Hearts of Iron 4 - Recenzia

Hearts of Iron 4 - Recenzia

 

Sú hry, ktoré vyzerajú zložito, no stačí prejsť tutoriál, kuknúť pár videí a „lets-playov“ a máte našliapnuté na celkom úspešný „play-through“. Hearts of Iron 4 takou hrou však rozhodne nie je.

Táto hra je nielenže nesmierne hlboká, ale aj komplexná. Poznáte to, chcete viesť svoje armády naprieč Normandiou či tanky cez Kursk, avšak kým sa k týmto ikonickým momentom dostanete, musíte najprv pochopiť, ako to celé funguje! Ako fungujú fabriky, ako politické smerovania, strany, diplomacia, výrobné linky, trénovanie armády, výskum, obchod, generáli, hranice, zloženie bataliónov, modernizácia jednotiek a milión statov, štatistík, modifikátorov, znakov, číselných ukazovateľov... OCH!

A poďme von z hry sledovať náučné videá od iných hráčov. Asi tak na týždeň! Je to stratégia stratégií. Je to titul, ktorý si zahráte, keď Civilizácia nenapĺňa vaše túžby po komplikovaných a neskutočne sofistikovaných taktikách a stratégiách, keď Total War nespĺňa vaše požiadavky, čo sa týka vedenia vojen, a keď už kývate hlavou nad historickými knihami, že akíže to ľudia rozhodovali o osude ľudstva počas najkrvavejšej vojny ľudskej histórie (Hitler v zime v Rusku, haha).

Hearts of Iron 4 nie je hra pre každého. Stačí si vybrať jednu z veľmocí a len hodinu budete sledovať mapu sveta a meniť pozície jednotiek, prerozdeľovať lietadlá v letkách, vytvárať lodné flotily a nastavovať im ich úlohy. Až potom stlačíte tlačidlo „Unpause“. Treba podotknúť, že máte ešte asi tak 3 roky (cca 2 hodiny herného času), kým vôbec vypukne vojna. Ešte som vás neodradil? Dobre! Hra obsahuje tutoriál, ktorý zaberie asi pol hodinu herného času, vysvetlí vám najzákladnejšie veci a zvyšok si musíte prečítať na naozaj rozsiahlej wiki stránke integrovanej priamo v hre. Ak dedikujete svoj čas čítaním stoviek stránok o herných mechanizmoch, hra vás odmení stovkami hodín veľmi sofistikovanej zábavy.

Tento klenot má závažný problém s vysvetlením, čo má hráč vlastne robiť. Je za tým jeden veľký faktor, ktorý robí z paradoxáckych hier taký ťažký oriešok. Tieto hry sú totiž sandbox ako vyšitý. Sú to stratégie, v ktorých je povolené všetko a kde si s vašou krajinou robíte, čo chcete. Za tri týždne hrania som nevyskúšal ani percento z toho, čo sa dá v hre robiť. Vytvoriť demokratické Rusko či fašistické USA, napadnúť neutrálne Švajčiarsko či vylodiť sa na Islande, nebodaj ešte v noci. Do Ázie som sa ani nedostal! Možností máte skrátka mnoho.

Stanoviť ciele si musíte sami! Čo iné som mohol vyskúšať na začiatok, ako uchrániť Československo pred Nemcami? Bieda, na prvýkrát ma rozomlela nemecká vojnová mašinéria už v tridsiatom deviatom. Druhý pokus bol opatrnejší, no posledné zvyšky odboja boli porazené v štyridsiatom treťom. Po dlhých úvahách a kalkuláciách som sa nakoniec rozhodol urobiť to troška sofistikovanejšie. Nie som na to hrdý, ale účel svätí prostriedky. Nechal som fašistov vyhrať voľby, obsadil Rakúsko s Maďarskom a opäť zmanipuloval v štyridsiatom druhom voľby na demokraciu. Oslabených Nemcov sme s Francúzmi po dlhých bojoch porazili.

Zaujímavé je, že pravidlá, hoci ich je mnoho, sú zrozumiteľné a ľahko pochopiteľné. To čo robí titul taký náročný, je udržanie si prehľadu, čo sa vlastne deje. Z histórie druhej svetovej nemusíte byť úplne ľaví, no až tu pochopíte, čo všetko sa v tomto čase udialo. Kampaň si môžete zahrať v móde historickej presnosti alebo bez, no udržať si prehľad, čo sa deje vo všetkých kolóniách takého Anglicka aj s týmto módom, aj bez, nebude vôbec jednoduché. A až tu pochopíte skutočnú strategickú hodnotu Gibraltáru či Suezského prieplavu.

Hrať v móde bez historickej presnosti je väčší masaker. Neviete, komu môžete veriť, kde vyhrajú voľby komunisti, kde prebehne politický prevrat a na ktorú ďalšiu krajinu ukážu prstom veľmoci. Bez plánu na najbližších 5 rokov si v kampani ani neškrtnete, bez politických a diplomatických intríg sa vám zase môže stať, že ostanete v obkľúčení nepriateľov a prísunu strategických surovín. Treba myslieť vo veľkom, no aj ten najmenší ostrovček môže rozhodnúť o osude impéria okupujúceho tretinu sveta.

Hearts of Iron pravdaže nie je bez chýb. V prvom rade treba opäť pripomenúť, že novým hráčom neuľahčuje vstup do hry. Pokiaľ nie ste naozaj presvedčení o tom, že vás hra bude baviť, už od začiatku sa budete stretávať s návalmi frustrácie, čo sa týka učenia pravidiel. Samotné bitky na frontoch sú znázornené len akože, žiadne spektakulárne scény tu nenájdete a ani nečakajte. A čím ďalej budete v kampani, tým viac bude hra sekať. Osobne som mal len drobné problémy, no počítač mi vzdychal pomaly viac ako pri hraní Witcher 3. Umelá inteligencia tiež občas šliapne vedľa, hlavne čo sa týka postupu na fronte. Preto buďte vždy v strehu!

Paradox pravdaže vydáva priebežné updaty a komunita neustále pridáva nové a nové módy, či už ide o kozmetické zmeny, alebo pridáva nové mechanizmy (keby sa vám málilo). Opomenúť nemôžem ani multiplayer pre 32 hráčov a keďže je titul real-time, nemusíte čakať na ostatných, kým dokončia kolo.

Naše hodnotenie

Hearts of Iron 4 je očividne titul pre hardcore stratégov, ktorí sa neboja investovať naozaj množstvo času do učenia sa zložitých mechanizmov. Po prekuknutí naozaj vysokej „learning curve“ vás hra nakoniec odmení neskutočne komplexnou a hlbokou stratégiou, plnou atmosféry, intríg, malých a veľkých víťazstiev a devastujúcich prehier. A ako čerešničku na torte pridáva množstvo poznatkov z druhej svetovej vojny.

Klady

  • atmosféra
  • hĺbka
  • možnosti
  • historická presnosť

Zápory

  • slabý tutoriál
  • nie pre každého

Informácie o hre

Hearts of Iron 4

Hearts of Iron 4 2016

Hearts of Iron 4 je sandboxová grand stratégia známej spoločnosti Paradox Interactive, zameriavajúca sa na druhú svetovú vojnu. V nej sa vžijete do role lídra ktorejkoľvek z krajín daného obdobia. Diplomacia, umenie vojny, obchod, politika a ekonomika budú vašimi hlavnými zbraňami.

  • Platforma: PC
  • Žáner: grand real-time stratégia
  • Výrobca: Paradox Development Studio
  • Distribútor v GB: Paradox Interactive

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk