Legendárny hlas Dartha Vadera zostane nesmrteľný vďaka ukrajinskej technológii

Legendárny hlas Dartha Vadera zostane nesmrteľný vďaka ukrajinskej technológii

 

Ako startup z Kyjeva pomohol znovuvytvoriť pôvodný hlas Dartha Vadera.

Od vydania prvého filmu Star Wars: Epizóda IV - Nová nádej uplynulo ťažko uveriteľných 45 rokov. Spolu s filmom zostarli aj herci a ich doposiaľ nenapodobiteľné hlasy, no a niektorí už žiaľ nie sú medzi nami. Všetko sa však mení vďaka inovatívnej technológii ukrajinského startupu Respeecher. Legendárny hlas Dartha Vadera v podaní dnes už 91 ročného Jamesa Earla Jonesa preberá do svojich oprát umelá inteligencia.

Startup z Kyjeva tiež zasiahla vojna

Respeecher v spolupráci s Lucasfilm Ltd.  vytvorilo projekt, vďaka ktorému môžu nadabovať Dartha Vadera v novej sérii seriálu Obi-Wan Kenobi jeho nenapodobiteľným hlasom, James sa totiž tohto privilégia už vzdal, ako uvádza The Guardian. Za asistencie umelej inteligencie tak bude môcť Dartha Vadera nadabovať iný herec a výsledok bude na nerozoznanie od originálu. 

Práce boli narušené vo februári, keď Rusko obnovilo svoju inváziu na Ukrajinu, ktorá začala pred ôsmimi rokmi. 

"Boli sme psychicky pripravení, pretože sme boli vo vojne oveľa dlhšie, ako len šesť mesiacov a vďaka zahraničnej spravodajskej službe sme vedeli, že je vysoké riziko, že sa to stane. Preto sme pripravili pohotovostný plán, aby sme sa uistili, že tím bude v pohodlí a bezpečí. Myslím si, že sme to zvládli pomerne dobre, keďže práce sa nám predĺžili len o jeden deň."

Dmytro Bielievtsov, hlavný technický riaditeľ Respeecher

Ukrajinský Respeecher sa chce angažovať aj v medicíne

Tento projekt nie je prvou spoluprácou s Lucasfilm Ltd. v minulosti projekt Respeecher pomohol vytvoriť hlas pre mladšiu verziu Luka Skywalkera v seriáloch Madalorian a Boba Fett. Startupový tím ma však aj veľmi cnostné ciele. Pracujú na tom, aby sa im podarilo technológiu aplikovať aj v medicíne. Keď lekári pacientom po Laryngektómii odstránia hlasivky a nahradia ich mechanickým zariadením, ich hlas býva po zákroku neprirodzený. Pomocou umelej inteligencie a technológie Respeechera tak budú môcť pacienti získať svoj pôvodný hlas naspäť. 

Zdroj: TheGuardian

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk