StarCraft 2: Heart of the Swarm - Recenzia

Na pokračovanie dnes už kultového Starcraftu sme museli čakať dlhých dvanásť rokov, na aktuálny diel to boli už len necelé tri roky, no aj to sa niekomu mohlo zdať ako príliš dlhá doba. Druhý diel Starcraftu sa Blizzard rozhodol rozdeliť na tri časti, aby každá z dostupných rás prežila svoj príbeh oddelene, vo vlastnej časti. 

Osud Jima Raynora a ľudí sme ovplyvnili v roku 2010 vo Wings of Liberty. V pokračovaní Heart of the Swarm si pre svoju pomstu ide Kráľovná čepelí. Pri Heart of the Swarm je ťažké určiť, či ide o plnohodnotnú hru alebo datadisk. Na hranie je potrebné vlastniť predchádzajúcu hru, na druhej strane hra ponúka viac obsahu ako mnohé aktuálne novinky. V hre nájdeme nielen príbehovú kampaň, ale aj multiplayer, ktorý je dnes už neodlúčiteľnou súčasťou tejto hry, je braný ako internetový šport a profesionálne ho hráva množstvo hráčov. Ale ako hlavný dôvod kúpy tohto dielu je hlavne kampaň pre jedného hráča, keďže príbehovo nás hra opäť posúva ďalej. 

Heart of the Swarm príbehovo nadväzuje priamo na svojho predchodcu, Wings of Liberty, takže odporúčame najprv prejsť tento diel. Pravdepodobne tak aj väčšina hráčov spravila, keďže bez pôvodného titulu si novinku nezahráte. Na konci Wings of Liberty sme boli svedkami ako rebel Jim Raynor zachránil svoju milovanú Sarah Keriggan a priviedol ju späť do svojej ľudskej podoby. Tu sa začína príbeh Heart of the Swarm, Sarah je premenená, otázkou však zostáva, či sa zbavila všetkých svojich predchádzajúcich návykov. 

Rýchlo však prichádzame k zisteniu, že Keriggan stále dokáže ovládať zergov. Pod vplyvom ďalších okolností (nebudeme prezrádzať) sa mení opäť na kráľovnú zergov a má len jediný cieľ. Pomstu. Po ničom netúži viac, ako zabiť Arcturusa Mengska, človeka, ktorý dopustil, že sa z nej stalo monštrum.

V kampani nás čaká 27 misií, niektoré sú rozsiahlejšie, inými preletíte za pár minút. Zabojujete si proti obom nepriateľským rasám a počas príbehu narazíte opäť na staré známe postavy ako Jim Raynor, Arcturus či Valerian Mengskovci. Jednotlivé misie sa vyberajú z veliteľskej lode zergov, z Leviathanu. Tu sa nachádza aj niekoľko zergských veliteľov či prisluhovačov, s ktorými je možné pozhovárať sa a odhaliť nejaké detaily príbehu. Na tejto lodi sa nachádza aj prehľad jednotiek, kde sa sú zobrazené jednotlivé druhy s podobizňou aj popisom. Tu sa nachádza aj novinka v podobe evolution misií, ktorých je rovnaký počet ako jednotiek. 

Evolučné misie sú krátke a vždy v nich hráte za jeden druh, ktorý sa vyvíja dvoma spôsobmi. Zahráte si za obidva evolučné stupne, ktoré sa líšia útokmi a vlastnosťami jednotky. Po skončení misie si môžete vybrať, ktorý evolučný stupeň vám viac vyhovuje. Všetkým jednotkám je tiež možné priradiť jednu z troch mutácií. Tá umožňuje vylepšenie určitých vlastností jednotky, napríklad jej rýchlosť, odolnosť alebo silu. 

Ďalšou novinkou je vylepšovanie postavy Sarah Keriggan. Prechádzaním misií a plnením vedľajších úloh získavate levely, ktorých je spolu 70. Po dosiahnutí potrebného levelu sa Keriggan naučí novú schopnosť, na výber sú vždy tri rôzne možnosti. Na poslednom stupni sa nachádza schopnosť Apocylpse, pri ktorej naučení dokáže Kráľovná čepelí pôsobiť obrovské škody na rozsiahlom území. Vývojových stupňov sa v hre nachádza spolu sedem. Po každom navýšenom stupni sa tiež zvyšuje jej život, poškodenie, zbroj a energia, ktorá je potrebná na používanie špeciálnych útokov.

 

Hrateľnosť je už tradične na vysokej úrovni. Hlavnou úlohou vo väčšine misií je najprv vybudovanie určitej infraštruktúry a potom zničenie súpera. Opäť sú tu dve suroviny, ktoré sa zberajú a potom sa za nich stavajú budovy a kupujú jednotky. Aby sa predišlo stereotypu, tak sa tieto misie striedajú s kratšími, kde s malým vojskom viac-menej len prebehnete mapu, aby ste niečo získali alebo zničili. Celkovo sú misie rozmanité a líšia sa buď svojím cieľom, alebo prostredím. 

Ani v tejto hre od Blizzardu nemôžu chýbať tradičné CGI animácie, ktoré vám približujú niektoré udalosti medzi misiami. CGI sú opäť na vysokej úrovni a mnohí fanúšikovia by s radosťou privítali celovečerný film v tejto kvalite. Osobne sa musím priznať, že pri záverečnej animácii z toľkej epickosti dostane človek zimomriavky. 

Po prejdení kampane ostáva už len ponorenie sa do multiplayeru. Nováčikovia, vyskúšajte si najprv tréning. Je rozdelený do troch častí a priblíži vám, ako multiplayer funguje . Potom je tu možnosť vytvorenia vlastnej hry proti umelej inteligencii počítača. Najzaujímavejšou časťou je, samozrejme, hra proti reálnym protihráčom. Tá je rozdelená na nehodnotenú a hodnotenú. V hodnotených zápasoch vás po prvých piatich odohraných zápasoch hodí do príslušnej ligy a následne máte priestor na svoje zlepšovanie sa. V multiplayeri už nehráte len za zergov, ale zvoliť si môžete aj terranov a protossov. 

Módov tu nájdeme päť. Od jedného proti jednému až po 4 verzus 4 a posledným je Free for All, kde hrá každý proti každému. Za odohrané zápasy získavate skúsenosti a zvyšujete svoj level, čo odomyká achievementy a bonusy. Oproti Wings of Liberty tu pribudlo aj niekoľko nových jednotiek pre všetky rasy, inak je multiplayer v podstate rovnaký. Okrem multiplayeru môže zabaviť aj Arcade mód, kde sa nachádzajú rôzne minihry, vytvorené priamo užívateľmi. 

Pochvalu si zaslúži aj skvelý soundtrack, ktorý vhodne dopĺňa dianie na obrazovke a vynikne najmä pri CGI scénach. Po grafickej stránke veľké zmeny očakávať netreba, hra si stále udržuje slušný štandard, akurát vľúdnym prijatím by bolo skrátenie loadingov. 

Starcraft 2: Heart of the Swarm je vydareným pokračovaním v tejto vesmírnej ságe. Síce úplne nedosahuje kvalít Wings of Liberty, ale stále ide o vysokokvalitný titul. Multiplayer sa oproti predchodcovi príliš nezmenil, no zachováva si svoju tvár a hráčov pohltí na desiatky až stovky hodín. Hlavný dôvod na hranie tohto titulu ponúka kampaň, ktorá posúva celú sériu dopredu. Pre všetkých fanúšikov tejto série je táto hra povinnosťou. Ostatné stratégie sa tento rok budú musieť veľmi snažiť, pretože Heart of the Swarm mieri vysoko. Teraz už ostáva len čakať na zavŕšenie v podobe tretej časti Starcraft 2: Legacy of the Void.

Informácie o hre

Game Cover
StarCraft 2: Heart of the Swarm
Platforma: PC
Žáner: Stratégia
Výrobca: Blizzard
Distribútor v SR: KON TIKI
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť:  KON TIKI
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

90%
 
Kráľovná čepelí je v plnej sile
  Klady
  • chytľavá hrateľnosť
  • skvelá hudba
  • CGI animácie
  • vývojový strom schopností Sarah Keriggan
  • evolúcia zergských jednotiek
  • multiplayer a jeho možnosti
  Zápory
  • príbeh mohol byť rozvinutejší
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk