RECENZIA: Chytrá žiarovka TP-LINK Tapo L510E - Čarujem

RECENZIA: Chytrá žiarovka TP-LINK Tapo L510E - Čarujem

 

Vo svete, kde umelá inteligencia začína prenikať do pre ňu atypických produktov každodenného a bežného využívania, je žiarovka sama o sebe zdanlivou banalitou, avšak cez to všetko je pre istý druh domácností nesmierne dôležitým pomocníkom. Dajme teraz bokom predstavu, že žiarovku nám duo mien Joseph Swan a Thomas Edison prinieslo primárne ako zdroj svetla a poďme sa pozrieť na jej súčasnú modernú podobu v rukách skúsených spoločností. Firma Tp-link je presne tým žiarivým príkladom určitej snahy o používateľskú jednoduchosť a hoci v ich portfóliu nájdeme rôzne výrobky, v prípade takzvaných chytrých žiaroviek s označením Tapo im definícia o ústretovosti padne asi najlepšie.

Tvarom klasická Led žiarovka so závitom vás na prvý pohľad môže pekne zmiasť. Ak by ste ju totiž niekomu vložili do rúk bez príslušného vysvetlenia, o čo ide, sotva by v nej dotyčný našiel viac než len normálnu a obyčajnú žiarovku. Ide však o pomocníka do domácnosti, ktorý zvláda mnoho veci naraz a nevyžaduje extra zaobchádzanie. Jednoducho ju zašraubujete do zdroja, stiahnete si príslušnú aplikáciu Tapo a za pár sekúnd prepojíte s vašou Wi-Fi sieťou. To je všetko. Následne sa vám otvorí škála rôzneho využitia, kam spadá monitorovanie spotreby elektrickej energie, hlasové ovládanie (Google Assistant, Amazon Alexa), časovač zapnutia a vypnutia, prípadne len prostá regulácia svietivosti. Všetky tieto úkony je možné vykonávať priamo doma alebo kdekoľvek s pripojením na internet.

Asi najväčšou devízou, ak nerátam cenu za jednotku, ktorá sa momentálne pohybuje na hranici jednej desiatky eur, je absolútna sloboda a odrezanie sa od ďalších prídavných Hub zariadení. V jednoduchosti je krása a práve Tapo L510E je toho ideálnym príkladom. Vďaka spomínanej a bez problémov fungujúcej aplikácii si môžete po dome rozložiť ľubovoľné množstvo žiaroviek a všetky spravovať len obyčajným dotknutím prsta. Predstavte si situáciu, keď letíte na dovolenku, pričom váš dom ostáva nestrážený a tak trocha ohrozený prípadnými zlodejmi. Je preto priam ideálne využiť možnosť automatického zadania časových okien, keď sa majú jednotlivé žiarovky aktivovať a potom zase vypnúť. Ak by v tomto momente niekto sledoval váš dom, stačí len, aby ste jednotlivé zapnutia a vypnutia definovali v nepravidelnom cykle. Prípadný zlodej tak nemá šancu identifikovať, či ste skutočne doma, alebo ležíte v nemocnici. V tejto situácii si vždy spomeniem na kultový vianočný film s istým chlapcom, ktorý moju predstavu aj s pomocou hromady ďalších predmetov, ako boli elektrický vláčik či papierová podobizeň slávneho basketbalistu, doviedol na úplne novú úroveň. Kevin však musel byť doma a vy v podobných situáciách, naopak, nemusíte. V tom je obrovská výhoda.

Žiarovku som testoval niečo cez dva týždne v obývacej izbe. Jej spárovanie s telefónom prebehlo bez prekážok, stačilo len zapnúť vypínač a všetko ostatné sa už udialo automaticky. Svietivosť u Tapo L510 je na báze 60W a s pomocou jednoduchej stupnice v aplikácii si môžete nájsť tú svoju ideálnu kulisu pre jednotlivé činnosti. Niekto si napríklad rád pri filme nechá jemný pás svetla nad hlavou, aby v prípade náhleho odchodu na toaletu nezakopol malíčkom do hrany stola - existuje horšia bolesť? Iný zas preferuje čítanie knihy pri agresívnom osvetlení. Podstatné je to, že každý jeden z nich si v spomínanej aplikácii môže navoliť nekonečné množstvo profilov a prepínať medzi nimi podľa uváženia (aplikácia združuje aj ďalšie zariadenia, kam spadajú napríklad zásuvky a kamery od Tp-link). V menu softvéru nájdete dokonca funkciu sledovania východu a západu slnka, čo sa v istých podmienkach síce môže dosť biť s nejakou reálnou využiteľnosťou, ale aj tak ide o zaujímavú voľbu nastavenia.

Naše hodnotenie

Chytrá žiarovka L510E, novinka radu Tapo, je ideálnou voľbou pre každého, kto potrebuje regulovať svetlo u seba doma, či už tam je alebo nie.

Klady

 • bez prídavných zariadení
 • jednoduchá inštalácia
 • možnosti nastavenia
 • úspora energie

Zápory

 • nič

Informácie o produkte

TP-LINK Tapo L510E

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 60 mm
 • Výška: 121 mm
 • Hmotnosť: 134 g
 • Orientačná cena: 10 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: TP-Link

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk