ROZHOVOR: Herný vývojár Jan Zelený o tom, ako si počas siedmych rokov vývoja plnil sen s hrou Mashinky

ROZHOVOR: Herný vývojár Jan Zelený o tom, ako si počas siedmych rokov vývoja plnil sen s hrou Mashinky

 

Hra Mashinky sa stala nečakaným hitom nielen na nezávislej scéne. Aká však bola cesta Jána Zeleného za vytvorením takejto hry?

Ahoj Honzo. Mohol by si sa naším čitateľom stručne predstaviť?

Ahoj. Volám sa Jan Zelený a mám 34 rokov. Hrám som prepadol už v detských časoch a pozvoľna prichádzali vážnejšie experimenty s herným vývojom. Niekedy na vysokej škole sa mi už v hlave rodila myšlienka vlastnej hry z prostredia železníc po vzore Transport Tycoon. V súčasnosti už v žiadnej firme nepracujem a všetok čas venujem Mashinkám a samozrejme aj svojej manželke, dcérke a dvom psom.

Než si sa pustil do vlastného projektu, mal si už za sebou pomerne zaujímavé pracovné skúsenosti. Ako by si zhrnul svoju doterajšiu pracovnú kariéru?

No ja by som ju rozdelil do dvoch častí: jedna bola získavanie skúseností vo veľkých herných štúdiách. Druhá zase získavanie skúseností ako nezávislý vývojár, pričom tá druhá začala ešte počas tej prvej a vlastne trvá doteraz. Keď sa na to teraz dívam spätne, všetko mi dáva zmysel a neľutujem žiadneho rozhodnutia. Celkovo som spokojný so všetkým, čím som si prešiel a kam smerujem.

V akých firmách si vlastne pôsobil?

Hneď po škole v roku 2009 som nastúpil do 2K Czech. Komunikoval som s nimi už počas príprav na štátnice a nastúpil som hneď po prázdninách. Tam som pracoval rok na vývoji hry Mafia II a následne ďalších 5 rokov na Mafii III. V lete 2015 som sa presunul do Bohemia Interactive, pretože tam vznikal nový engine pre svoje budúce hry a ja som nastúpil do tímu, ktorý ten engine vyvíjal. Po večeroch a víkendoch som už ale pomaly pracoval na Mashinkách a v roku 2018 som Bohemia Interactive opustil. Odvtedy sa venujem už len Mashinkám.

Prezradíš aj dôvod odchodu z 2K Czech?

Po tom, ako sa takmer celý tím musel presunúť do USA, bola práca z ČR trochu komplikovanejšia. Jednalo sa hlavne o časový posun a dlhé odstávky v komunikácií. To ale nebol jediný faktor, tiež som už pociťoval určitý stereotyp a potrebu k zmene.

To už si ale pracoval intenzívne na Mashinkách...

Ja už som Mashinky nosil v hlave veľmi dlho. Prvé experimenty som skúsil už na škole a keď som nastupoval do Bohemia Interactive, už som vedel že Mashinky v nejakej forme vypustím do sveta. Preto som to oznámil vedeniu už pri nástupe a podpísali sme si to aj na papieri, že okrem práce si môžem vyvíjať vlastnú hru.

Kde sa vlastne vzal nápad na takýto typ hry? Vždy ťa bavili simulátory a Tycoony?

Ja som vyrastal na hrách typu Railroad tycoon, Transport tycoon, ktoré sú dodnes mojou najväčšou inšpiráciou. Stále som čakal na nejakého nástupcu týchto klasík, ale v tej dobe hier z tohto žánru moc nevychádzalo a tak som si začal vytvárať niečo sám. Dnes už je situácia lepšia, najmä vďaka nezávislej scéne a vďaka hre Train Fever od Urban Games. Práve Train Fever v roku 2014 podľa mňa odštartoval novú vlnu hier z tohto žánru.

Boli prvé čísla predajnosti tak pozitívne, alebo si projektu veril, keď si sa rozhodol opustiť zamestnanie?

Pravdu povediac, hneď ako som Mashinky uviedol na Steamu, boli predajné čísla oveľa vyššie než som očakával. Aj ohlas od novinárov a komunity bol pozitívny a tak som už po pol roku opustil firmu, aby som sa venoval Mashinkám naplno.

Koľko sa vlastne zatiaľ predalo kusov?

Momentálne sme na cca 50 000 kusoch, čo považujem to za veľký úspech nakoľko hra nebola nikdy v zľave.

Ako si hru propagoval? Marketing si si viedol sám?

Ja som do marketingu nedal ani korunu. Propagácia prebiehala formou rozosielania stoviek kľúčov youtuberom a novinárom. Niečo málo som postoval cez vlastný web a facebook stránku. Najväčší efekt mali ale práve youtuberi. Tí sú pre mňa zároveň dobrým testom hry, pretože ich môžem sledovať ako postupujú, na aké ťažkosti narážajú a čo im prekáža. Vďaka tomu som opravil množstvo chýb. Momentálne mi s komunitou hráčov pomáha moja manželka.

Dokážeš z štatistík Steamu zistiť akí hráči si Mashinky kupujú?

Moji typickí hráči sú dospelí chlapi okolo 30-40 rokov. Často ľudia, čo zažili Transport Tycoon alebo modelové železnice a Mashinky sú pre nich návrat do detských čias. Ale hra je prístupná aj pre deti alebo naopak pre starších ľudí v dôchodku.

Momentálne dostala hra aktualizáciu 5. epocha. Čo všetko ešte plánuješ pridať?

Tak ešte nás čakajú dve epochy určite, nový typ železnice, vagónov, hromada questov, multiplayer a na záver ďalšie typy dopravy - lietadlá a automobily. Hráči, ktorí si už hru v Early accesu zakúpili, budú mať toto všetko zdarma. Inak od nového roku funguje Steam workshop a vďaka tomu už máme viac ako sto módov od samotných hráčov.

Plánuješ vydať hru aj na iných platformách ako PC?

Verzia pre Linux a Mac prichádza do úvahy až po finálnom vydaní hry a k tomu ostáva ešte veľa času. Niekedy v ďalekej budúcnosti možno aj konzole, ale tam je portovanie už veľmi zložité.

A čo plnohodnotné pokračovanie?

Ja zatiaľ pokračovanie neplánujem. Early acces na STEAMU mi momentálne plne vyhovuje. Dívam sa na hru ako službu, takže budem vydávať pravidelné prídavky a vylepšenia.

Je neuveriteľné že si sa okrem svojej práce a tvorbe Mashiniek dokázal venovať aj rodine a detom. Máš nejaký recept ako sa to dá všetko stíhať?

Všetko je to o motivácií. Keď pracuješ v korporácií, tvoja práca je vysoko špecializovaná a s minimálnym dopadom na výsledný produkt. Keď ale teraz prídem domov, sadnem k PC a naprogramujem napr. semafory, tak to hneď vidím ako to v hre vypadá a ako to funguje. Ak ma programovanie už vyložene unavuje, tak si Mashinky zahrám a keď vidím chybu, aj tak sa zase vrátim k programovaniu :D

Ak by sme vyššie uvedené činnosti vypustili, máš čas aj na nejaké hobby?

Moc času mi už veru neostáva :D ... v podstate už ani nehrám hry. Všetok čas venujem práci a rodine.

Skúsil si si ako klasické full time zamestnanie tak aj nezávislý vývoj na vlastné triko a momentálne koordinuješ prácu niekoľkých spolupracovníkov na ďiaľku. Ak by si to mohol porovnať, čo ti viac vyhovuje?

Začnem od konca. Najmenej mi vyhovuje byť manažér a viesť ľudí. Vždy som pracoval sám a to mi najviac vyhovovalo. Ani sa nesnažím založiť nejakú firmu so stálymi zamestnancami. Mne vyhovuje mať len zazmluvnených freelancerov, ktorí pracujú na konkrétnom zadaní. Sú to profesionáli, ktorí makajú bez toho aby som ich musel naháňať alebo motivovať. Byť zamestnancom má na druhej strane výhody v tom, že sa človek špecializuje na jednu vec, v ktorej sa môže posúvať a neustále zlepšovať. Človek je tiež medzi ľuďmi, ktorí sa môžu vzájomne podporovať. Obecne mi ten sociálny kontakt teraz trochu chýba.

Sú nejakí iní nezávisí vývojári, ktorých sleduješ, alebo ktorých považuješ za svoj vzor?

Určite práve už spomínané štúdio Urban games. Doteraz sme spolu v kontakte a vzájomne sa rešpektujeme. Aj keď máme podobnú cieľovú skupinu hráčov, radi si vypomôžeme alebo podebatujeme na nejakej výstave. Ďalej samozrejme obdivujem prácu Chrisa Saywera (autor Transport Tycoonu) a Sida Meiera (Sid Meier's Railroads!, séria Civilization). Chrisa som kontaktoval tiež, ale on už sa utiahol do ústrania a venuje sa rodine. Čo sa týka životného štýlu, inšpiruje ma Cliff Harris (séria Democracy, Kudos). Cliff si v podstate tiež vyvíja hry sám a spolupracuje len s niekoľkými freelencermi, ktorí mu dodajú prácu na zákazku. Žije si na svojej farme a prácu na hrách si vyložene užíva.

Predstav si, že by za tebou prišli vývojári, ktorí by sa tiež takto chceli realizovať s vlastnou hrou. Čo by si im poradil?

Nech si čo najskôr vytvoria hrateľný prototyp a vypýtajú si spätnú väzbu od kamarátov a známych. Ďalej nech vytvárajú hry pre seba, pretože hra by mala v prvom rade baviť teba až potom ostatných. Ešte by som im poradil, nech sa neboja plniť si sny aj keď môžu byť začiatky ťažké.

Na záver otázka k aktuálnej téme: Google ohlásil platformu Stadia – čo si o tom myslíš?

Je to dobrý nápad, ale tieto iniciatívy závisia na infraštruktúre. Napríklad tu v ČR takú kvalitnú sieť ešte nemáme, resp. ešte nie mimo veľké mestá. Samotný nápad ale vítam.

Honzo ďakujem za rozhovor a držím palce pri ďalšom smerovaní pri vývoji Mashiniek.

Ďakujem.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk