Commandos 2 HD je bez hákových krížov, pretože tvorcovia nechceli propagovať rasizmus

Commandos 2 HD je bez hákových krížov, pretože tvorcovia nechceli propagovať rasizmus

 

Ako sa ničí úcta hrdinov 2. svetovej vojny.

Dokáže ignorácia histórie zmeniť tú históriu? Dokáže vývojár spraviť hru tak dobrú, ako to len ide, aj napriek tomu, že jej vôbec nerozumie? To sú otázky, ktoré som si položil, keď som sa dozvedel, že Commandos 2 HD Remaster, vynovená verzia legendárnej taktickej hry, je silno, ale veľmi silno zasiahnutá cenzúrou. Zabudnite na hákové kríže, zabudnite na symboly pripomínajúce Tretiu ríšu a koniec koncov vlastne aj nepriateľov, proti ktorým ste v hre mali bojovať. Už to nie je 2. svetová vojna a už to nie sú náckovia, už je to len nejaký konflikt a nejakí vojaci. Dokonca chýba aj japonská symbolika, ktorá nie je v žiadom prípade na čiernom zozname.

Cenzúra nie je dobrá, obzvlášť ak ide o tak citlivú tému ako je holokaust alebo Adolf Hitler. Na tieto veci nie je treba zabúdať a tobôž už vôbec nie ich nechať zhniť na smetisku dejín. Vývojári svoje zmeny obhajujú úplne nešťastným spôsobom ako keby nepochopili, kvôli čomu takéto hry vlastne slúžia. Iste, prvoradá je hrateľnosť a zábava, no v prípade hier s tématikou 2. svetovej vojny to je snáď vždy aj určitý pomyselný zdvihnutý prst a varovanie pred tým, aby sa podobné udalosti už nikdy nezopakovali.

Kalypso sa k celej záležitosti teda vyjadrili na Twitteri a Steame. No veď posúďte sami.

(Twitter) "V samotnej hre sa nezmenilo nič. V konečnom dôsledku nám ide o postoj, morálnu zodpovednosť, ktorú ako nemecký vydavateľ cítime. V našich očiach sa zábava nezníži, ak použijeme alternatívne symboly ako napríklad Železný kríž."
(Twitter) "Necenzurujeme nič, nakoľko žiadna medzinárodná verzia tieto symboly neobsahuje. A nie pretože musíme, ale pretože to tak chceme."
(Steam) "...Vedome sme sa rozhodli vydať globálnu verziu Commandos 2 HD Remaster, ktorá sa podľa možností vyhýba použitiu politických symbolov ako svastika alebo runy SS. V našich hrách nechceme podporovať rasizmus, diskrimináciu alebo vylučovanie. Ako síce kozmopolitná, ale stále nemecká spoločnosť, považujeme za našu povinnosť, zdržať sa akéhokoľvek radikálneho symbolizmu."

POZNÁMKA AUTORA Presne tak. Veď ako najlepšie vyjadriť morálnu zodpovednosť pre niečo než tým, že sa tvárite, že to niečo ani neexistovalo, že? Kalypso by si malo uvedomiť, že samotné zobrazovanie hákového kríža automaticky neznamená propagáciu nacizmu. Tobôž už nie, ak ide o umelecké dielo, ktorého náplňou je práve poukazovať na nacizmus a jeho zverstvá ako na niečo zlé, proti čomu sa je treba vždy postaviť.

Tvorcovia sa na Steame síce vyjadrujú, že tým nechceli hru zneprístupniť hráčom, v ktorých krajinách sú podobné znaky zakázané, no otázkou ostáva, prečo hru takto degradujú aj pre tých, ktorých krajiny to povoľujú. Úplne zbytočne taktiež poukazujú na fakt, že v Nemecku je vyobrazovanie hákového kríža zakázané. To totiž už nejaký rok nie je pravda.

Sám som hru nehral, no ako názory hráčov na GOGu (priemer užívateľských hodnotení 1,5/5), Steame (46%) i Metacritic (0,5/10) jasne naznačujú, že by som sa mal tomuto počinu radšej otočiť chrbtom a predstierať, že neexistuje. Tak ako Commandos 2 HD cenzuruje 2. svetovú vojnu, tak budem ja cenzurovať Commandos 2 HD ako hru ako takú. A vy by ste mali tiež.

Zdroj: Steam, Twitter

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk