Epic Games musí zaplatiť rekordnú 520-miliónovú pokutu kvôli Fortnite

Epic Games musí zaplatiť rekordnú 520-miliónovú pokutu kvôli Fortnite

 

FTC zasiahlo.

Americký regulačný orgán FTC sa dohodol s hernou spoločnosťou Epic Games na zaplatení pokuty v celkovej výške 520 miliónov dolárov v dvoch samostatných prípadoch. Prvá sa týka porušenia Children’s Online Privacy Protection Act a je v sume 275 miliónov dolárov a druhá sa týka odmietania vrátenia peňazí zákazníkom, ktorí boli „oklamaní“ a urobili nechcené nákupy pri hraní Fortnite a je v sume 245 miliónov dolárov.

V prvom prípade FTC argumentovalo, že Epic Games porušil COPPA tým, že v hre Fortnite zbieral osobné informácie hráčov, ktorí mali menej ako 13 rokov bez toho, aby o tom vedeli rodičia a bez toho, aby od nich získali dovolenie na takéto úkony. Okrem toho Epic porušil aj FTC Act tým, že aktivoval voice chat a textovú komunikáciu ako základnú možnosť a to spôsobilo, že niektorí mladiství hráči boli terčom vyhrážok, obťažovania a traumatizujúcim psychologickým zážitkom.

Epic tak odteraz nemôže automaticky aktivovať voice chat a textovú komunikáciu vo Fortnite bez toho, aby získal súhlas od rodičov prostredníctvom nastavení súkromia.

V druhom prípade FTC obvinilo Epic, že používal „problematické vzory a fakturačné postupy,“ a nimi efektívne podviedlo hráčov všetkých vekových kategórií aby vykonali nechcené nákupy a taktiež umožnili deťom v hre množstvo nákupov bez vedomia rodičov.

„Neintuitívna, nekonzistentná a mätúca konfigurácia tlačidiel v hre Fortnite viedla k tomu, že hráčom vznikali neželané poplatky na základe stlačenia jediného tlačidla," uviedla FTC. „Hráči mohli byť napríklad spoplatnení pri pokuse o prebudenie hry z režimu spánku, keď sa hra nachádzala na načítavacej obrazovke alebo pri stlačení susedného tlačidla pri pokuse o jednoduchý náhľad položky.“

Do roku 2018 Epic umožňoval nákup V-Bucks stlačením jedného tlačidla bez potreby ďalšieho potvrdenia a následne ignoroval viac ako milión sťažností zo strany hráčov a rodičov.

Epic taktiež odobral prístup k zakúpenému obsahu hráčom, ktorí vykonali tzv. chargeback a snažili sa získať peniaze za nákup in-game obsahu späť. Odteraz tak aj pri takejto snahe hráči nestratia prístup k predtým zakúpenému obsahu.

Epic vo vyhlásení uviedol: „Žiadny vývojár nevytvára hru s úmyslom skončiť tu... Túto dohodu sme prijali, pretože chceme, aby spoločnosť Epic bola na čele ochrany spotrebiteľa a poskytovala našim hráčom čo najlepší zážitok. V posledných rokoch sme robili zmeny, aby sme zabezpečili, že náš ekosystém bude spĺňať očakávania našich hráčov a regulačných orgánov, ktoré, ako dúfame, budú užitočným vodítkom pre ostatných v našom odvetví.“

„Staré status quo pre obchodovanie v hrách a ochranu súkromia sa zmenil a mnohé postupy vývojárov by sa mali prehodnotiť. Zdieľame základné zásady spravodlivosti, transparentnosti a ochrany osobných údajov, ktoré presadzuje FTC, a praktiky uvedené v sťažnostiach FTC nie sú spôsobom, akým funguje Fortnite. Budeme aj naďalej informovať o tom, čo môžu hráči očakávať pri nákupoch, zabezpečíme jednoduché zrušenie a vrátenie peňazí a vytvoríme ochranné opatrenia, ktoré pomôžu udržať náš ekosystém bezpečný a zábavný pre publikum všetkých vekových kategórií.“

Zdroj: VGC

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk