RECENZIA: Philips Sonicare 9900 Prestige - Mal som sa stať zubárom

RECENZIA: Philips Sonicare 9900 Prestige - Mal som sa stať zubárom

 

Budem k vám teraz maximálne úprimný. Ako dieťa som nenávidel čistenie zubov a za každej možnej situácie som sa snažil vyhýbať tejto činnosti, nech už to malo zahŕňať fingovanie všetkého možného, od infarktu, cez zlodeja na záhrade, až po konvertovanie na židovskú vieru. Dnes síce neviem presne určiť dôvod celkovej fóbie z čo i len malého kontaktu medzi zubnou kefkou a mojou nie zrovna statočnou sklovinou, každopádne, vždy keď som sa mal vybrať k školskému zubárovi na pravidelnú prehliadku, v duchu som si pripravoval scenár, ako sa tomu celému vyhnem (aby som bol fér, rovnako som to mal aj so športovými krúžkami a spomínam si, ako som raz miesto na karate išiel do cukrárne a v snahe presvedčiť rodičov o tom, že so mnou niekto skutočne vytrel telocvičňu, som zobral snehovo čisté kimono a hodil ho do bahnistej kaluže za domom – pochopiteľne som týmto krokom nikoho neoklamal). Roky plynuli a moje zuby odolávali minimálnemu čisteniu hrdinskejšie, než by ste si možno mysleli a dnes sa odvážim tvrdiť, že poznám dôvod, prečo mám ešte deväťdesiatdeväť percent z nich stále v ústach. Jednak za to môže postupné dospievanie a snaha starať sa o svoje zdravie o čosi viac, než v čase kedy som si myslel, že som nesmrteľný a zubný povlak je v mojom prípade pramálo schopný protivník, ale na druhú stranu som súčasne presvedčený o silnom genetickom základe svojho rodu. Možno vám to teraz bude znieť absurdne, avšak moja babka z maminej strany mala aj vo veku deväťdesiatich rokov podstatnú časť svojich zubov a nemala ich v pohári na polici, ale skutočne v ústach. Dnes, kedy platíme všetci nemalú časť ťažko zarobených financií zubným odborníkom, je preto logické starať sa o chrup lepšie než v čase detskom a v mojom prípade to platí hneď dvojnásobne, keďže chcem svoju malú dcérku už vopred pripraviť na skutočnosť, ako dôležité je pre ňu čistiť si zúbky a jedným očkom pokukovať po kariére zubného lekára. Aj v tejto súvislosti som pred časom dostal možnosť otestovať suverénne najdrahšiu elektrickú kefku na našom trhu, ktorá by mala výrazne prispievať k správnej starostlivosti o tie naše drahocenné, no niekedy poriadne boľavé perličky.

Pozývam vás do svojej kúpeľne, na miesto, kde elektronika hrá rovnaký prím ako v obývacej izbe a kde sa svetlom blikajúcim z mobilného telefónu zabíja čas lepšie než kdekoľvek inde v byte. Spoločnosť Philips mi dala príležitosť otestovať ich prémiovú sonickú kefku s označením Sonicare 9900 Prestige a ja som pochopiteľne nedokázal odmietnuť. Tým skôr, že len pár dní pred ponukou sa mi moja dva roky stará sonická kefka rozhodla vypovedať službu. Na rozdiel od nej sa tu však rozprávame o luxusnom produkte v hodnote (pre niekoho možno šialených) tristo eur, avšak napriek tomu ako na vás táto suma môže pôsobiť, je jej opodstatnenie predsa len o niečo razantnejšie než by sa mohlo zdať. Skôr ako začneme bilancovať a sypať do misiek váh všetky tie finálne pre a proti, poďme sa spoločne porozprávať o produkte samotnom. Zatiaľ čo si z uvedenej cenovky utierate jemne orosené čelo, ja rozrezávam plombu na papierovom prebale a vyťahujem na svetlo sveta už na dotyk unikátnu kefku hodnú všetkých tých vyššie spomenutých prívlastkov okolo luxusu. Vnášanie umelej inteligencie do spotrebnej elektroniky je niečo, čo vás dnes sotva dokáže zaskočiť, no aj napriek tomu sú tu produkty, ktoré ju využívajú oveľa efektívnejšie než iné. Sonicare 9900 Prestige je kefka spadajúca do druhej kategórie, čo pochopíte okamžite ako vám spočinie v rukách. Medzi jej hlavné prednosti patrí spätná väzba počas čistenia zubov a to v reálnom čase sledujúc počínanie vašich ťahov.

V praxi to vyzerá tak, že ak si počas drhnutia zubov pritlačíte na sklovinu alebo ďasná viac než by bolo zdravé, kefka to vycíti a automaticky zníži intenzitu vibrovania a upozorní vás jemnou RGB signalizáciou na spodnej hrane. Ešte než si rozoberieme moje vlastné pocity z procesu čistenia, určite nesmieme vynechať zhodnotenie dizajnu a obsahu balenia. Kefku samotnú môžem definovať ako elegantnú a súčasne minimalisticky spracovanú. Na hebkom a zároveň jemne vrúbkovanom šasi sa nenachádza žiadny displej a len jedno jediné dotykové tlačidlo. Proces interakcie tu okrem už spomínanej LED diódy na spodnej hradne zabezpečujú tri malé svetielka, ktoré znázorňujú aktuálny výkon. V balení okrem kefky nájdete krásne „kožené“ puzdro s elastickým systémom zatvárania, do ktorého je možné vložiť jednu odnímateľnú náhradnú hlavicu aj s kefkou. Puzdro má vo svojej spodnej kovovej strane vstup pre USB-C kábel čím je súčasne umožnené nabíjanie na cestách bez otravného vyberania kefky von. V tomto prípade môže snáď zamrzieť len skutočnosť, že do obalu nemáte ako strčiť kábel a ani adaptér, avšak verím, že ten si ľahko nájde miesto v príručnej batožine. Ostatne, dnes používame USB-C takmer na všetko a ak prejde istý zákon zo strany Európskej únie, tak sa USB-C stane výlučným štandardom pre malú elektroniku. Pre potreby domáceho nabíjania je vám k dispozícii malá dokovacia stanica s tradičným pripojením do elektrickej siete, ktorá je z plastu a nemá na sebe žiadne miesta kde by ostávala stáť voda – to kvitujem, keďže dobre vieme, čo dokáže narobiť vodný kameň. Proces dobíjania funguje bez priameho zasúvania káblov do tela kefky, čím je podtrhnutý jej celistvý a príjemný dizajn.

Jedna hlavica vládne všetkým

Moja predchádzajúca kefka od nemenovanej spoločnosti bola jednou z tých, ktoré vás pri výbere správnej hlavice dostanú do obrovskej dilemy. Výrobca zahltí trh desiatkou verzií kefky, čo ospravedlňuje snahou o čo najlepšie využitie v praxi. No aby ste boli schopní vyskúšať všetky dostupné verzie, vyhodíte postupne veľa peňazí. U Sonicare 9900 Prestige sa žiadne trhovisko plné nadstavcov nekoná. Philips v tomto prípade razí politiku jedinej hlavice a tá má zaručovať kompletné pokrytie ideálnej starostlivosti o zuby. Všetko sa totižto rieši cez silu a spôsob vibrácií a komu by prípadne nesedel o niečo tvrdší ráz štetín na hlavici, môže si všetko nastaviť prostredníctvom softvéru. Mimochodom, dva kusy originálnych náhradných hlavíc vás budú stáť necelých tridsať eur a po zasunutí jednej z nich priamo do tela kefky sú automaticky rozoznané jej atribúty. To nás privádza priamo k aplikácii, bez ktorej by ste boli len sotva schopní doceniť plnej funkcionality zariadenia. Mobilná aplikácia s názvom Sonicare od vás bude vyžadovať vytvorenie osobného profilu, na ktorý následne nadviaže postupným zbieraním podrobných štatistík z jednotlivých procesov čistenia. Cez aplikáciu si vyberáte režim čistenia (bez nej nie je možné definovať spôsob čistenia a ani prepínať medzi režimami) a to z piatich dostupných verzií, vrátane intenzity čistenia. V tomto bode je ideálne si prejsť všetky, keďže, aj keď spomínané režimy obsahujú krátky popis cieleného výsledku. Úroveň intenzity vibrácií je tiež lepšie si overiť priamo počas ústnej hygieny.

Osobne som si našiel ideálny pocit pri najsilnejšej úrovni vibrácií, no viem si predstaviť, že pre niekoho by mohol byť tento spôsob nepríjemný, či dokonca jemne bolestivý. Našťastie tu je stále toľko proklamovaná umelá inteligencia a vďaka nej ste pod dohľadom profesionálov, i keď je nutné súčasne sledovať, čo sa deje na obrazovke vášho telefónu alebo tabletu. Už sme si čo to vraveli o automatickej redukcii tlaku, ako aj upozorneniach na rýchlosť pohybov ruky, avšak to nie je ešte všetko. Keď už si majiteľ Philips Sonicare 9900 Prestige definitívne vyberie ten správny režim a pustí sa do odstraňovania nečistôt zo zubov, môže pri tom sledovať interaktívny diagram mapujúci presné miesta aktuálneho čistenia. Nejde ani tak o to, že by aplikácia dokázala spočítať počet vašich zubov, ale skôr o softvérovú pripomienku miest kam sa treba ešte s kefkou vybrať a súčasne aj ideálne dávkovaného časového harmonogramu. V aplikácii je dokonca možné vyznačiť kritické miesta na vašom chrupe (ak také sú) a počas čistenia vám pri nich kefka natiahne časovú os programu. Ocenil som rovnako šancu na definovanie úvodného bodu čistenia, od ktorého sa následne odvíja celé 3D navádzanie okolo vonkajšej a vnútornej strany zubov. Umelá inteligencia je schopná signalizovať pozíciu hlavice a tiež vám pripomenúť, aby ste sa na konkrétne miesto ešte vrátili. Pochopiť komplexnosť možností celej aplikácie je logicky beh na dlhú trať, každopádne, akonáhle sa budete chcieť čisteniu chrupu naplno odovzdať a všetko si nechať odobriť zo strany odborníkov, stane sa pre vás Sonicare 9900 Prestige nerozlučným kamarátom. Kto si rád nechá poradiť, môže siahnuť súčasne po sérii tipov vytvorených priamo zubnými lekármi, avšak upozorňujem na fakt, že softvér nie je lokalizovaný do slovenského jazyka a kto nevládne aspoň základnú úroveň toho anglického, bude mať problém pochopiť, čo sa od neho na displeji telefónu vlastne očakáva.

Tam, kde niečo vibruje, je na mieste zmieniť aj celkovú úroveň produkovaného hluku. Opäť tu budem jemne porovnávať s mojou staršou kefkou, ktorej zvuk by sa dal prirovnať k zvuku zapnutého holiaceho strojčeka na ovce. Skutočnosť, že Sonicare 9900 Prestige spadá do kategórie luxusnej spotrebnej elektroniky si preto uvedomíte aj pri celkovo nízkej hlučnosti. Kefka padne perfektne do ruky a nie je nutné ju nejako ťažkopádne a kŕčovito zvierať. Koho by po čase iritovalo neustále zapínanie telefónu len aby si pozrel animáciu čistenia virtuálneho chrupu, môže si zuby vyčistiť aj bez toho. Stačí kefku len zobrať do rúk a po aktivácii sa automaticky spustí naposledy zvolený režim. Zariadenie zvládne 31 000 kmitov za minútu a tak stačí len malý hrášok kvalitnej zubnej pasty, aby ste behom pár sekúnd mali v ústach peny na rozdávanie. Čiastočná odolnosť voči vode zjednodušuje údržbu a človek sa nemusí obávať toho, že by si prístroj za tri stovky odrovnal krátkym ponorením pod tečúci prúd. Kefka vás dokáže upozorniť na potrebu výmeny hlavice a nabíjanie je aj pri intenzívnej prevádzke potrebné najskôr po dvanástich dňoch používania. Nemusíme sa tu rozprávať o tom, že dobré vyčistenie chrupu nie je závislé na elektronike v hodnote tristo euro, avšak rovnako sa môžeme oprieť o vyššie uvedené pozitíva, medzi ktoré spadá predovšetkým navádzanie smerom k dokonalému čisteniu a intenzívny pocit z výkonu. V tomto prípade si nekupujete len obyčajnú kefku, ale luxusne pôsobiaci prístroj dodávaný s praktickým prepravným puzdrom a jednou univerzálnou hlavicou ktorá vládne všetkým. Medzi negatíva, ak dáme bokom cenovku, by sa dalo zaradiť prílišné lipnutie na aplikácii, ktorá vám doslova hovorí, čo máte robiť, ako aj nemožnosti prepínania režimov prostredníctvom kefky samotnej. Aj napriek tomu všetkému som sa však rozhodol kefke udeliť maximálnu známku, keďže mňa osobne vymenované negatíva nijako neobťažovali – vidím už trochu do budúcnosti a viem si predstaviť, ako čoskoro vymeníme bežné zrkadlá za reflexné monitory, schopné zobrazovať softvér a pomáhať nám tak skvalitniť si bežné úkony, kam spadá aj ono čistenie zubov.

Naše hodnotenie

Po mesiaci intenzívneho čistenia sa musím už len usmievať.

Klady

 • umelá inteligencia
 • možnosti nastavenia
 • dizajn
 • batéria
 • jedna hlavica
 • luxusný prístroj
 • odolnosť voči vode

Zápory

 • bez aplikácie nič nenastavíte
 • cena

Informácie o produkte

Philips Sonicare 9900 Prestige

 • Kategória: Ostatné
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 300 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Philips

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk