Pro Cycling Manager 2016 - Recenzia

Pro Cycling Manager 2016 - Recenzia

 

Hry, v ktorých sa stanete na chvíľku tou najdôležitejšou osobou tímu, teda manažérom, sú pomaly, ale isto na zostupe. Kedysi tento typ hier trhal rebríčky predajov a FIFA Manager sa stal na chvíľku pomaly úspešnejším, ako napríklad samotná hra FIFA. Vzniklo nespočetne veľa iterácií manažérov na rôzne športy či už futbal (Czech Soccer Manager, FIFA Manager, Footbal Manager), hokej (EastSide Hockey Manager), hádzaná (Handball Manager), alebo dokonca tenis (Tenis Manager). Dnes tu bude ale reč o veľmi netradičnom športe, ktorý sa u nás začal v posledných rokoch vďaka nášmu známemu a šikovnému cyklistovi Petrovi Saganovi tešiť oveľa väčšej popularite. Tentoraz sa pozrieme na to, aké je to manažovať vlastný cyklistický tím, a presvedčíme sa, že to naozaj nie je med lízať.

Poďme rovno do hry

Predtým ako sa do hry pustíte, na vás vyskočí „in-game“ okno, ktoré vás donúti zaregistrovať sa u výrobcu hry a vytvoriť si tak profil. V podstate sa nič nedeje, akurát budete pravdepodobne časom dostávať nejaké reklamné materiály, ktoré vašej e-mailovej schránke dajú zabrať. Niektorí hráči sa dokonca zo začiatku spustenia hry sťažovali, že im profil nejde vytvoriť a nemôžu sa kvôli tomu dostať do hry.

Úvodné menu je veľmi minimalistické. Na výber máte buď to hru pre jedného hráča, alebo hru pre hráčov viacerých. Vhupol som teda ihneď do hry pre jedného hráča. Ak hráte sami, môžete hrať hneď niekoľko režimov. Buď to režim Kariéry, v ktorej dostanete pod kontrolu celý tím; režim PRO CYCLIST, kde sa dostanete do kože cyklistu a prejdete si s ním jeho celoživotnú púť vo svete bicyklov; režim ONE-OFF RACE, ktorý, ako názov napovedá, ponúkne jeden pretek; a nakoniec to je režim TRACK, v ktorom si zmeriate sily s cyklistami hneď v niekoľkých disciplínach.

Žiaľ, hra neobsahuje ani českú lokalizáciu, no angličtina v hre nie je zložitá a bežní hráči, ktorí ako tak rozumejú po anglicky, ju v pohode zvládnu.

Ako je na tom hra pre viac hráčov?

Podľa slov vývojárov multiplayerový mód oproti minulému roku ponúka lepší zážitok z hry. Môžete vytvárať rôzne „eventy“, meniť špecificky pravidlá, viesť tabuľky a podobne. No nenašiel som nikoho, s kým by som si vedel mód pre viac hráčov zahrať. Pri pokuse napojiť sa na verejnú hru nejakého hráča zo sveta, mi hra neustále padala a vyskakovalo okno o odoslaní reportu chyby vývojárom. Mód pre viac hráčov môže byť jednoznačne príjemným spestrením tejto hry, no vývojári musia na ňom ešte trochu zapracovať. Nerozumiem, prečo ho tvorcovia do hry vôbec pridávali, keď nie je dostatočne vyladený a dobre spracovaný.

Klasický športový manažér

Ako prvý mód som skúsil klasickú kariéru, kde sa stanete hlavným manažérom tímu. Úvodný tutoriál vám vysvetlí všetko do najmenších detailov. Trošku ma zarazilo, že mi hra zo začiatku odporučila vybrať si silný tím a nie začať odspodu a postupne sa vypracovať, tak ako to býva v manažérskych hrách zvykom (a ako o tom spieva jeden známy nemenovaný raper). Inštrukcie hry sú miestami také detailné, že som ich začal niekedy preskakovať.

 

Samozrejme, rady počítača si môžete vypnúť a učiť sa metódou pokus – omyl, ale skončili by ste veľmi rýchlo. V cyklistike sa orientujem len veľmi povrchne, a preto som si zvolil pomerne mediálne známe družstvo, Team Sky. Hneď na začiatku ma prekvapili skomolené mená reálnych pretekárov. Napríklad Andrew Fenn je premenovaný na Andre Fann a podobne. Začal som teda pátrať a zistil som, že tvorcovia hry nedostali pravdepodobne licenciu od každého tímu. Ak sa ako skalní fanúšikovia Petra Sagana pýtate, či ho tam nájdete, môžem vás upokojiť. Áno, je tam. Našťastie je do hry implementovaný Steam Workshop, takže sa časom možno dočkáme doplnenia chýbajúcich tímov.
Na začiatku sezóny poprihlasujete svoj tím na rôzne preteky počas sezóny. Do úvahy treba brať veľkosť svojho tímu, ale aj celkové schopnosti jazdcov. Hráčov následne nasadzujete na rôzne preteky.

Dôležitou súčasťou tímu je personál, ktorý získavate obdobne ako v iných manažérskych hrách. Ide o rôznych trénerov, skautov či lekárov. Tí majú v tíme rôzne povinnosti, od trénovania cez liečenie až po hľadanie nových talentov. V prvých dňoch sezóny bude vhodné nájsť sponzorov, s ktorými následne vyjednáte podmienky. Sponzor vám dá viac peňazí, ak skončíte na lepšej pozícii na vopred dohodnutých pretekoch. Zarobené peniaze môžete potom vrážať napríklad do tréningových kempov či do platov hráčov. Tých môžete získať tak, že s nimi podpíšete zmluvu po tom, ako im skončí zmluva v inom tíme. Rovnako dôležité je starať sa o svoj mládežnícky tím a sledovať, aké mladé talenty vychovávate. V podstate ide o klasický manažér, aký môžeme poznať z iných športov.

Aj Ty chceš byť ako Sagan?

Druhým režimom, ktorý je oveľa viac zaujímavejším, a to najmä pre fanúšikov cyklistiky, je PRO CYCLIST. V ňom sa stanete mladým začínajúcim pretekárom. Vytvoríte si vlastný profil svojho hráča, ktorý bude obsahovať meno, vek (18 – 22), národnosť, farbu pleti, výšku a váhu a nakoniec si môžete nahrať aj svoju vlastnú fotografiu. Keďže ste mladí a neskúsení cyklisti, vyberiete si z ponuky slabších a menej známych tímov. Tentoraz sa nebudete starať o celý tím, ale, našťastie, iba sami o seba. Nastavujete si intenzitu tréningu a zvyšujete schopnosti svojho cyklistu. Pri tréningu musíte dbať najmä na to, aby bola vaša príprava dostatočne dobrá, no zároveň aby vás neunavila a nespôsobila problémy s kondíciou či so zdravým. Preteky môžete sledovať rovnako ako v móde kariéry manažéra, buďto v 3D zobrazení a rozhodovať za svojho jazdca v dôležitých momentoch, alebo celú simuláciu necháte na rozhodnutiach počítača. Za úspešne (a v podstate aj neúspešne) zvládnutý pretek dostanete určitú sumu skúseností. Tak isto dostávate skúsenosti aj za to, ak sa umiestnite napríklad v prvej desiatke pretekárov či keď vyhráte svoj prvý pretek a podobne. Pri zvýšení úrovne cyklistu sa vám vylepšujú jednotlivé vlastnosti ako šprint, zrýchlenie a iné dôležité vlastnosti vášho borca. To, čo sa vylepší, závisí najmä od toho, v čom váš športovec najviac vyniká. Časom sa vylepšujete a na konci sezóny vám vyprší váš prvý kontrakt. Tu ostáva otázkou, či v tíme ostanete, alebo si budete hľadať angažmán niekde inde. V novom tíme budete musieť dokázať, že ťažko zjednaná zmluva bola zo strany predstavenstva dobrou investíciou. Takto sa postupne šplháte až na vrchol rebríčka, vyhrávate preteky a turnaje, zlepšujete svoje vlastnosti, poprípade reprezentujete svoju krajinu na majstrovstvách.

Grafika a hudobné spracovanie trochu zaostáva

Ak ste niekedy na prelome milénia hrali aspoň jednu manažérsku hru, ktorá obsahovala nejakú zvukovú stopu, viete, o čom je reč. Hudba v Pro Cycling Manager 2016 je typická pre toto obdobie manažérskych hier. Ak si stále neviete predstaviť, o akom type hudby hovorím, pustite si film pre dospelých, ide totižto o rovnaký štýl. Možno vám hudba vadiť nebude, no lepším riešením je ju vypnúť úplne, alebo si ju zameniť za svoj výber. Možno sa autori mali držať slov známeho rakúskeho dirigenta Herberta von Karajana: „Áno, som hudobník, preto mám rad ticho.“

Čo sa týka grafického spracovania hry, miestami pokrivkáva. Menu a celý „dashboard“ hry je minimalistický, no za to detailne spracovaný a dá sa v ňom vyznať, takže UI dizajn je spravený ideálne. No na druhú stranu je až priveľmi podobný tomu z minulého roka. 3D sledovanie pretekov je na priemernej úrovni, ak ako jeden z faktorov zoberieme minimálnu konfiguráciu, ktorá je len dvojjadrový procesor, 3GB RAM a grafická karta NVIDIA GeForce 8600 GTX(!) a vyššie. Na rok 2016 ide naozaj o konfiguráciu, ktorú už väčšina hráčov PC hier spĺňa. Nahrávanie pretekov zaberie dosť dlhú dobu, takže časom možno od tohto zobrazovania upustíte. Grafika sa dá počas sledovania pretekov vylepšiť či zhoršiť a prispôsobiť tak vášmu stroju.

Trochu zamrzí, že diváci sú len statickou kulisou, no pokiaľ si z hry urobíte snímky obrazovky a nenatáčate si videá, nikto okrem vás si to nevšimne. Žiaľ, vývojári mohli popracovať na reálnosti. Mnohokrát sa stalo, že diváci stáli nehybne v strede trati, robili si fotografie a cyklisti cez nich jednoducho prešli. Raz sa mi dokonca stalo, že celý pretek sa mi vrátil o pár sekúnd dozadu a znova prekreslil a zároveň znova prebehla jeho simulácia úplne odlišným spôsobom. Šlo naozaj o komickú situáciu a nedotiahnutú prácu vývojárov. Z času na čas sa dokonca stane, že pretekári cez seba jednoducho prejdú ako duchovia, alebo svoje predné koleso máte pár minút zakliesnené v zadnej časti pretekára idúceho pred vami. Nehovoriac o tom, že úvodné video k hre, ktoré ukazuje logá vývojárov a zábery z cyklistických pretekov, je z nejakého čudného dôvodu vo veľmi nízkom rozlíšení. Na druhú stranu musím poznamenať, že grafické spracovanie prostredia a okolitej krajiny je veľmi pekné a ulahodí každému oku.

Naše hodnotenie

Pro Cycling Manager 2016 je hrou, ktorá je určená najmä ľuďom, ktorí cyklistikou žijú a ktorí sa v cyklistike vyznajú, či nebodaj svojho dvojkolesového tátoša pravidelne osedlávajú. Ak patríte k takémuto tipu ľudí, pokojne si zdvihnite celkové hodnotenie hry vyššie, hra vás bude aj napriek niektorým nepríjemnostiam baviť a peniaze, ktoré do hry dáte, sa vám vrátia vo forme celkom primeranej zábavy. V prípade, ak sa v cyklistike nevyznáte, no máte radi manažérske hry, bude Pro Cycling Manager 2016 priemernou a miestami až podpriemernou manažérskou hrou, ktorá síce neohúri, no neurazí. Ak chcete teda vymeniť futbalové či hokejové prostredie za iný šport, bude táto hra aspoň na chvíľku dobrou voľbou, no onedlho sa radšej vrátite na zelené trávniky či ľadové plochy.

Klady

 • veľká databáza cyklistov a tímov
 • možnosť sledovať preteky naživo a riadiť tak celý tím
 • grafické spracovanie krajiny počas pretekov
 • SteamWorkShop je pridanou hodnotou

Zápory

 • soundtrack, ktorý po chvíľke vypnete
 • časté padanie hry a veľa bugov
 • úvodné video v slabej kvalite
 • nutnosť registrácie sa na stránke výrobcu
 • časté dlhé nahrávanie (najmä 3D pretekov)
 • nedotiahnutý multiplayer
 • niektoré tímy bez licencie

Informácie o hre

Pro Cycling Manager 2016

Pro Cycling Manager 2016 2016

Pro Cycling Manager 2016 prichádza tento rok s niekoľkými vylepšeniami a sľubuje lepší zážitok z hry. Staňte sa na chvíľku športovým manažérom v cyklistickom tíme, zúčastnite sa pretekov ako Tour de France a doveďte svoj tím k víťazstvu.

 • Platforma: PC
 • Žáner: manažérska hra
 • Výrobca: Cyanide Studio
 • Distribútor v GB: Focus Home Interactive
 • Distribútor v SR: COMGAD
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Comgad

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk