Farming Simulator 19 - Recenzia

Farming Simulator 19 - Recenzia

 

V zimnom počasí sa na hráčov vyrútilo ďalšie pokračovanie obľúbenej série Farming Simulator. V tomto období sú už polia buď zamrznuté, alebo pokryté bielou pokrývkou a je evidentné, že farmári sa musia venovať príprave na ďalšie obdobie zberu svojich plodín. Nám, hráčom, však nič nebráni starať sa o svoj statok aj cez zimné mesiace práve s novou hrou. Fanúšikovia na Farming Simulator 19 čakali ako farmári na plody práce a v recenzii si priblížime, či hra splnila očakávania.

V prvom rade by som chcel uviesť, že so sériou Farming Simulator som sa už stretol, no nie do takej miery, aby ma „chytila“ a strávil by som pri nej nespočetné množstvo hodín. Patrím do skupiny ľudí, ktorá si zahrá niektorú hru z tejto série len tak pre relax a presne takto som hral aj tento diel. Farming Simulator 19 nie je nudný alebo vyslovene nezvládnutý, jeho premisa a námet ma len jednoducho neoslovili ani tentokrát. Napriek tomu sa budem snažiť vypichnúť ako to horšie, tak aj to najlepšie, čo ponúka.

Hej farmár! Pozri na ten veľký svet

Je iba na hráčovi, akým farmárom chce byť. Farming Simulator 19 vás pohltí veľkým a nádherným svetom vidieka, kde sa budete starať o svoju úrodu alebo hospodárske zvieratá. Nebodaj vás zaujíma lesníctvo? Ani tu vás nečaká sklamanie, lebo vývojári nezabudli ani na tento aspekt. Svet, v ktorom som sa pohyboval, bol vážne obrovský nielen veľkosťou, ale aj prvkami, ktoré ponúka. Tu však musím podotknúť jednu vec. Som hráč, ktorý veľmi neobľubuje takéto gigantické svety či nespočetné možnosti v hrách všeobecne. Hra mi ponúkla až príliš veľa obsahu. Ak vám takýto štýl hrania vyhovuje, tak smelo do toho a užite si tento nádherný svet.

Vývojári sa v podstate viac zamerali na kvantitu ako kvalitu, no ak ste fanúšikom celej série a bavil vás každý jeden diel, toto nebude pre vás absolútne žiadny problém. Na výber máte mnoho vozidiel, farmárskych činností, strojov, plodín, zvierat a, samozrejme, zažijete aj vtipné momenty, a to najmä s fyzikou titulu. Ak ste typom hráča, ktorý je zameraný na detaily, tak v tomto prípade môžem hovoriť o kvalite. Nielen grafické detaily sú vážne tým, čo hre dodáva pomyselnú dušu.

Nie je realizmus ako realizmus

Realizmus v hre je určite prítomný. Na to, aby ste si kúpili čo i len obyčajné zvieratko, musíte splniť určité kroky, ktoré sú potrebné aj v skutočnom svete. Vzhľadom na to, že ide o simulátor, je logické, že by sa mal zakladať na reálnosti. Farming Simulator 19 tento aspekt zvláda na výbornú. Samozrejme, nejde len o realizmus napríklad v mechanizme nakupovania. Je tu aj grafický aspekt, ktorý ponúka vážne nádherný a hlavne uveriteľný zážitok z každej jednej činnosti či prostredia. Je však evidentné, že vývojári sa v rámci vizuálnej stránky zamerali viac na stroje než na prostredie, v ktorom sa hráč pohybuje. Ak patríte k priaznivcom mašiniek, ktoré sa vo Farming Simulator 19 nachádzajú, tak si určite prídete na svoje, pretože tvorcovia sa s ich detailmi pohrali a výsledok je vážne skvelý. Na druhej strane, prostredie a príroda je na tom o niečo horšie, čo je evidentné už z počiatku hry.

Zaujímavou však je fyzika titulu. Neviem, do akej miery vývojári schválne ponechali niektoré fyzikálne zákony náhode, no zrejme sa nezamýšľali nad faktom, že s traktorom viete prejsť cez menší hangár alebo nad tým, že hra vám dovolí mať smiešne veľký počet vlečiek. Celkom vtipným bugom je aj kôň, ktorý je schopný cúvaním vyjsť na útes. Aj šoférovanie strojov pôsobí zvláštne. V momente, keď sa rozbehnete napríklad s nákladným autom, nechcene sa ocitnete v scenári ako z filmu Rýchlo a zbesilo. Nákladné auto sa veľmi ľahko prevráti či dostane do šmyku a vám nezostáva nič iné, než sa zasmiať buď nad fyzikou hry, alebo nad rôznymi prevratmi, ktoré dokážete spraviť.

Som tu sám, iba farmár a svet

Po niekoľkých hodinách hrania som však zistil jednu vec. Hra síce obsahuje úlohy typu pomoc susedovi alebo vyzdvihnutie materiálu, no svet mi z hľadiska postáv prišiel vážne osamelý a nedotiahnutý. Samozrejme, Farming Simulator 19 nemá byť ako realistické GTA, kde aj okoloidúci reagujú na vaše správanie. Hráči sú určite skôr zvedaví na pestovanie, chov, kultivovanie pôdy a všeobecne staranie sa o svoju farmu než na reakcie vašich pomocníkov, susedov či predajcov. Niečo ako vtipný obchodník by však podľa mňa hre určite neuškodil.

K novým hráčom titul nie je veľmi prívetivý v rámci návodov. Tým, že ide o simulátor, sú ciele veľmi jednoduché – starajte sa o svoju farmu a zarábajte peniaze. Ak chce nový hráč robiť niečo špecifické, ako je napríklad chov kráv, na internete si musí pozrieť, čo všetko potrebuje splniť, aby mohol začať. Kúpiť si kravu nie je také jednoduché, čo z hľadiska reálnosti simulátora dáva zmysel, no môže sa stať, že podobné situácie vás budú skôr otravovať než baviť. Aj jednoduché veci sú v tejto hre komplikované. Toto je presne to, čo som si ako relatívne nový hráč uvedomil a viac ma to od hry odrádzalo než priťahovalo.

Zakončite deň s jazdou na koni

Dočkali sme sa aj jazdy na koni, ktorá je na moje prekvapenie urobená dobre. Áno, je tu aj pár bugov, ktoré z nej robili skôr komédiu ako pohodovú jazdu cez mapu, no na to, že ide o nový mechanizmus, je to zvládnuté celkom kvalitne. Ovládanie koňa mi určite sadlo viac ako šoférovanie rôznych mašín, čo považujem za veľké mínus vzhľadom na to, že tvorcovia venovali vizuálnym efektom a reálnosti strojov veľa energie.

Farming Simulator 19 beží na novom engine. Graficky je veľmi pútavý a realistický, hoci mieru zlepšenia oproti minulým dielom posúdiť neviem. Mínusom je určite framerate, ktorý často mrzne. Ako som spomínal aj vyššie, textúry plodín či stromov pôsobia umelo, čo hre nepridáva na atraktivite.

Naše hodnotenie

V konečnom dôsledku si myslím, že fanúšikovia tejto hernej série si prídu na svoje aj v novom pokračovaní a určite ich potešia mechanizmy, ktoré ponúka. Napriek tomu, že mne Farming Simulator 19 nesadol ani žánrovo a ani z pohľadu vlastností hry, fanúšikovia sa dočkali kvalitného spracovania, ktoré dáva najavo, že ide o „hardcore“ simulátor. Obsahuje realistické prvky, nádherné mašiny, rozľahlé polia, krásnu grafiku s malými technickými nedostatkami a, samozrejme, vysnenú jazdu na koni či na obrovskom traktore. Ak patríte do skupiny hráčov, ktorí viac vyhľadávajú napríklad príbehové tituly, tak je dosť možné, že vás Farming Simulator 19 nebude baviť, no šancu by som tomu určite dal.

Klady

 • možnosti
 • reálnosť úkonov
 • úžasný vizuál mašín
 • jazda na koni

Zápory

 • veľký, no prázdny svet
 • stereotyp
 • noví hráči sa môžu v hre stratiť
 • vizuál prostredia

Informácie o hre

Farming Simulator 19

Farming Simulator 19 2019

Starajte sa o vlastnú farmu v troch rôznych otvorených svetoch plných detailov pre krajiny, ktoré sú viac reálne ako doposiaľ. Starajte sa o vaše pozemky používaním a šoférovaním celej škály dôveryhodne reprodukovaných farmárskych strojov a nástrojov od svetovo najslávnejších výrobcov. S novými značkami bude vaša garáž vo Farming Simulator 19 najplnšia v histórii série.

 • Platforma: PC
 • Žáner: simulátor
 • Výrobca: Giants Software
 • Distribútor v GB: Focus Home Interactive
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Comgad

Trailer

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk