RECENZIA: Philips Air Purifier 4000i - Prach je ekvivalent večného protivníka

RECENZIA: Philips Air Purifier 4000i - Prach je ekvivalent večného protivníka

 

Moderná doba so sebou prináša obrovské možnosti praktického využívania spotrebnej elektroniky, a aj keď na jednu domácnosť pripadne potenciálne veľký počet zbytočného haraburdia, ktorý v zmysle nejakej využiteľnosti drhne spodné priečky (napríklad elektrický nôž na krájanie chleba), rovnako tak sa nájde zopár viac než len užitočných pomocníkov. Vráťte sa teraz so mnou na pár viet do minulosti. Do doby, keď som bol ešte mladý, slobodný a na svoju budúcnosť som nazeral s priam až cynickým smiechom na perách. V tom čase každá moja tvrdo zarobená výplata neputovala do porcelánového prasiatka, ale naopak som s ňou kŕmil svoje nie vždy rozumné nápady. Meniť každé dva mesiace televízor len tak z rozmaru, zadovážiť si automatický vysávač v hodnote ojazdeného automobilu, alebo nakúpiť vlečku videohier, z ktorých polovica skončila nerozbalených – to bolo v mojom podaní úplne bežným správaním. V tej dobe bol však môj rozum v opozícii, ako sa povie, a presadiť jeho vôľu sa zdalo byť neraz utópiou. Spomínam si však, že som jeden čas uvažoval o zakúpení čističky vzduchu, keďže v dome, kde som vtedy býval, sa v rohoch stien často tvorila pleseň. Pripíšme to na margo autora tej stavby, pre ktorého to bol prvý a posledný plne zrealizovaný projekt, čo však nič nemenilo na skutočnosti, že som nakoniec siahol po klimatizácii – opozícia tentokrát našla spoločnú reč s koalíciou. Dnes, kedy mám na konte o pár rokov viac, na prstenníku sa leskne drahý kov a moja milovaná dcérka chodí už do škôlky, sa nákup spomínanej čističky stretáva s väčším pochopením. Mám však tú výhodu, že si pred samotnou a často nie práve mizivou investíciou môžem ako recenzent isté veci patrične overiť, a preto som sa podujal na niekoľkomesačný test výrobku od známej holandskej spoločnosti Philips, a to konkrétne čističky s kódovým označením Air Purifier 4000i.

Ešte než sa naplno pustíme do súhrnu dojmov z uvedeného modelu, určite stojí za zmienku fakt, že v súčasnosti ponúka Philips ešte o niečo modernejšiu verziu, nazývajme to vlajkovou loďou ich čističiek, s označením 5000i. My sa však spoločne pozrieme na výrobok v hodnote 600 eur, ktorý sa v mnohom jeho nasledovníkovi s prehľadom vyrovná, aj keď možno nenapĺňa predstavy o dizajne v aktuálnom ponímaní. Dobre, Air Purifier 4000i je niečo málo cez deväť kilogramov vážiaca trubica s dotykovým displejom na vrchnej strane a v rozmeroch 310 x 310 x 718 mm. Ide síce v zmysle objemu o neprehliadnuteľný doplnok domácnosti, avšak vďaka celkovému výzoru dokázala táto všestranná čistička okamžite zapadnúť k nášmu rýdzo bielemu nábytku. K dispozícii sú dve verzie, kde jedna ponúka textilný prvok na prednej strane šasi a druhá ide cestou strieborného plátu. Už po prvom rozbalení si dozaista všimnete, kadiaľ sa nasáva vzduch (takmer po celom obvode) a naopak kadiaľ následne vychádza (vrchná mriežka okolo dotykového panelu). Zariadenie je schopné naplniť svoju podstatu v miestnosti s rozlohou 60m2, a tak som čističku usadil do obývačky a akonáhle sa ozval príjemný zvuk indikujúci napájanie elektrickým prúdom (prívodný kábel má 1,8 m), už som na telefóne zapínal príslušnú aplikáciu. Ide konkrétne o softvér Clean Home +, vďaka ktorému ste schopní riadiť všetky funkcie čističky, či už ste doma alebo na cestách. Samotná aplikácia je pomerne prehľadná a je dokonca schopná vám posielať aktuálne údaje o prekročení vami stanovenej hranice systémom zachytených škodlivín. Všetko je hnané cez vymeniteľný HEPA filter, ktorý sa po troch mesiacoch používania neopotreboval ani na desať percent – stav filtra si overíte priamo na displeji a samotný filter vás príde na sumu cca 90 eur.
Životnosť filtra máte neustále na očiach

A čo všetko je vlastne tento praktický pomocník schopný do seba nasať? Všetky škodlivé častice vo vzduchu s veľkosťou 0,003 µm, prachové mikročastice PM2.5, peľ, zvieracie chlpy, alergény, vírusy a plyny. O výhodách spomínaných uhlíkových HEPA filtrov sa asi nie je nutné nejako konkrétne rozpisovať, každopádne údržba od bežného prachu a vzduchom nahnaných vlasov či chlpov spočíva v jednoduchom použití bežného vysávaču. Systém čističky vám na obrazovke vyhodí malú červenú ikonku ako symbol zmetáku a vám následne stačí dať dole zadné veko zariadenia, jednoducho vytiahnuť celý filter a pomocou trubice od vysávača nasať vrchnú vrstvu špiny. V našej domácnosti, kde sa na základe pobehujúceho dieťaťa práši viac než dosť, som tento rituál musel vykonávať vždy tak trikrát do mesiaca. Keďže Philips Air Purifier 4000i môže pracovať v plne automatickom režime, pri ktorom v noci prepne na spánok (stíši ventilátor na minimum a vypne osvetlenie), nemusíte sa okrem vyššie uvedenej údržby starať vôbec o nič. Veľkou výhodou, a to som bol metodicky schopný overiť, je oveľa pomalšie usádzanie prachu v miestnosti a hlavne citeľne čerstvejší vzduchu. Samotnou filtráciou sa ovzdušie v našej obývačke dokonca ochladzovalo, a preto kto je alergický na klimatizácie, môže čiastočne privítať jemné osvieženie aj touto formou, čo ide ruka v ruke so zachytávaním uvedených nečistôt. Mimochodom, moja manželka trpí sezónnou alergiou na peľ zo stromov, a aj keď na to berie medikamenty, prítomnosť tejto čističky jej dozaista pomohla, keďže tých výbuchov do kýchania bolo razom oveľa menej. V neposlednom rade je daná čistička tak isto vhodná na boj proti šíreniu Covid 19, keďže najnovšie štúdie jasne dokazujú skutočnosť, že akonáhle máte v miestnosti dobre vyriešenú výmenu vzduchu, šanca nakaziť sa uvedeným vírusom sa okamžite znižuje.

Vráťme sa teraz ešte na moment k displeju. Ten reaguje na dotyky pomerne dobre, aj keď by som si osobne vedel predstaviť o niečo svižnejšie tempo, ale čo je zaujímavé, tak samotný softvér priamo v čističke je schopný pomocou dvoch senzorov reagovať na zmeny skôr, než by ste si ich všimli. V automatickom režime sa čistička prepína z modusu Turbo na bežnú prevádzku alebo už uvedený spánok. Indikácia stavu ovzdušia je znázorňovaná farebným kruhom ambientného podsvietenia a užívateľ môže pomocou piatich dotykových plôch zasahovať do zariadenia kedykoľvek uzná za vhodné. Zo začiatku som prístroj neustále monitoroval cez aplikáciu – nechal som si posielať hlásenia o výkyve mimo definovanú toleranciu jednotlivých škodlivín, ale po čase ma už prestalo baviť neustále sa pozerať na telefón, keď malá prebehla okolo čističky a ja som práve pracoval ďaleko od domova. Kompromis som nakoniec našiel v prezretí podrobnej štatistiky z celodenného chodu, kde má človek možnosť vzhliadnuť krivku vývoja vzduchu v izbe alebo celej domácnosti (to, ak máte zapojených viacero čističiek súčasne). Čo sa týka hluku, tak pri už spomínanom Turbo režime je samozrejme poznať, že vám niekto v miestnosti zapol malú turbínu (70 decibelov), ale pri klasickom chode máte sotva povedomie, že sa niekde krúti nejaký vetrák, a to nehovorím o nočnom režime, pri ktorom sa dá spinkať ako nemluvňa. Celá rodina si na čističku zvykla a ja jediný som s ňou mal problém snáď len v momente, keď bolo nutné povysávať okolo nej, keďže jednou rukou ju nie je možné bezpečne uchopiť a odsunúť preč. To je však negatívum sotva porovnateľné s nejakým zásadným problémom, a preto ak momentálne hľadáte do domácnosti spoľahlivého a výkonného lapača nečistôt rôznej veľkosti a druhu, v prípade Air Purifier 4000i neurobíte krok vedľa.

Naše hodnotenie

Výkonný a spoľahlivý pomocník do každej domácnosti.

Klady

 • dizajn
 • výkon
 • vhodný pre alergikov
 • softvérová podpora
 • účinnosť filtra

Zápory

 • cena

Informácie o produkte

Philips Air Purifier 4000i 2021

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 310 mm
 • Výška: 718 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 310 mm
 • Orientačná cena: 600 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Philips

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk