Google predstavil svoju novú streamovaciu službu. Začína sa nová doba hrania videohier?

Google predstavil svoju novú streamovaciu službu. Začína sa nová doba hrania videohier?

Či chceme, alebo nie, streamovanie videohier no sa stáva realitou.

Google Stadia. Tak sa bude volať nová služba, ktorú Google dnes predstavil na konferencii Game Developers Conference 2019. Tvorcovia tento nový zázrak predstavujú ako službu, ktorú si bude môcť dovoliť každý a nemusí mať doma žiadnu "nadupanú mašinu". Používateľovi stačí iba priemerný počítač, tablet, mobil, či Google Chrome Cast s televízorom. A rázom sa toto zariadenie premení na herné delo, ktoré zvládne napríklad nového Assassin's Creed: Odyssey vo Full HD pri 60 FPS. Služba príde na svetlo sveta už tento rok a videohra Doom Eternal bude prvou hernou peckou, ktorú si hráči zahrajú. Prestaneme kupovať drahé herné zostavy, ktoré niekoho môžu vyjsť ako jeden priemerný plat na Slovensku? Odzvoní tento rok konzolám? To sú otázky, ktoré po vzhliadnutí konferencie trápia mnoho hráčov!

Google Stadia mieri skutočne veľmi vysoko!

Spoločnosť Google vo svojej prednáške taktiež spomenula, že ich dátové centrum bude naozaj veľmi dobre vybavené. V spolupráci so spoločnosťou AMD sa tak pokúsia priniesť hráčom naozaj skvelé herné zážitky. Ale tu však Google zďaleka ešte nekončí! Už teraz usilovne pracujú na tom, aby boli hry hrateľné v 60 FPS v rozlíšení 4K s podporou HDR. Neskôr sa dočkáme aj škálovania na 8K a 120 FPS a to je už čo povedať!

A aké špecifikácie sa budú za Stadiou skrývať?

 • Grafická Karta
  • 10.7 teraflops
  • 56 výpočtových jednotiek
  • HBM2 Pamäť
 • Procesor
  • Hyperthreaded X86 Procesor
  • 2.7 GHz
 • Pamäť
  • 16 GB RAM
  • Prenosová rýchlosť do 484 GB/s
  • L2+L3 Cache 9,5 MB

Bude to všetko len krásne a ružové?

Bude mať však Google Stadia aj svoje negatíva? Istotne sa nájdu a to najmä v menších obciach a dedinkách (a to nie len na Slovensku ale všade vo svete), kde je internet ešte len v plienkach. Tu budú mať používatelia proste smolu a budú musieť čakať na to, kým sa nejakému operátorovi uráči zaviesť lepší internet. Taktiež je otázne, ako to bude s vlastníctvom hier. Hry si hráči v podstate iba prenajímajú a nevlastnia (ako to však na 100% bude, ešte nevieme). Na druhú stranu, tak isto to máme aj s hrami na Steame. Tie taktiež nevlastníme a nie sú naše. Naše sú iba DRM-Free hry, ktoré môžeme nájsť na iných, konkurenčných obchodoch.

Taktiež sme sa zatiaľ nedočkali oznámenia, koľko bude služba stáť a či sa to v porovnaní s kupovaním hier a hardvéru vôbec oplatí. Na to si budú musieť tvorcovia z Google dať naozaj veľký pozor, aby náhodou cenu "neprepískali". Pre porovnanie, taký Origin Access Premier stojí mesačne 14.99  a potrebujete k nemu zodpovedajúci hardvér. Alebo taký EA Access, ktorý stojí 3.99 € za mesiac. No taktiež na hranie budete potrebovať aspoň konzolu Xbox One (alebo po novom pravdepodobne aj PlayStation 4). Služba Nvidia Now je len v Beta verzii a cena ešte nebola finálne stanovená. No šepkalo sa o 25 € za mesiac s tým, že videohry musíte v jednotlivých službách navyše aj vlastniť. 

Zdroj: Google

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk