Space Run Galaxy - Recenzia

Space Run Galaxy - Recenzia

 

V období letného sucha toho veľa nevychádza. Občas sa však nájde titul, ktorý z akéhosi záhadného dôvodu plánuje svoj príchod, keď sa všetci kúpu, chodia po dovolenkách alebo len tak sedia vonku v teple. Napríklad No Man´s Sky.

Na lete sú ale krásne hry, ktoré priletia z úplného neznáma a milo prekvapia. Jedným z týchto titulov je aj Space Run Galaxy, akýsi divný hybrid vesmírnej „simulácie, obchodnej hry a tower defence.

Príbeh je jednoduchý, dalo by sa povedať bez nápadu, ale má svoje čaro vďaka dobre napísaným postavám a dobrému dabingu. Cieľom hry je byť najlepším prepravcom v celej galaxii. Jediné, čo potrebujete, je dobrá loď, konexie a znalosť výstavby svojej lode. Z titulu je cítiť, že autori uprednostňovali game-play pred celou naratívou a musím sa priznať, nie je to vôbec na škodu. Vysvetlím prečo.

V Space Run Galaxy každú cestu začínate s prázdnou loďou, ktorá vyzerá ako doska zložená z menších hexagónov. Na nej máte jeden raketový pohon a mostík. Všetko ostatné si v priebehu vašej cesty musíte dostavať. Váš náklad pritom zaberá určité miesto, preto ho treba opatrne rozložiť, aby sa nepoškodil. Háčik je v tom, že na vás bude počas prepravy útočiť z rôznych uhlov spektrum nepriateľov.

A tu prichádza na rad výstavba vašej obrany. Suroviny na výstavbu získavate zbieraním trosiek zničených nepriateľov. Vo väčšine prípadov budú vaše zbrane otočené na jeden zo šiestich smerov, pričom musia byť na kraji lode. Vašou úlohou teda bude rozložiť svoje zbrane tak, aby stačili odraziť útoky z rôznych strán a popri tom myslieť na vaše suroviny. Pridajte podporné moduly ako štíty, protiraketové obranné lasery, liečiace budovy, boostre plus iné srandy a máte tu logickú puzzle hru, ktorá vás bude držať v napätí. Základ hry v podobe priamej prepravy je naozaj zábavný.

Ale tu nekončíme. Hra ponúka semi-sandboxovú kampaň, v ktorej kupujete nové technológie, kupujete a zväčšujete lode, plníte úlohy a prepravujete pre vás dôležité suroviny spolu s tými questovými. A ak na svoje suroviny náhodou nemáte čas alebo náladu, môžete vypísať kontrakt iným hráčom, ktorí váš náklad za patričnú finančnú odmenu odnesú. Stáva sa totiž, že v stanici, v ktorej sa práve nachádzate, nie je technik, u ktorého by ste si mohli napríklad odomknúť podporný systém, na ktorý ste si zarobili.

Galaxiou vás sprevádza hlavná príbehová línia, vedľajšie úlohy, úlohy iných hráčov a v neposlednom rade aj vaša túžba po objavovaní nových staníc. Bohužiaľ, v hre je trošku cítiť umelé predlžovanie herného času opakovaním tých istých trás alebo reštrikcií levelu. Približne v strede začne hra vyžadovať opakované lietanie medzi dvoma bodmi a stráca tak body na repetitívnosti. Nehovoriac o potrebe prenášať suroviny potrebné na kupovanie nových modulov zo stanice na stanicu. Konceptovo to síce vyzerá fajn, ale v praxi hráč mierne trpí.

Po grafickej stránke je hra veľmi pekná. Ponúka „cartoon“ grafiku a v spojení s dobre napísanými a zaujímavými postavami ožíva vesmír, ktorého ste súčasťou. Neberie sa síce príliš vážne, no ponúka množstvo drobností, nad ktorými sa fanúšik sci-fi prinajhoršom pousmeje.

Naše hodnotenie

Space Run Galaxy je unikátna hra, ktorá zabaví na dlhé hodiny a potrápi vaše mozgové závity. Svojou inovatívnou hrateľnosťou a naozaj vyšperkovaným game-play-om obrany lode nebudete nikdy pokojní. Bohužiaľ, repetitívnosť meta-hry a pomalý progres ukrája hre hviezdičku z hodnotenia.

Klady

  • gameplay
  • grafika
  • writing
  • originalita

Zápory

  • metagame strategickej časti repetitívny

Informácie o hre

Space Run Galaxy

Space Run Galaxy 2016

Space Run Galaxy je zaujímavým mixom stratégie, tower defence a obchodnej hry, ktorá využíva zaujímavé a zábavné herné mechaniky, ktoré následne kreatívnym spôsobom implementuje do podareného a vtipného sci-fi sveta. Ide o unikátny počin, ktorý nikde inde nenájdete.

  • Platforma: PC
  • Žáner: puzzle/stratégia
  • Výrobca: Passtech Games
  • Distribútor v GB: Focus Home Interactive

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Simona Beňová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk