Nvidia upozorňuje, že nedostatok grafických kariet bude trvať celý rok 2021

Nvidia upozorňuje, že nedostatok grafických kariet bude trvať celý rok 2021

 

Alebo nakúpte u skalperov.

Už niekoľko mesiacov sa boríme s akútnym nedostatkom konzol, grafických kariet, procesorov a aj ďalších čipov, čo určite neprispieva zotavujúcej sa ekonomike. Navyše, to ešte hrá do kariet ľuďom, ktorí sa rozhodli na netrpezlivosti ľudí a na situácii na trhu zarobiť a z každej predanej karty/konzoly si trhnú viac ako solídnu maržu.

Bohužiaľ, ak však čakáte, že sa situácia v nasledujúcich mesiacoch upokojí, tak na to pravdepodobne môžete zabudnúť. Finančná šéfka Nvidie Colette Kress totiž v rozhovore s investormi prezradila, že dopyt bude prevyšovať ponuku minimálne po zvyšok tohto kalendárneho roka a je dosť veľká šanca, že sa táto situácia s nami zvezie ako do roka 2022.

„Určite budeme navyšovať produkciu počas najbližšieho kvartálu a počas zvyšku roka,“ dodala Kress, no nevyzerá, že toto zvýšenie bude drastické a preto nečakajme, že sa ku počítačovému hardvéru dostaneme bežným spôsobom.

Ešte začiatkom tohto roka zástupcovia Nvidie tvrdili, že nedostatok grafických kariet potrvá do konca prvej polovice tohto roka, no zdá sa, že v prvom polroku sa nepodarilo navýšiť produkciu takým spôsobom, aby sa mohla situácia na trhu s RTX grafickými kartami upokojiť.  

TSMC a Intel už dokonca varujú, že nedostatok čipov zasiahne aj veľkú časť roka 2022.

Nvidia síce priškrtila ťažbu kryptomien na RTX kartách (ich ťažba je jedným z dôvodov vysokého dopytu), no ani to nezastavilo vysoký dopyt. Samozrejme, táto situácia určite nespôsobuje paniku medzi investormi. Nvidii sa totiž po finančnej stránke darí extrémne dobre. V poslednom štvrťroku mala totiž vyššie tržby ako bolo očakávané (očakávania siahali k 5,3 miliardám dolárov) a dokonca sa im rozbieha aj biznis s CMP kartami, teda kartami určenými exkluzívne na ťaženie kryptomien. Zatiaľ čo počas posledného kvartálu vygenerovali predaje týchto kariet 50 miliónov dolárov, tak koncom roka by to už malo byť 150 miliónov dolárov za kvartál.

Zdroj: Nvidia

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk