Seasons after Fall - Recenzia

Seasons after Fall - Recenzia

 

Kombinácia 2D plošinovky, logickej hry a umeleckého spracovania. Keď dodáme, že ide o indie hru, asi budete skeptickí. Stop, nesúďte tak rýchlo!

Spracovanie a príbeh

Prvé, čo vás zaujme, je nepochybne audiovizuálny kabát, ktorý hra dostala. Už intro, v ktorom mladý lišiak nevinne, hravo hopkajúci po lúke zrazu zbadá čosi zvláštne, čo pritiahne jeho zvedavosť, dáva na známosť, že spôsob, akým je grafika poňatá, bude vyvolávať emócie. Pôsobí totiž dojmom ručnej maľby (nie kresby, ale maľby). Animácia spolu s hudbou, obrazovými aj zvukovými efektmi, ktorým dominujú sláčiky, vytvárajú zvláštnu a jedinečnú atmosféru. Mohli by ste si myslieť, že ide o hru pre deti, no z tohto omylu budete časom isto vyvedení. Asi by sa im hra páčila, ale...

Seasons after Fall od hráčov vyžaduje veľkú dávku fantázie a kreatívno-logického myslenia. Hneď na začiatku sa budete zrejme čudovať, čo sa to vlastne na vašom monitore odohráva. Ste mladé semeno (tak vás všetci oslovujú, žiadne dvojzmysly), čiže čosi ako lesný duch, začiatočník. Ženský hlas podobného ducha vás začne sprevádzať hrou vo chvíli, keď si už budete myslieť, že tvorcovia užívali pri dizajnovaní hry nejaké omamné látky, alebo len vaša fantázia na toto skrátka nestačí.

Lišiak pribehne zistiť, čo sa to na lúke deje. Vy, mladý duch, ho posadnete a budete ovládať jeho telo. Dostanete informáciu, že musíte vykonať Rituál ročných období. Na tento účel musíte navštíviť a získať na svoju stranu duchov každého obdobia, ktorí žijú na rôznych miestach v lese. Tak sa vydáte na cestu, beháte prostredím a zisťujete, že máte schopnosť meniť ročné obdobie podľa svojej vôle. Po nejakom čase sa dokonca dozviete, že možno nie ste tým, čím si myslíte, že ste...

Originalita a nekonvenčnosť

Aspekt zmeny ročných období je najdôležitejší a najzábavnejší. Navštevovaním duchov jari, leta, jesene a zimy získavate do svojho repertoára zmien ďalšie obdobia. Každé je čímsi špecifické a pomáha vám v ďalšom pohybe prostredím. Napríklad ak potrebujete vyskočiť z vody na pevninu, zmeníte obdobie na zimu, voda zamrzne a vy sa od nej odrazíte. Potrebujete vyskočiť na gigantickú hubu, aby ste sa dostali vyššie, tak zmeníte obdobie na jeseň, kedy huba rozvinie svoj klobúk a vy môžete pokračovať vo svojom dobrodružstve. Svojím spôsobom si vlastne žijete „thug life“. Prekážky neexistujú ani počasie vás nezastaví, naopak, využijete ho a idete si za svojím cieľom. Časom sa naučíte, čo ktoré obdobie prináša a s postupom v hre vám pomaly pribúdajú ďalšie možnosti a kombinácie.

Zo začiatku tieto mechanizmy budete využívať ľahko a lesom budete prechádzať ako nôž maslom. Neskôr však začnú byť logické hádanky ťažšie a ťažšie. Problém je, že občas nebudete vedieť, kam máte ísť a čo sa od vás vyžaduje. Do tých istých miest sa totiž vraciate pomerne často a hra váš pohyb obmedzuje len málo. My sme mali napríklad problém s logickou hádankou, pri ktorej bolo treba zhromaždiť šesť čohosi, čo pripomína svätojánsku mušku. No hra nám nedala najavo, že mušiek má byť šesť. A tak sme bezcieľne behali po lese a hľadali riešenie. Niekoho by to možno aj odradilo, no nás hra bavila natoľko, že sme jej to odpustili.

Naše hodnotenie

Seasons after Fall je dielo fascinujúce úžasným technickým spracovaním. Má unikátnu atmosféru a musíte mať bohatú fantáziu, aby ste sa naučili, ako využiť schopnosť zmeny ročných období. O to väčší je pocit spokojnosti a zábavy, keď hádanku vyriešite. Príbeh vás nevyzuje z topánok, no postačí. Občas sa však vyskytnú zdĺhavé pasáže, v ktorých hopkáte lesom a neviete, či je udaný smer správny, dokonca možno ani neviete, čo sa od vás očakáva. Našťastie to však nie je pričasto, väčšinou to budete vedieť hneď, a tak môžeme konštatovať, že sme si s hrou užili hlavne zaujímavé a zábavné chvíle. Nie je určená pre špecifické publikum, no podľa nás sa najviac hodí hráčom, ktorí radi oddychujú pri logických hádankách a sú fanúšikmi umelecky spracovaných hier plných mágie a záhad.

Klady

 • úžasné audiovizuálne spracovanie
 • unikátna polorozprávková atmosféra
 • nekonvenčné logické problémy
 • potrénuje fantáziu a logické myslenie
 • meníte ročné obdobia, a to je cool!

Zápory

 • občas zdĺhavé pasáže
 • nie vždy je jasné, čo hra od vás vyžaduje
 • časom môžu herné mechanizmy omrzieť

Informácie o hre

Seasons after Fall

Seasons after Fall 2016

V ktorej hre sa môžete stať duchom, ktorý posadne mladého lišiaka, a pritom môže využívať svoju schopnosť meniť ročné obdobia, ako sa mu zachce? Season after Fall je plošinové atmosférické dobrodružstvo, ktoré vás originálnym umeleckým štýlom bude zabávať logickými hádankami. V lese sa čosi deje a vy to musíte vyriešiť!

 • Platforma: PC
 • Žáner: logická plošinovka
 • Výrobca: Swing Swing Submarine
 • Distribútor v GB: Focus Home Interactive

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk