RECENZIA: OMEN Blast Headset - Pohodlie je základ

RECENZIA: OMEN Blast Headset - Pohodlie je základ

 

Spoločnosť HP pojala dizajnovú obmenu svojej poslednej porcie herného príslušenstva OMEN skutočne vo veľkom a okrem kompletného prekopania hlavného loga zasiahla dosť významne aj do proporcií a výzoru samotných produktov. V tejto súvislosti si v nasledujúcom článku zoberieme na paškál káblový headset s prívlastkom Blast, ktorý sa okrem predpokladaných schopností, ako sú virtuálny 7.1 zvuk a kompatibilita s ceneným OMEN softvérom, môže pochváliť aj pevnou, ale napriek tomu na pohodlie mysliacou konštrukciou.

Začnime rovno aspektom, ktorý udrie do očí každému už len pri letmom pohľade na jeden z priložených obrázkov. Strojcovia z Hewlett-Packard sa tentokrát nechceli nechať uniesť prehnanou snahou o nejaký minimalizmus, keďže predmetné slúchadlá s dostatočne dlhým a zasúvateľným mikrofónom zaradili skôr do sekcie objemnejších výrobkov – predchádzajúca verzia bola proporčne o niečo menšia. Samotná čelenka je v tomto prípade vyhotovená z odolného, ale stále dostatočne flexibilného kovu – fakticky ide o tenký čierny plát so separátne umiestneným hlavovým mostíkom. Ten je naopak, aby bolo zachované celé už spomínané pohodlie, vyhotovený z koženkového obalu plneného pamäťovou penou a uchytený o hlavný rám pomocou samozaťahovateľných lyžín. Nejde tu o nič objavné, tento dizajnový koncept ste už určite mali možnosť vidieť aj u konkurenčných firiem a stále ide o jeden z najlepšie riešených systémov automatického prispôsobovania headsetu voči výške uší a hlavového mostu. Samotné mušle s plne uzatvorenou konštrukciou príjemne doliehajú na priestor okolo uší, a tým pádom sa eliminujú všetky nepríjemné pocity počas celodenného nosenia slúchadiel ako takých. Tlak mostu je nastavený tak, aby headset sedel dostatočne pevne a súčasne užívateľovi nespôsoboval žiadnu formu fyziologického mučenia. Ak ste preto vždy uzatvorenú konštrukciu herných, ale prípadne aj bežných headsetov nemali radi na základe intenzívneho tlaku vyvíjaného na vaše krehké uši, odporúčam vám siahnuť práve po OMEN Blast, ktoré svojou veľkosťou mušieľ tento neduh potláčajú.

Výborný mikrofón

Ešte než sa začnem venovať samotným funkciám a celkovej využiteľnosti, asi by bolo vhodné spomenúť cenovku samotných HP OMEN Blast. Tá sa v súčasnosti pohybuje na viac než len prijateľnej hranici okolo šesťdesiat eur, čo je v súvislosti s celkovou kvalitou pre mňa viac ako prekvapivá skutočnosť. Iste, môžeme sa tu rozprávať o nutnosti zapájať dva a pol metra dlhý a plne pletený kábel s 3,5 mm konektorom, o ktorý je mimochodom pripnutý jednoduchý regulátor úrovne hlasu a separátny „mute“ spínač, avšak aj cez tento aspekt sa daná cenová relácia dá označiť ako veľké plus. Dajme preto bokom menšie problémy pri transporte slúchadiel mimo ich komfortnú zónu použitia a poďme na oveľa dôležitejšie veci.

Jednou z nich je napríklad vysoko efektívna funkcia potláčania šumov v okolí počas snímania vášho hlasu, kedy sa flexibilnému mikrofónu darí dostať na úroveň oveľa drahších prémiových značiek, a to často dokonca aj bez špecifickej softvérovej úpravy. OMEN Blast som skúšal prepojiť s next-gen konzolou PlayStation 5 priamo cez DualSense a všetko fungovalo štýlom Plug and Play, čiže bez nastavovania. Kvalita nosnej linky prenášaného hlasu by sa aj na základe mojich dojmov dala definovať za nadpriemernú a čistota filtrovania od zbytku nepotrebných hlukov v pozadí je toho len dôkazom. Ako je však na tom samotná prezentácia zvuku v mušliach? V tomto bode by si predmetná vzorka testu zaslúžila možno oveľa významnejší príklon k hudobnej prezentácii než špecificky len k videohrám, aj keď aj v tomto duchu a v rámci možností poslúži viac ako dobre. Veľkým negatívom je však dozaista slabšia basová linka, ktorá sa priam utápa v priemerne nastavených výškach a stredoch. Päťdesiattrimilimetrové meniče sú schopné zaujať aj vďaka virtuálnemu priestorovému zvuku 7.1, ale tu je treba všetko riešiť priamo cez OMEN softvér a určite sa pohrať aj s jeho bližšou špecifikáciou pre ideálny výsledok. Mimochodom, v balení nájdete aj DAC, čiže digitálne analógový prevodník.

Cena verzus výkon

Ten, kto doteraz herný rad OMEN od HP považoval za semenište predraženého hardvéru, sa v súvislosti s headsetom Blast bude cítiť trocha neisto. Vec sa má však tak, že tieto nielen herné slúchadlá, ktoré môžete pokojne využívať aj na prehrávanie hudby či zvuku z filmov a seriálov, vám za prijateľnú sumu ponúkajú výborný mikrofón, s akým by sa dal pokojne realizovať aj nejaký ten dnes toľko obľúbený podcast.

Ich ľahká, ale cez to všetko pevná konštrukcia (necelých štyristo gramov) znesie aj drsnejšie zaobchádzanie (dobre vieme, ako časté pády na zem si takéto výrobky zažívajú) a počas dlhodobého používania sa vám vaše telo nakoniec poďakuje. Jediné negatívum, ktoré by sme mohli nájsť, čo už je tak trochu očakávané, je v celkovej plochosti zvuku a rovnako aj v problémoch pri prenášaní z miesta na miesto.

Naše hodnotenie

Spomedzi káblových headsetov za prijateľnú cenu ide o to lepšie, čo vám môže skončiť na hlave.

Klady

 • pohodlie
 • použité materiály
 • mikrofón
 • cena
 • konektivita

Zápory

 • veľkosť
 • basová linka

Informácie o produkte

OMEN Blast Headset 2021

 • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 60 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: HP

Zobraziť viac

Korekcia: Iveta Szighardtova

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk