Na počiatku projektu Grand Theft Auto neverili ani jeho tvorcovia. Dnes ide o miliardový biznis

Na počiatku projektu Grand Theft Auto neverili ani jeho tvorcovia. Dnes ide o miliardový biznis

 

Debutant z roku 1997 včera oslávil 25 rokov existencie.

Prvá hra zo slávnej série Grand Theft Auto včera oslávila svoje dvadsiate piate narodeniny. Písal sa rok 1997, keď uviedli na trh vývojári z vtedajšieho štúdia DMA Design svoj prvý titul zo série Grand Theft Auto. Jeden z bývalých členov pôvodného štúdia sa v rozhovore pre BBC priznal, že spočiatku projektu vôbec neverili.

„Boli sme v polovici vývoja a smerovanie hry ani vtedy nebolo úplne jasné, bola zabugovaná a nedala sa hrať viac ako niekoľko minút bez toho, aby nespadla,“ hovorí pre BBC Colin Mcdonald. Nálada v tíme kreatívnych tvorcov sa začala zlepšovať až tesne pred jej dokončením, a to hlavne kvôli tomu, že boli radi, že sa im náročný projekt podarilo dotiahnuť do konca. Hoci vývojári z vtedajšieho DMA Design (Rockstar North) nikdy neboli úplne odhodlaní na rozrobené dielo zanevrieť, jeho tvorba bola náročnou prácou a po jej dokončení si skutočne vydýchli.

Ponurú náladu zahodili až s novým projektom GTA 2. Tešili sa, že môžu začať s čistým štítom a vďaka nadobudnutým skúsenostiam sa mohli vyhnúť frustrácii a zbytočným problémom. Napokon sa aj vďaka týmto rozhodnutiam zrodil skutočný fenomén. Séria do dnešného dňa predala viac ako 385 miliónov kópií. Z tohto množstva tvorí značnú časť zatiaľ najnovšie pokračovanie Grand Theft Auto V, ktoré má na konte astronomických 170 miliónov predaných kusov, to je číslo, ktoré neprekonali ani niektoré herné série.

Hra sa stala najpredávanejšou za posledných 10 rokov v USA a tiež v tejto krajine drží rekord v maloobchodnom predaji, vďaka ktorému sa jej podarilo zarobiť 1 miliardu dolárov rýchlejšie, ako ktorémukoľvek inému titulu. K dnešnému dňu si len táto fenomenálna akčná adventúra zarobila viac ako 6 miliárd dolárov, pričom predaje celej série sa doťahujú na číslovku 9,9 miliárd dolárov. Tvorcovia navyše zarobia z GTA Online len na peňažných balíčkoch SharkCards 800 miliónov dolárov ročne. Keď vidíme tieto čísla niet sa čo čudovať, že titul „žmýchajú“  už takmer celú dekádu, nehovoriac o tom, že najnovšie pokračovanie s číslovkou šesť je ešte v nedohľadne. 

Zdroj: BBC, VGChartz

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk