej hre, ktorá hráčovi ponúka netradičný zážitok. Netradičný je z dôvodu, že sa neocitnete na ceste, ale na off-road povrchu a mnohokrát skončíte v bahne.

Moje skúsenosti s pretekárskymi simulátormi sú veľmi malé. Po pozretí traileru na MudRunner sa však niečo vo mne zlomilo a povedal som si, že túto hru musím otestovať. Dal som si za úlohu, že bahno ma jednoducho nezdolá, no opak bol pravdou a hru som vypínal veľakrát práve kvôli zabahneným situáciám.

Pesimistická, šedá a pochmúrna atmosféra

Ako prvá ma zaujala úžasná atmosféra. Vzhľadom na to, že Saber Interactive je americké štúdio, no s ruskými koreňmi, je to v nej cítiť. Paneláky, les, bahno, močiare a mnoho rôznych lokalít doslova kričí: „Pozerám sa na hru Stalker!” V skutočnosti tá pesimistická atmosféra pripomína spomínanú sériu, no s tým rozdielom, že tu je vaším hlavným nepriateľom náročný terén a vaše schopnosti zvládnuť ho. Niekedy trvá aj päť minút, kým sa pohnete o päť metrov dopredu cez zabahnený kopec.

V Spintires: MudRunner sa nestretnete s anomáliami, monštrami, mutantmi či ľuďmi, ktorí sa vás snažia zabiť - vašou smrťou je v tomto prípade terén. A čo je na tom najhoršie, vaše vyslobodenie z kaše je niekedy aj na druhej strane mapy a tým je druhé vozidlo, ktorým si vytiahnete vozidlo v kaši. Pesimistickú atmosféru cítiť na každom kroku, či už sa pozriete na paneláky alebo mosty, v ktorých prípade ani neviem, čo ich drží dokopy. V takomto prostredí musíte využívať všetko, čo máte k dispozícii – autá, nákladiaky a rôzne špeciálne náčinie. Medzi týmto všetkým som však stále hľadal cieľ hry. Po zistení, že vašou úlohou je v podstate odniesť náklad z bodu A do bodu B, som nebol veľmi nadšený. V hre však môžete nájsť aj ďalšie „poslania“. Môžete napríklad ťahať drevo či robiť údržbu vášho vozidla. Pre mňa bola ďalším cieľom osobná satisfakcia prekonania náročného terénu, ktorý mi niekedy dal poriadne zabrať.

Sandbox v extrémnych podmienkach

MudRunner je sandboxovým titulom a tento fakt treba mať od začiatku na zreteli. Začal som v akejsi garáži s niekoľkými vozidlami, spomedzi ktorých som si mohol vybrať. Na mape sa nachádza niekoľko lokalít, ktoré sú po nej rozmiestnené a čakajú len na to, kým ich objavíte v extrémnych podmienkach, ktoré som opisoval vyššie. Najdôležitejšími lokalitami sú tzv. Watchtowers, ktoré odhalia mapu a tým pádom aj nepriateľský terén, ktorý bude nutné skôr či neskôr zdolať. Samozrejme, na mape sa nachádzajú aj ďalšie garáže pre vaše nadupané a nebojácne mašiny. Tempo hry je v rámci žánru netradične pomalé, ak si však na neho zvyknete, určite si užijete extrémnu jazdu cez bahno naplno.

Je len na vás, akým spôsobom pristúpite k mape. Ak by som vás naviedol na určitú púť, hra môže stratiť svoje pesimisticky mysteriózne čaro skúmania neznámeho. Chcete najskôr skúmať? Len do toho! Ste hráč, ktorý musí mať v hre cieľ? Nech sa páči, pokorte najskôr úlohy, ktoré vám ponúka. Tak či onak, neprídete v podstate o nič. Odporúčam však nehrnúť sa do hry s tým, že ju zdoláte za chvíľu – začne vás totiž iritovať. Pre mňa osobne bol MudRunner odreagovaním sa od každodennej činnosti. Sadol som si do kresla, nasadil slúchadlá a užíval si pesimistické krásy prírody, mašín, jázd a, samozrejme, blata. Odmenou za vašu trpezlivosť sú napríklad vizuálne pútavé scenérie či pocit víťazstva nad terénom.

V blate až po uši

Dôležitým miestom je vaša garáž, kde si viete auto prispôsobiť na trasu, ktorú ste si vybrali. Môžete si so sebou vziať predmety, ktorými viete opraviť pokazené vozidlá, na ktoré počas svojej púte natrafíte. Veľmi dôležité je mať k dispozícii niekoľko vozidiel vzhľadom na rôzne kláty, ktoré je možné prepravovať. Problémom sú dlhé kláty, ktoré sú veľmi ťažké a na to, aby ste ich previezli cez extrémny terén, potrebujete iné vozidlo. Píla mi však zaplatila slušné peniaze a preto sa oplatí potrápiť s prevozom takéhoto nákladu. Navyše, nakladanie klátov do vozidla si vyžaduje vážne trpezlivého hráča. Najlepšie sa však „zabavíte“, keď vám vozidlo uviazne uprostred rieky či močiara. Mnohokrát sa mi taktiež stalo, že mi došla nafta a vozidlá, ktorými si palivo viete doručiť, boli na druhom konci mapy.

Ovládanie vozidiel je pre nových hráčov prijateľné a netrvalo dlho, kým som si zvykol na mechanizmus jazdenia, opravovania, ťahania, hákovania a iných. Ak sa cítite na to, môžete spojku zaraďovať aj manuálne, no toto odporúčam len „hardcore“ hráčom simulátorov, ktorí sa v tom vyžívajú, mňa to totiž neskutočne iritovalo. Inštrukcie v hre sú jasné a nekomplikované. Spočiatku sa MudRunner môže javiť ako neatraktívny a to hlavne kvôli ovládaniu, no nie je to tak, treba sa iba oťukať.

Dôležité je, či budete hrať na klávesnici a myši alebo na ovládači. Ja som si zvolil ovládač, ktorý mi oproti klávesnici a myši sadol viac a bol pre mňa intuitívnejší. Samozrejme, toto nemusí platiť u vás a ak vám viac vyhovuje klávesnica a myš, smelo do toho. Ak by si niekto chcel vychutnať hranie s volantom, hra na PC oficiálne podporuje niekoľko druhov tohto zariadenia. Osobne som ju s volantom neskúšal, no myslím si, že zážitok môže byť vďaka tomu intenzívnejší ako pri hraní s ovládačom alebo myšou a klávesnicou.

Z blata do kaluže

Za veľmi zvláštnu môžeme označiť kameru. Spočiatku som jej správanie považoval za šialené a nepomáhalo ani to, že som nebol zvyknutý na prepínanie medzi prvým a tretím pohľadom. Kamera sa niekedy točila tak, ako som nechcel, čo spôsobilo poškodenie vozidiel a moju frustráciu.

Časom som zistil, že to má svoje opodstatnenie, keďže pri takom extrémnom teréne je potrebné, aby kamera nebola zamknutá na pohľad z tretej osoby. Tým sa viete vyslobodiť zo zapeklitých a zabahnených situácií. Keď som prepol na pohľad z prvej osoby, kamera neposlúchala tak, ako by mala. Niekedy som sa ocitol v situáciách, kde zaberala priestor buď veľmi vľavo, alebo veľmi vpravo.

Naše hodnotenie

Spintires: MudRunner je presne tým, ako sa prezentuje. Je to extrémny, zabahnený, coolový, neštandardný, pesimistický a vizuálne pôsobivý simulátor jazdenia v bahne, ktorý sa na nič nehrá. Má jednoduchý cieľ a realistické prevedenie bahna, jazdných vlastností a aj zvukov. Má pomalé tempo, ktoré si však postupom času získa vaše srdce a donúti vás tak zdolávať extrémne terény s radosťou. Naučenie sa ovládania vám síce zaberie určitý čas, no v momente, keď si zvyknete, jazda na dostupných strojoch bude vašou odmenou. Prítomnosť ruského vplyvu je evidentná na vizuále a atmosfére, ktorá robí toto ultimátne spracovanie jedinečnou hrou. Má, samozrejme, aj svoje nedostatky, ako je napríklad kamera, dokonca sa môže spočiatku zdať, že nemá zvládnuté ani ovládanie. Všetko je to však len o zvyku. Ak dáte Spintires: MudRunner šancu zistíte, že hra dokáže byť zábavná a skrýva v sebe jedinečnosť.

Klady

 • atmosféra
 • uspokojivé jazdy na vozidlách
 • reálnosť terénu
 • ovládanie (ovládač)
 • netradičné tempo hry

Zápory

 • kamera
 • málo typov úloh
 • frustrácia z vyslobodzovania vozidiel

Informácie o hre

SPINTIRES: MUDRUNNER

SPINTIRES: MUDRUNNER 2019

 • Platforma: PC
 • Žáner: Simulátor vozidla
 • Výrobca: Saber Interactive
 • Distribútor v GB: Focus Home Interactive
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Comgad

Trailer

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk