Call of Duty: Black Ops 4 - Recenzia

Call of Duty: Black Ops 4 - Recenzia

 

Séria Call of Duty je tu s nami už pekných pár rokov. Kto si ešte pamätá jej prvé časti, dozaista so mnou bude súhlasiť, že práve tie patrili k tomu najlepšiemu, čo sme mohli kedy hrať. Všetko to začalo druhou svetovou vojnou a časom sa celý dej pomaly, ale isto presúval k moderným konfliktom. Dej zasadený do súčasnosti si však vyžaduje aj novodobý prístup. A tak sa vývojári posledného dielu série rozhodli, že vsadia úplne všetko na jednu kartu – na kartu s krycím názvom multiplayer.

Nikdy neplať za hru viac než 20 chechtákov

Táto vtipná hláška z legendárnej hry The Secret of the Monkey Island predbehla svoju dobu. Sila myšlienky, ktorú autor výroku vyslovil, platí každým dňom viac. A pri multiplayerových hrách dvojnásobne. Tvorcovia nového Call of Duty: Black Ops 4 si povedali, že hráči v roku 2018 už kampaň pre jedného hráča absolútne nepotrebujú. Aj tak ju vždy ofrflú, ponadávajú si na jej krátku hernú dobu a šup – idú hrať multiplayer, v ktorom strávia zvyšok svojho času. Multiplayer hrá v dnešnej dobe prím takmer všade – či už ide o počítače, konzoly, smartfóny či tablety. Príbeh singleplayer sa začína pomaly, ale isto stavať do úzadia. Hráči sa proti tomuto trendu, samozrejme, búria. Čo však majú robiť, keď fanúšikovia MOBA hier, MMORPG hier, kartových online hier či FPS online strieľačiek sú v presile? Nič – proste len čakať, kým tento trend opadne a radšej zvoliť také hry, ktoré si zakladajú na príbehu a najmä nikoho nenútia hrať multiplayer. A či tomu chceme veriť alebo nie, takých hier vychádza neustále veľmi veľa. Stačí si len vybrať.

Ale aby som neodbočoval od témy, vráťme sa späť ku Call of Duty: Black Ops 4. Ako ste si isto mohli o pár riadkov vyššie prečítať, v novom COD: BO4 žiadny singleplayer nenájdeme. Call of Duty teda ide s dobou a nájdeme v ňom veľkú hŕbu režimov pre viacerých hráčov. Dokonca ich je toľko, až si nebudete vedieť vybrať, ktorý si prv zahrať.

Teda, aby som vývojárom nekrivdil, v hre nájdete tutoriál, ktorý má slúžiť okrem výuky aj ako príbehový režim. Veľmi, ale naozaj veľmi dobre spracované cutscény strieda ťarbavý tutoriál. Naučíte sa v ňom napríklad to, ako hádzať granát, ako strieľať či ako využívať schopnosti jednotlivých postáv. Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale celý tento tutoriál stojí za starú bačkoru. Hra, ktorá je založená čisto na multiplayeri, by mala obsahovať taký tutoriál, ktorý najviac korešponduje s dominantnými režimami v hre. Pohybovať sa po mape, hádzať granáty a strieľať vie hádam každý, kto si túto hru zakúpil a nepotrebuje pri tom vodiť za ručičku takýmto jednoduchým spôsobom.

Battle royale je tu!

Áno, to, o čom sa toľké mesiace hovorilo, je konečne tu. Battle royale režim dorazil aj do Call of Duty. Tak, ako v konkurenčných hrách, aj tu vás vysadí helikoptéra a vy sa snažíte dopadnúť na najstrategickejšie miesto. Ostáva vám ešte rýchlo nájsť vhodnú zbraň, lekárničku a brnenie. Potom ešte zvoliť dopravný prostriedok a sledovať, kam sa máte vybrať. V určitých intervaloch sa totižto mapa zužuje a vy sa musíte zdržiavať len v danej časti. To sa však týka aj ostatných hráčov a skôr či neskôr dôjde k neľútostným bojom. V hre sa nachádza niekoľko dopravných prostriedkov ako ATV, nákladné auto, čln a helikoptéra. Každý dopravný prostriedok unesie určitý počet hráčov (dvoch až piatich), takže ak nie ste veľmi šikovný strelec, môžete svoje šťastie nájsť v tímovej hre a krádeži helikoptéry. Potom už len hlava-nehlava útočiť.

Pred štartom BR režimu si môžete zvoliť, či sa chcete dostať do tímu (Squad) alebo chcete hrať ako jednotlivec. Hrať v tíme s cudzími hráčmi je nepredstaviteľné utrpenie. Len čo to bude možné, rozhodne si túto možnosť vypnite. V podstate tu môžete naraziť na tri typy hráčov. Prvým je hráč, ktorý je normálny a vie, čo znamená tímová spolupráca – a tu je všetko v poriadku. Druhým typom hráča je taký, ktorý síce hrá podľa pravidiel, no nekooperuje so zvyškom tímu. No a tretí typ je práve ten, ktorý si je síce vedomý toho, že ste v spoločnom družstve, no aj tak vás ihneď na začiatku zastrelí. Suma sumárum, pokiaľ nemáte partiu kamarátov, určite sa automatickému dopĺňaniu vyhnite a hrajte radšej ako vlk samotár. Tak či onak, toto platí pravdepodobne v každej battle royale hre.

Koniec-koncov, spomínaný režim sa vývojárom nakoniec vydaril. V porovnaní s konkurenciou prináša lepšiu grafiku, skutočne perfektné prostredie, zaujímavé zbrane a stabilný gameplay. Na mape nájdete kopec prepracovaných budov, do ktorých je radosť chodiť, preskúmavať ich a nachádzať poklady vo forme zbraní. Teda, kým vás nezabije po otvorení dverí dobre schovaný nepriateľ. Ale to je už vaša smola! Ak by som si teraz mal vyberať BR royale hru, istotne by som ihneď siahol po COD: BO4.

Bu-bu-bu, zombie!

Druhý hlavný režim, ktorý tu nájdeme, je tzv. zombie mód. Starí harcovníci, ktorí majú v COD už čosi nahraté, vedia, o čo ide. A fanúšikovia tohto módu ma, pravdepodobne, úplne zožerú, keď poviem, že ma tento prapodivný režim absolútne neohúril. V zombie režime v podstate bojujete proti vlnám zombiov, presúvate sa po miestnostiach, zbierate špeciálne schopnosti a snažíte sa kooperovať so spoluhráčmi. Režim sa mi však zdá mierne prehnaný, plný dizajnového pekla, preplácaný rôznymi podivnosťami a prvoplánovými hernými mechanikami zosmolenými dokopy. Osobne si myslím, že tento mód by v hre vlastne ani vôbec nemusel byť. Ak však máte tento režim radi, určite sa budete baviť a moje nepochopenie preň berte s rezervou. Pre mňa osobne ide len o zbytočnú položku v menu a keď si chcem zahrať dobrú zombie hru, zapnem si Left 4 Dead 2.

Okrem BR režimu sa zabavíte aj inde

Nové Call of Duty okrem battle royale a zombie režimu obsahuje aj množstvo klasických módov. Nájdete tu napríklad tímový death match, režim, v ktorom obsadzujete jednotlivé body a musíte ich udržať, totálny deathmatch a množstvo ďalších, ktoré zrejme poznáte z predchádzajúcich hier. Práve v týchto módoch som si užil najviac zábavy – najmä pri obsadzovaní bodov a ich udržaní. Sú rýchle, svižné a zabavia vás na pomerne dlhú dobu. Tieto klasické režimy sú taktiež vhodné pre začiatočníkov. Pred vkročením do battle royale si zahrajte istotne pár hier inde, aby ste následne neboli trpko sklamaní z rýchlej smrti.

V hre nájdete aj takzvané špecializácie. Ak ste hrali niekedy Rainbow Six: Siege, istotne viete, o čom hovorím. Každá postava má inú špeciálnu vlastnosť. Tá sa vám neodomkne hneď na začiatku hry, ale až po určitom čase. Rovnako ako aj ultimátna vlastnosť postavy. Zdravie sa vám neobnovuje automaticky, na vyzdravenie musíte použiť lekárničku. Prípadne, v niektorých režimoch, vás dokáže oživiť aj spoluhráč. Svoje postavy si môžete plne upravovať a nemusíte používať základné zbrane. Navyše, zbrane sa dajú ešte dodatočne upravovať. Vďaka týmto inovatívnym prvkom sa do každého režimu vkráda taktika, stratégia a potreba prispôsobiť sa daným situáciám.

Po audiovizuálnej stránke nemám hre čo vytknúť. COD: BO4 som hral na konzole PlayStation 4 a na moje počudovanie som sa dočkal plynulej hry s peknou grafikou. Zvuková stránka je v porovnaní s konkurenciu v podobe Battefieldu o trošku horšia, ale to mohlo byť pokojne spôsobené tým, že som hral hru na televízore a zvuk vychádzal z jeho reproduktorov.

Naše hodnotenie

Ak hodnotím Call of Duty: Black Ops 4 bez ohľadu na predchádzajúce diely, ide o veľmi dobrú multiplayerovú hru. Režimy pre viacerých hráčov sú skvelo spracované a v konkurenčnom boji na poli battle royale hier začal titul COD: BO4 hrať prvé husle. No v momente, keď si čo i len spomeniem na to, že hra nemá singleplayer a neprináša príbeh ako pridanú hodnotu, tlačia sa mi od sklamania do očí slzy. A ak máte chuť na dobrý battle royale a najmä financie na kúpu hry, kúpou tejto novinky určite chybu nespravíte. No ak je pre vás nemalá uvádzacia cena tým najväčším problémom, pokojne si počkajte kým hra zlacnie – až tak veľa tým nestratíte.

Klady

  • battle royale mód
  • pomerne zábavný multiplayer

Zápory

  • hra bez príbehu pôsobí veľmi chudobne
  • hlúpy tutoriál
  • uvádzacia cena

Informácie o hre

Call of Duty: Black Ops 4

Call of Duty: Black Ops 4 2018

Call of Duty: Black Ops 4 je čistá multiplayerová strieľačka, ktorá vás prevedie drsným svetom vojny a navyše po prvýkrát v tejto sérii prináša battle royale mód.

  • Platforma: PC
  • Žáner: akčná hra pre viacerých hráčov
  • Výrobca: Treyarch, Beenox, Raven Software
  • Distribútor v GB: Activision
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Kon-tiki

Trailer

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk