Superhot - Recenzia

Superhot - Recenzia

 

OPAKUJTE PO MNE:
MYSEĽ JE SOFTVÉR,
TELO JE LEN SCHRÁNKA,
SYSTÉM MA OSLOBODÍ.

Aké tajomstvá môže ukrývať nevinná hra?
Ak ste práve zostali z úvodu recenzie zaskočení, nebojte sa, čítate správne. SUPERHOT nie je typickou hrou, a preto nejde ani o typickú recenziu. Musím hneď na úvod uznať, že SUPERHOT je naozaj inovatívnou a neskutočne zaujímavou hrou, ktorá núti hráča skúmať, čítať medzi riadkami a nenáhliť sa. Mám výčitky, že po prvej polhodine som sám seba spytoval, či toto má byť ten veľký kickstarterový projekt, na ktorý sa tak veľmi čakalo. Čím viac som ho však hral, tým nadšenejší som bol. Jednoduchý nápad sa postupne pretransformoval do pohlcujúceho kyber sveta s myšlienkou podobnou napríklad filmovej sérii Matrix. Naozaj nechcem nič viac prezrádzať, SUPERHOT stojí za to, aby ste si ho prešli bez akejkoľvek informácie o tom, čo sa vlastne bude diať a aké to bude mať následky. A verte mi, bude to unikátny zážitok, na ktorý budete dlhšie spomínať.

Pri hraní SUPERHOT som si uvedomil, ako málo vlastne stačí, aby vývojári potešili naše hráčske srdcia. Či už je to humor a trefné narážky, alebo neustále zaplietanie deja a postupné odhaľovanie veľkého tajomstva. Často si počas hrania uvedomíte, že tvorcovia chcú, aby ste sa zabávali rovnako ako oni pri vymýšľaní celej hry.

Zastav čas a môžeš všetko
Hrateľnosť v SUPERHOT je taká jednoduchá, že sa pri nej sami seba pýtate, prečo to nenapadlo vám. Jej jadro je primitívne a zároveň inovatívne. Čas sa hýbe vtedy, keď aj vy (respektíve, keď stojíte na mieste a nič nerobíte, plynie veľmi, veľmi pomaly). Z tohto konceptu však dokázali vývojári vyťažiť dosť na to, aby okolo neho vytvorili zábavnú a tajomnú FPS. Celá hra sa skladá z viac než 30 levelov, v ktorých je váš cieľ vždy rovnaký. Zabiť všetkých „red guys“, čiže červené ľudské postavy. Na to vám poslúžia nielen vaše päste, baseballová palica či katana, ale aj pištoľ, brokovnica a samopal. Hlavným prvkom pri víťazstve nad Červenými, je taktika. Kedy sa pohnúť do strany, kedy udrieť, otočiť sa a vystreliť. A tak ďalej. Spomalený čas vám navyše umožní robiť také vychytávky ako preseknutie guľky katanou, alebo dokonca zrazenie dvoch guliek vo vzduchu. Aj keď je to všetko strašne „cool“, uvítal by som ešte niečo ďalšie. Možno viac zbraní alebo pohybov.

Bonusom je špeciálna schopnosť „hotswitch“, umožňujúca dostať sa do pozície vybraného nepriateľa. Vďaka nej sa dajú v hre predvádzať také kúsky, ako napríklad nechať niekoho na vás vystreliť a potom na neho použiť hotwitch. Výsledok? Červený zastrelí samého seba. Najmä v replayi, ktorý sa zobrazí po úspešnom pokorení úrovne, vyzerajú takéto špeciálne pohyby veľmi efektne. K replay funkcionalitám patrí aj sociálna sieť Killstagram (https://killstagram.com/), na ktorú môže ktorýkoľvek hráč nahrať svoj prechod úrovňou alebo dlhánsky boj v nekonečnom móde. Nahratie videa je maximálne jednoduché, stačí stlačiť upload a je hotovo.

Miernym sklamaním je fakt, že do dvoch hodín pozeráte na záverečné titulky, pri ktorých, mimochodom, hrá geniálna poľská pesnička Psy Pawłowa od skupiny Republika. Dodatočného obsahu je však požehnane a máte možnosť vyskúšať nekonečný mód, v ktorom bojujete proti nekonečným hordám nepriateľov. Čím viac ich zabijete, tým viac nových úrovní sa vám odomkne. Ďalším módom sú výzvy, v ktorých musíte úroveň prejsť v dopredu určených podmienkach, ako napríklad použitie iba jedného druhu zbrane alebo splnenie časového limitu.

Červená a biela bohato stačia
Jednoznačne unikátnym je aj audiovizuálne spracovanie. Ako ste si už určite na screenshotoch všimli, hra pozostáva len z niekoľkých farieb, pričom prostredie je tvorené vyslovene len bielymi odtieňmi. Tento štýl je jednoduchý, no zaujímavý a neopozeraný. Červení tým pádom vynikajú a pri ich zabití sa jednotlivé kúsky rozlezú po prostredí ako mozaika. Menu hry je rovnako absolútny unikát. Ak si spomínate na grafickú nadstavbu MS-DOS-u s názvom Norton Commander, určite nebudete stratení. Dizajn rozhrania hlavnej ponuky v SUPERHOT je nielen nostalgickou bombou. Je navyše plne funkčné a prepletené rôznymi ukrytými informáciami. Nájdete v ňom niečo k príbehu, pár aplikácií pre pobavenie (napríklad veľmi humorný záznam z IRC chatu) a dokonca aj dve minihry.

Zvuky sú kapitola sama o sebe. Opakované slová SUPER HOT po dokončení úrovne sú také nákazlivé, že nikdy neomrzia. Rovnako aj texty, ktoré sa vám objavia na obrazovke len na pár sekúnd, niekedy aj menej, s hlasným buchnutím, prezrádzajú úryvky z reality. Nostalgicky pôsobia aj zvuky, ktoré sprevádzajú prechody medzi jednotlivými úrovňami či v samotnom menu.

 

Naše hodnotenie

Áno, SUPERHOT je hra, ktorej príbehový mód prejdete za dve hodiny, a áno, stojí viac ako dvadsať eur. Okrem toho, určite nie je pre každého. Chápem názory hráčov, ktorí sú zvyknutí na tradičné FPS, vyžadujúce skôr vypnutie mozgových buniek než zamýšľanie sa nad manipuláciou zo strany hry. Zážitok však SUPERHOT ponúka neopakovateľný a obsah, ktorý sa vám odomkne po jej dokončení, vás zabaví na viac než dve desiatky hodín. Audiovizuálne spracovanie je bezkonkurenčné a po dlhej dobe som mal pocit, že naozaj hrám niečo nové a originálne. Aj tak sa ale neubránim pocitu, že by sa z celého nápadu dalo vyťažiť aj viac a cena mohla byť nižšia SUPER HOT SUPER HOT SUPER HOT SUPER HOT SUPER HOT SUPER HOT.

Klady

 • originálna a chytľavá hrateľnosť
 • príbeh a jeho tematika
 • humor, skryté informácie a easter eggy
 • audiovizuálne spracovanie

Zápory

 • cena je až príliš vysoká
 • príbehový mód je krátky

Informácie o hre

Superhot

Superhot 2016

SUPERHOT je nezávislá strieľačka s pohľadu prvej osoby, v ktorej vy určujete, kedy čas plynie. A to vaším pohybom. Týmto inovatívnym prístupom sa snaží poľské štúdio Superhot Team zmeniť náš pohľad na tradičné FPS-ky a zároveň nás osloviť minimalistickým audiovizuálnym spracovaním s retro nádychom.

 • Platforma: PC
 • Žáner: FPS
 • Výrobca: Superhot Team
 • Distribútor v SR: COMGAD
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Comgad

Trailer GameExpres.sk Gamescenter

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk