Heroes of the Storm - Recenzia

Heroes of the Storm - Recenzia

Pamätáte sa, kedy ste hrali naposledy dobrú MOBA hru, ktorá vás bavila, netrvala dlho, mala na svoje pomery aspoň akú-takú komunitu a vyzerala dobre? Na trhu je veľa hier takéhoto typu, ktoré splňujú aspoň pár z týchto požiadaviek. No pred pár dňami Blizzard aktualizoval Heroes of the Storm na verziu 2.0 a podľa sľubov mala práve táto hra spĺňať všetky požiadavky. Podarilo sa to?

Loot krabičky všade kam sa pozrieš!

Prvé, čo ma po prihlásení sa do hry prekvapilo, bol zmenený systém zvyšovania úrovní šampiónov, ale aj zmena zvyšovania celkového levelu hráča. Vaša nová maximálna úroveň je teraz 100 a tá sa ešte delí podľa farieb (zelená, modrá, fialová, oranžová). Ak dosiahnete úroveň 100, postupujete na novú farebnú úroveň. Celková úroveň sa vám teraz počíta z úrovní vašich hrdinov. Nemusíte sa báť, že prídete o svoju úroveň a postup pri už odomknutých hrdinoch. To všetko tvorcovia prepracovali a zohľadnili tak, aby sa vám vaše predchádzajúce úsilie vrátilo vo forme loot boxov.

Loot boxy dostávate po každom zvýšení vašej úrovne (a teda aj po zvýšení úrovne jednotlivého hrdinu), na desiatej úrovni hrdinu dostanete špeciálny loot box navyše. Tieto loot boxy v sebe ukrývajú veci, ktoré sú rozdelené do kategórií – šedé (bežné), modré (vzácne), fialové (epické) a oranžové (legendárne). Legendárne obsahujú tie najkrajšie skiny, najdrahších hrdinov či najzaujímavejšie veci a naopak šedé po väčšinou iba tie základné.

V hre sa objavili aj novinky v podobe sprejov, oznamovacích hlasov do hry, bannerov či emotikonov. Bannerov je veľké množstvo a po obsadení nejakého kempu či zničenia nepriateľskej veže ho tu môžete vztýčiť. Sprej na zemi spraví malú značku tak, ako to môžeme poznať napríklad z hry Overwatch. Oznamovacie hlasy do hry zasa obsahujú rôzne nadabované hlasy, ktoré vám hovoria, koľko ste zabili nepriateľov, odštartujú vašu aktuálnu hru, alebo vám povedia, ako ste v hre dopadli. Nájdete tu napríklad hlas Diabla (teda v jeho prípade skôr pazvuky), Ilidana a mnoho iných známych postáv zo všetkých svetov od Blizzardu. Každý z nich má jedinečné hlášky či prízvuk a verte či nie, budete ich chcieť mať všetky. Čo poteší možno mladšie herné publikum, sú emotikony, ktoré sú v dnešnej dobe takmer všade. Samozrejme, nečakajte žiadne klasické hlúpe smajlíky, ale smajlíky v podobe Tracer, Sylvanas a iných hrdinov.

V hre sa objavili nové herné meny. Klasické „Goldy“ doplnili „Gemy“, ktoré si teraz viete kúpiť aj za peniaze a stoja od 2,49 € po 99,99 €. Za „Gemy“ si vieme zatiaľ nakupovať hrdinov, no vyzerá to tak, že ich budeme môcť v budúcnosti vedieť zužitkovať aj na iné veci. Ďalej tu nájdeme „Shardy“, ktoré vám padajú buď z loot boxov, alebo ak vám padne z loot boxu duplikát, viete si ho za tieto „Shardy“ zameniť. Za „Shardy“ si viete kupovať rozlične kozmetické doplnky. „Goldy“ ostali primárne na odomykanie nových hrdinov, no v momente, keď budete mať všetkých hrdinov, bude vám táto mena zatiaľ na nič (i keď to budete musieť hrať pekných pár rokov).

A ako čerešničku na torte si vývojári pripravili pre hráčov tzv. Mega Bundles. Tvorcovia sa rozhodli, že hráčom dajú bezplatne AŽ 20 HRDINOV. Na vás bolo len vybrať si balíček hrdinov, ktorý preferujete. Na výber bol balík Assassin, Support&Specialist, Tank&Bruisers a Flex. Každý z nich obsahoval hrdinov podľa svojho názvu (s výnimkou Flex – ten obsahoval niečo ako „z každého rožku trošku“). Samozrejme, vybrať ste si mohli iba raz a iba jeden.

Nová mapa prináša nový štýl hrania

Do hry prišla nová mapa, ktorá je založená na mape z hry Overwatch. Volá sa Hanamura a ako to v HotS býva zvykom, aj tu budete plniť rozmanité úlohy a nie iba bezducho tlačiť danú linku. V druhej minúte a tridsiatej sekunde hry sa každému tímu na bojisku zjaví tzv. payload – teda akési auto s nákladom. To bude treba „dotlačiť“ k cieľu, z ktorého potom auto vystrelí rakety na nepriateľskú základňu, ktorá má celkom sedem životov. Auto sa však posúva iba vtedy, ak sú jeho hrdinovia pri ňom a podľa toho, koľko hráčov sa pri ňom „obšmieta“, tak rýchlo sa náklad posúva. Hneď ako však príde k nákladu nepriateľ, auto sa prepne do režimu contested a zastane. V takomto prípade je potrebné sa nepriateľa zbaviť čím skôr. Ak sa však stane, že nepriatelia vás prečíslia a pozabíjajú vašich hrdinov, náklad sa veľmi pomaly začne vracať naspäť na svoju štartovaciu pozíciu. Na mape sa nachádzajú aj rôzne kempy, ktoré keď dobijete, dostanete zaujímavé bonusy. Celkovo sú tu tri rôzne kempy a jeden boss – Recon camp, Firtification Camp, Support Camp a boss – Mega Enforcer. Recoon Camp vám za odmenu dá tzv. Dračích duchov, ktorých môžete vypustiť počas hry po mape a oni vám za odmenu odhalia, kde sa nachádzajú traja nepriatelia. Avšak ak sú ďaleko, nemusia ich nájsť, pretože Dračí duch hľadá iba 10 sekúnd. Fortification Camp obsahuje ako odmenu bojovú vežičku, ktorú môžete osadiť na zem alebo na náklad a tá vám pomáha malou mierou poškodzovať nepriateľské jednotky či priamo nepriateľov. Support Camp zas obsahuje ako odmenu tzv. Healing Pulse, ktorý po aplikácií počas 15 sekúnd vylieči 35% zdravia a 23% many. A nakoniec Boss Mega Enforcer – ten vystrelí po nepriateľskom jadre jednu salvu a poškodí ho za jeden bod.

Táto mapa prináša nový štýl hrania, no budete sa tu musieť spoľahnúť najmä na spoluhráčov, čo vám v nižších rankoch môže prirobiť viac vrások na tvári. Mapa je silne závislá na taktike a vašom strategickom ume, a tak sa môže stať, že aj keď vyhrávate na skúsenosti či na počet zabitých nepriateľov, hru prehráte práve kvôli zlej zvolenej stratégii.

Genji z Overwatch je tu!

Do hry prichádza hrdina z Overwatch, ktorý, ako to býva pri nových hrdinoch zvykom, je pomerne silný. Ak sa s ním naučíte dobre hrať, budete rozosievať po bojisku „čistú smrť“. Genjiho schopnosti dokážu vrhať hviezdice (Shuriken), odrážať útoky (Deflect), rýchlo sa pohybovať na veľkú vzdialenosť (Swift Strike), urobiť veľké škody na vopred vybranom mieste (X-Strike), alebo zosilniť útoky (Dragon Blade). Navyše Genji dokáže pomocou tlačidla D preskakovať prekážky (Cyber Agility), a tak prekvapiť nie len hrdinov, ale aj základné jednotky či kempy.

Pripravte sa na D. Va!

Tvorcovia z Blizzardu sa hneď na úvode novej aktualizácie pochválili tým, že do hry príde ďalšia postava z Overwatch – D. Va. Jej príchod bude „poznačený“ rôznymi úlohami. Prvý májový víkend budete tak môcť robiť špeciálne questy, za ktoré dostanete neobyčajnú odmenu – mountov v podobe policajnej motorky a skin do hry Overwatch pre spomínanú postavu D. Va. Ďalší májový týždeň sa dočkáte čerstvých questov a za odmenu dostanete rôzne spreje, ikonky či odznaky. Predposledný májový týždeň bude najzaujímavejší, keďže za splnenie úlohy dostanete desať loot boxov do hry a desať ďalších do hry Overwatch navyše.

Naše hodnotenie

Heroes of the Storm je jednoznačne posunom vpred. Do hry prináša množstvo inovácií, ktoré ocenia najmä fanúšikovia MOBA žánru, hier od Blizzardu a tí, ktorí si potrpia na rôzne vzhľady, no nechcú ich kupovať za reálne peniaze, ale radšej si na ne zarobia hraním. Heroes of the Storm konkurenčné tituly touto aktualizáciou necháva kilometre za sebou a dôkazom je aj to, že niektoré funkcie z tejto hry sa začínajú objavovať aj u konkurencie.

Klady

 • nový štýl hrania na novej mape
 • nový hrdina
 • loot krabice
 • už nemusíte minúť ani korunu

Zápory

 • matchmaking zatiaľ trvá dlho a často nezmyselne kombinuje hrdinov
 • nová mapa je až príliš strategická

Informácie o hre

Heroes of the Storm

Heroes of the Storm 2017

Heroes of the Storm je MOBA hra z dielne Blizzard, ktorá vás zavedie na rôzne bojiská. Na tých proti sebe bojujú hrdinovia z rozmanitých univerz, ako napríklad Warcraft, Starcraft, Diablo a podobne.

 • Platforma: PC
 • Žáner: športová hra
 • Výrobca: Blizzard Entertainment
 • Distribútor v GB: Blizzard Entertainment
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Blizzard

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk