Counter Strike: Global Offensive - Recenzia

 

Pôvodne to mal byť mód pre Half-Life. Neskôr sa z tejto hry stala jedna z najúspešnejších multiplayerových FPS. Reč je, samozrejme, o hre Counter Strike, ktorá sa teší obrovskej popularite u hráčov a stihla sa zaradiť tiež medzi progamingové hry a hrá sa na rôznych turnajoch. Ešte aj dnes je stále veľmi populárny Counter Strike 1.6, ktorý vyšiel na pôvodnom Half-Life Engine. V roku 2004 prišiel na svet Counter Strike: Source, ktorý ponúkol klasickú 1.6 hrateľnosť, avšak v novšom grafickom kabáte. Po 8 rokoch si autori z Valve povedali, že je najvyšší čas prísť s novou verziou, a tak na Steame, XBLA a PSN pristál Counter Strike: Global Offensive.

Tak ako bol Source vylepšením 1.6, dalo by sa povedať, že Global Offensive je vylepšený Source. Nečakajte veľké zmeny, ani úplne prerobený koncept. Counter Strike: Global Offensive síce ponúka zopár nových vecí a vylepšení, ale na druhej strane je to tradičný Counter Strike s rovnako dobrou hrateľnosťou, ako to bolo u predchodcov.

Counter Strike vždy bola multiplayerová hra a inak tomu nie je ani teraz. Síce si môžete zahrať proti botom v offline režime, no skutočná zábava prichádza až v hre proti skutočným hráčom. Nájdeme tu štvoricu módov, a to Arms Race, Demolition, Klasický - Nenáročný a Klasický súťažný. Prvé dva zo spomínaných sú variáciou na gun game mód, ktorý je známy z 1.6, no aj zo Source. Gun game mód bol pôvodne spravený šikovnými modermi a v Global Offensive je už oficiálne v hre od Valve.

V móde Arms Race si zbrane nekupujete, ale po každom zabití dostanete ďalšiu zbraň. Víťazom sa stáva ten, ktorý prevedie zabitie s každou zbraňou. V tomto móde je okamžitý respawn, čiže ak niekto zabije vás, nečakáte na ďalšie kolo, ale „respawnujete“ sa okamžite. Pri zabití nožom vám však dá predchádzajúcu zbraň. Demolition je podobný ako Arms Race, avšak tu sa víťazom stávate pri eliminácii druhého tímu. Hrá sa na 20 kôl. Tieto módy sa hrajú na malých mapách, ktoré sú zatiaľ iba dve, no snáď sa časom dočkáme nových, či už od Valve alebo od moderov.

Potom tu nájdeme dva klasické módy. Tie sa hrajú na veľkých mapách a určite ich poznáte z predchádzajúcich CS hier. Kolo vyhráte elimináciou druhého tímu alebo splnením úlohy. Taktiež teraz už zbrane nedostávate, ale musíte si ich kupovať. V klasickom nenáročnom móde sa víťazom stávate už po 10 kolách a jednoduchšie je, že streľba ako aj narážanie do vlastných spoluhráčov sú vypnuté. V klasickom súťažnom móde je rozdiel v tom, že na víťazstvo potrebujete odohrať až 30 kôl a musíte si dávať pozor, aby ste nestrieľali a nenarážali do vlastných. Mapy by sme mohli rozdeliť do dvoch skupín. Na určitých mapách sú 2 miesta určené pre bombu a úlohou teroristov je bombu nastražiť. Policajti sa ju potom snažia zneškodniť. V druhej skupine máp sa zase nachádzajúcu vždy štyria rukojemníci, ktorých, ak hráte za políciu, musíte zachrániť a v tom vám, samozrejme, majú zabrániť teroristi. Tieto úlohy nie sú takisto nové a boli súčasťou aj u predchodcov.

Z máp tu nájdeme už dobre známe dust, dust 2, Office, inferno a pod., ktoré sa už stali súčasťou tejto hernej série a bez týchto máp by som si CS ani nevedel predstaviť. Okrem grafických vylepšení sa mapy dočkali aj niekoľkých zmien, buď pribudlo niekoľko objektov, alebo tu dokonca nájdeme aj rovno nové miestnosti. Z ďalších noviniek, ktoré tu autori pridali, musím spomenúť nové zbrane. V Global Offensive si zahádžeme aj molotov cocktail, nájdeme tu 2 nové brokovnice a napríklad aj nové pušky. Ostatné zbrane predstavovať nemusím, tie ostali z predchodcov. Zmenilo sa aj menu kupovania zbraní, pod sebou naskladané políčka teraz vymenilo kruhové menu, na ktoré si je treba trochu zvykať. Rozdelenie zbraní medzi pištole, brokovnice, samopale, útočné pušky, ťažké zbrane a vybavenie však ostalo zachované.

Najvýraznejšou zmenou, ktorú si asi každý všimne, je grafická stránka hry. Aj keď Source engine má už svoj vek, Valve ho opäť dokázalo posunúť vpred. Síce z vizuálu na zadok nespadnete, ale oproti CS: Source je to slušný krok vpred. Na mapách pribudlo veľa detailov, grafické vylepšenie dostali aj zbrane. Mne osobne sa na hru dobre pozerá. Z hľadiska hudby a zvukov som si výraznejšie vylepšenia nevšimol. Hrateľnosť ostala viac-menej nezmenená, opäť nás čakajú prestrelky medzi teroristami a policajtmi a dôraz sa kladie na tímovú hru, keďže aj jedna guľka znamená smrť.

Counter Strike: Global Offensive sa hodnotí dosť ťažko, na jednej strane to ani nie je nová hra, ale len vylepšený Counter Strike: Source, no z druhého uhla pohľadu si vravím, načo vylepšovať to, čo je kvalitné a funguje. Pritom Global Offensive prináša novinky v podobe vylepšenej grafiky, nových zbraní, nových módov a nových máp pri zachovaní hrateľnosti. Ja som kedysi hrával CS 1.6, potom CS: Source a teraz budem hrať CS: Global Offensive. Myslím si, že hráčom, ktorí sa stretli s CS sériou, sa bude páčiť aj najnovší diel. Tí, ktorým Counter Strike nikdy nesadol, pravdepodobne nesadne ani teraz. Pre mňa je to však jedna z najlepších multiplayerových FPS hier a za skvelú cenu (10,99€) sa určite oplatí minimálne vyskúšať.

vylepšená grafika
nové zbrane
gun game ako oficiálny mód
nové mapy
hrateľnosť
cena

pre niekoho málo zmien
zatiaľ iba 2 mapy v Arms Race móde

85%
ŽÁNER FPS
Minimálne systémové požiadavky

OS: Windows® 7/Vista/XP
CPU: Intel® Core™ 2 Duo E6600 alebo AMD Phenom™ X3 8750 a lepší
RAM: 1GB XP / 2GB Vista
HDD: 7.6GB
Video Card: 256 MB a viac s podporou Pixel Shader 3.0 a DX9

VÝROBCA Valve
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU
Steam

Korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk