RECENZIA: 3DSimo - Umenie pre všetkých

RECENZIA: 3DSimo - Umenie pre všetkých

 

Opäť sa vám tu budem trocha spovedať. Znova sa tu obnažím, aj keď pre každého, kto pravidelne číta moje články, sa možno vo finále nebude jednať o nejaké bombastické odhalenie, každopádne nepíšem o tom zase nejako často. Sám sa sotva môžem definovať ako zručný človek, čo si pomocou nite na čistenie zubov dokáže uštrikovať vianočný bio sveter aj s návodom na pranie a sušenie. Keď mi dáte nakresliť koňa stojaceho pri stodole, vznikne z toho rekonštrukcia ukrižovania Ježiša Krista v kombinácii s vyšetrením konskej prostaty. Jednoducho nespadám do tej požehnanej vetvy rodinných talentov v zmysle umenia vyjadreného perom, štetcom, hlinou alebo čímkoľvek, čím sa to umelci minulosti a dneška oháňajú. Isto, som si schopný vymeniť prasknutú pneumatiku na aute, ak si to okolnosti vyžadujú, ale sotva by som vám z nej vedel vyrezať pomôcku pre bezdetné mamičky – napríklad zarážku za dvere, alebo do nej ihlou všiť konšpiračnú teóriu o miznúcich mužských ponožkách. Naopak taký môj brat, ten sa živí ako grafik a momentálne napríklad tvorí tie neskutočne iritujúce reklamy o tancujúci škrečkoch vo fusakliach, ktorých by ste po piatom opakovaní na žiadosť mojej malej dcérky najradšej pretiahli murárskou lopatou. On je tá typická vetva umeleckého talentu, čo sa nezastavila pred hradbou rozsypaných písmeniek a išla ešte ďalej. Ja, naopak, milujem a viem tvoriť niečo súvislé a vecné pomocou klávesnice alebo hlinenej tabuľky – záleží od aktuálneho kalendára, čo by sa dalo označiť za umenie, ak by som možno tak často nepísal o moderných vysávačoch alebo robotických umývačoch okien. Každopádne, aj keď testujem elektrické kolobežky a následne sa vám snažím ich kvalitu a prípadnú nekvalitu reprodukovať čo najzaujímavejšou skladbou textu, ide mi predovšetkým o istú formu uhranutia vás, čitateľov. Tým sa konečne dostávame k toľko potrebnej pointe v úvodnom odseku na test úspešného českého výrobku z hlavy Davida Paškeviča, ktorý sa dozaista rovnako profiluje ako umelec. Nespadá však do tej predpojatej škatuľky mužov v bielych plášťoch s baretom na hlave a so zasychajúcou paletou farieb v ruke, on je, rovnako ako ja, skôr umelcom pracujúcim s chuťou pomáhať. Predstavte si ho ako vynálezcu zatvoreného v zaprášenej garáži, ktorý túži po tom pomôcť ľuďom zjednodušiť ich bežný život a v rovnakej miere im zároveň dať šancu objaviť v sebe toho neprebudeného majstra.

3DSimo, pôvodne hlavne pero na tlačenie plastových produktov, sa za výraznej pomoci zahraničných štartovacích platforiem formátu Kickstarter podarilo spomínanému umelcovi z garáže premeniť až do takej formy, že dnes ide o plnohodnotný a multifunkčný nástroj so širokou škálou využitia. Pointa o vytváraní čohokoľvek z taveného plastu formátu PLA, ABS, PETG a podobne sa razom transformovala do konceptu vymeniteľných adaptérov, ktoré vám dokážu ušetriť miesto v šuplíku s náradím, a to zásadným spôsobom. Dnes je totižto možné k základnej verzii tohto zaujímavého produktu dokúpiť napríklad elektronický skrutkovač so širokou škálou nadstavcov, vŕtaciu hlavicu alebo dokonca priamočiaru pílku schopnú pracovať nielen s hrubými drevenými doskami. Pýtate sa, prečo by ste potrebovali práve niečo takéto, ak vám doma už zavadzajú štandardní zástupcovia podobného náradia? Vtip je práve v tom, že nikto nikoho nenúti vlastniť kompletnú výbavu série 3DSimo, avšak cez to všetko tu máte možnosť získať miniatúrne verzie štandardne veľkých vŕtačiek a pílok, ktorými dokážete nielen opravovať jemnejšie veci, ale zároveň aj v rovnakom duchu realizovať to svoje osobné umenie. Počas testu som rezanie spomínanou pílkou využil len na overenie výkonu tohto separátne predávaného pomocníka, ale musím uznať, že sila je tu dostatočná na manipuláciu nielen so spomínaným drevom, ale pokojne aj plastom, či dokonca hliníkom . O to viac je dôležité si uvedomiť, že pracovať s týmto náradím neznamená hrať sa na Boba staviteľa, tu si pri zlej a nedbalej manipulácii môžete pokojne urezať konček prsta, čím by ste si celú svoju modernú socializáciu s telefónom v ruke poriadne skomplikovali.

Cena jednotlivých a dodatočne predávaných nástavcov sa pohybuje na hranici tridsiatich eur a nemusíte sa obávať, samotnou kúpou toho získate ešte oveľa viac. Napríklad k takej vŕtačke sú dodávané aj vysoko kvalitné vrtáky a brúsne hlavice, ktorými je možné vytvárať čokoľvek priamo do skla. Môžete si tak zobrať pohár na pivo a vybrúsiť doň narodeninový nápis pre svojho blízkeho alebo dokonca tvoriť obrázky priamo na sklenené fľašky. Všetky potrebné nástavce sú súčasťou danej „DLC“ expanzie a jediné, čo vám pri takejto práci vysoko odporúčam, je nasadiť si kvalitný respirátor, aby ste náhodou nevdýchli sklenený prach. Ono podceňovať bezpečnosť pri práci by sa nemalo nikdy a nikde. Dobre, je vám teda jasné, že 3DSimo je predĺžená ruka každého domáceho kutila, ktorému čas strávený v jeho pracovni ubieha diametrálne odlišným spôsobom než každému, čo už je zaradený do korporačného útlaku s kravatou na krku. Poďme však teraz spraviť krok späť a zamerajme sa skôr na spomínanú hlavnú myšlienku celého tohto prístroja.

Hračky

Investíciou do akéhosi štartovacieho balíčka si domov dotiahnete kvalitný prenosný kufrík na zips, v ktorom na vás čaká samotné telo 3DSimo so štvoricou nástavcov, aktívnym adaptérom, tubou cínu na letovanie a dostatočnou porciou takzvaného filamentu (plastové struny) na prvotnú sebarealizáciu. Okrem nástavcu určeného na zahrievanie a tvarovanie plastu tu rovnako môžeme nájsť duo akýchsi ihiel určených na spájkovanie alebo vypaľovanie (koža, drevo) a jednu stredne veľkú strunovú pílku na rezanie polystyrénu a podobných štruktúr. Všetko pekne úhľadne zabalené a pripravené na transport. Tento základ vám dostačuje na všetko potrebné v zmysle využívania hlavných funkcií výrobku a ja osobne som sa už krátko po rozbalení okamžite pustil do tvorby prvých plastových hračiek z mojej novootvorenej továrne.

Ako totálny laik som pochopiteľne vôbec netušil, čo to znamená tvoriť s 3D perom na báze tavenia nejakej plastovej náplne, keďže moje jediné skúsenosti sa v tomto smere dotýkali klasických a stále predražených 3D tlačiarní, pomocou ktorých si Howard Wolowitz zadovážil píšťalku. Zrazu som tak mal v ruke niečo nepoznané a dozaista aj jedinečné. Akonáhle pero pripojíte do elektrickej siete (nie, nefunguje to na báze nabíjania), zistíte, že by to možno chcelo oveľa dlhší kábel samotného adaptéru. Musel som si totižto v tomto prípade zrealizovať improvizovanú dielňu rovno uprostred obývacej izby a dodatočne manipulovať s nábytkom, čo je však asi skôr len môj osobný problém. Menu prístroja zobrazované na malom LCD displeji obsahuje, pre menej jazykovo zdatných, aj lokalizáciu do českého jazyka a dokonca tu okrem možno trocha zbytočného návodu nájdete aj minihru na štýl arkádového bludiska. Už od prvého spustenia 3DSimo sa pri voľbe hlavice na tlačenie ozve klasický zvuk točiaceho vetráku.

Ten sa stará o dostatočné chladenie prednej časti, cez ktorú lezie von roztavený plast a zaručuje vám, že ani po hodinách tvorenia vám z končekov prstov nezačne zliezať zhorená koža. A čo prvé nakoniec vyliezlo z môjho výrobného pásu? Spravil som malú mačičku, malý pohárik, malú klietku. Všetko item pre bábiky mojej milovanej dcérky, ktorá ma pri tvorení, zatiaľ čo som si hrýzol do jazyka, sledovala s neuveriteľným zápalom. Trvalo niekoľko dní snahy premeniť filament na čokoľvek užitočné, až som sa rozhodol prejsť k rýdzo umeleckej sfére a začal som pracovať na špeciálnom strome života a smrti – môj vlastný magnum opus, a to bez použitia jediného písmenka. Nebudem vás tu teraz nudiť podrobnosťami, ostatne priložená fotodokumentácia hovorí sama za seba a ešte než sa začnete smiať, odkazujem vás na prvý odsek tohto textu, zatiaľ čo pozvoľna prejdem k podstate.

Podpora

Práca s týmto 3D perom sa jednoducho delí do dvoch rovín. Jedna spočíva v možnosti opraviť zlomené plastové diely čohokoľvek v domácnosti a druhá, naopak, otvára náruč všetkým tým skrytým umelcom bez baretu. Strojcovia vám k nákupu pribalia aj poriadne hrubú knihu plnú skutočných šablón na desiatky projektov, pomocou ktorých sa môžete naučiť s perom pracovať a zároveň si vyrobiť niekoľko užitočných predmetov do bytu lomeno domu.

Variabilita funkčnosti je tu navyše tak široká, že za predpokladu, ak vás 3DSimo pohltí tak ako mňa, dokážete si pri ňom vypestovať návyk na pach roztopeného filamentu – ako by povedal Dušan, mne to neškodí, mne to robí dobre. Užívateľské rozhranie vám navyše dáva priestor na nastavenie rýchlosti podávania náplne, čím si pri komplikovanejších projektoch môžete dovoliť vytvárať sofistikované detaily priamo vo vzduchu a takzvane bez prerušenia. Niečo také však dokážu len vysoko skúsení profesionáli, medzi ktorých sa ja osobne samozrejme neradím a nikdy radiť nebudem. Dôležitým argumentom tu ostáva stupeň zábavnosti a minimum frustrácie. Niekto by po prezretí mojej tvorby, ale aj tvorby oveľa zdatnejších umelcov, mohol tvrdiť; že ide o sotva atraktívne predmety, avšak na pochopenie sily a mágie, aká sa spája s tvorením prostredníctvom tohto praktického hardvéru, potrebujete viac než len sledovanie obrázkov alebo prípadne videí. Mimochodom, 3DSimo je rozhodne vhodným darčekom aj pre najmenších. Ešte než s penou u pusy začnete vytáčať číslo na sociálku, mám v tomto prípade na mysli verziu Basic 2, ktorá disponuje bezpečnou úrovňou pracovnej teploty (65 stupňov), špeciálnym druhom filamentu a bezdrôtovým chodom. Ideálna vec pre minimálne osemročného potomka, ktorý v sebe môže lusknutím prsta objaviť lásku k umeniu a tvorbe vlastných hračiek. Navyše možno súčasne aj vecný argument do hádky na tému; prečo mi tú hračku nekúpite? Kde ste schopní pohotovo reagovať s vetou; A veď načo synak, však si ju vyrob.

Vyrábať si svoje vlastné veci, opravovať ich, meniť štruktúru, toto všetko je len zlomok na zozname schopností pera 3DSimo. Počas viac než dvoch mesiacov intenzívneho spolužitia s ním, som v sebe síce neobjavil čínsku napodobeninu Michelangela, čo ale vo finále nijako nedegradovalo moju chuť tvoriť a realizovať vlastné, často spontánne, projekty. Tak silno som tvoril, až sa mi podarilo nechtiac otestovať aj zákaznícky servis výrobcu. Bola to konkrétne nedeľa večer, kedy som bez akejkoľvek nádeje na skorú reakciu odoslal formou mailu popis daného problému a začal sa venovať písaniu ďalšej recenzie v poradí. Behom desiatich minút som bol kontaktovaný, najprv kolegom samotného autora myšlienky 3DSimo a následne priamo strojcom tohto zariadenia, a ešte než by ste stihli aj s prízvukom Inda povedať; ako vám môžem pomôcť?, celý problém bol vyriešený k mojej nesmiernej spokojnosti. Som rád, že vám túto úžasnú skúsenosť ohľadom reklamácie môžem symbolicky nahriať a pripnúť k textu vyššie, keďže to predstavuje moju vlastnú záverečnú bodku za jedným jedinečným zariadením určeným pre každého, kto sa chce nielen hrať, ale kto chce pri hraní aj reálne tvoriť.

Naše hodnotenie

Multifunkčný pomocník a zároveň plne schopné 3D pero.

Klady

 • funkčné 3D pero
 • možnosť rozširovania
 • prístupnosť rozhrania
 • zákaznícka podpora
 • široká škála využiteľnosti

Zápory

 • nič

Informácie o produkte

3DSimo

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 170 mm
 • Výška: 34 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 20 mm
 • Hmotnosť: 70 g
 • Orientačná cena: 110 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest

Zobraziť viac

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk