RECENZIA: HP OMEN Citadel - Kráľovské posedenie

RECENZIA: HP OMEN Citadel - Kráľovské posedenie

 

Všetko zlé je na niečo dobré. Všetky tie odreté kolená, vyvrtnuté členky a narazené zadky v konečnom dôsledku posilnia vašu predvídavosť. A kým sa takto zbernica skúseností plní ako upchatá vaňa s výlevkou plnou vlasov po milujúcej manželke, vaše vrásky na čele nie sú odrazom mučivých starostí, ale naopak životných skúseností (nehanbite sa za ne a noste ich ako medailu). Preto sám neberiem súčasnú karanténu a stále prebiehajúcu globálnu pandémiu ako nejakú rezolútnu stopku sociálnemu životu. Práve naopak, otvára sa mi oveľa širšia škála možností. Samozrejme je to preto, že sa živím písaním, nech už to vyznieva akokoľvek elitársky. Za celé tie roky a v takej krátkej dobe, som totižto nikdy nemal šancu testovať taký vysoký počet herných stoličiek, ako práve v tomto podivnom období prvej polovice roku 2020. A presne na základe tejto skutočnosti vám dnes môžem s plnou vážnosťou predviesť suverénne najlepšie herné náradie pre celé vašej telo a tak trocha aj ducha, teda HP OMEN Citadel.

Spoločnosť Hewlett-Packard, významný hráč na scéne s tlačiarňami či počítačovou technikou, sa rozhodol premiérovo investovať aj do nábytkárskeho priemyslu a ak dobre poznáte ich výhradne hernú sekciu OMEN, je vám okamžite jasné, pre koho je kráľovské kreslo Citadel primárne určené. Nie že by ste si nemohli tento trón predstaviť niekde v kancelárii, kde na vás vo frenetickom tempe bliká burzový index, každopádne to, čo reprezentuje onen prívlastok OMEN, je pre videohernú komunitu natoľko silný impulz imaginácie, že si málokto vie práve v súvislosti s týmto nápisom predstaviť niečo iné, než hry a hranie sa. Sám som mal to šťastie, v čase, kedy ešte samotný produkt ani nebol v predaji, sa za zatvorenými dverami distribútora firmy HP takpovediac posadiť a nasať prvé dojmy rovno cez svoje obľúbené rifle. Už vtedy, behom krátkej chvíľky, mi v hlave preletela séria reklamných sloganov, ktoré na nás tak často apelujú zo všetkých tých sociálnych kanálov naprieč internetom a nemal som absolútne žiadne pochybnosti o tom, že v tomto prípade sedím na niečom, čo po stránke kvality siaha k samotnej nesmrteľnosti.

Jednoduché skladanie

Aby som uviedol modelový príklad. Ak by ste si omylom vrazili stovku klincov cez nosnú dierku až do čelného mozgového laloku a následne sa pustili do skladania tohto kresla, nemám pochybnosti o vašom úspechu. Inžinierom z HP sa totižto zachcelo preskočiť konkurenciu s eleganciou sebe vlastnou a do inak objemného boxu naložili takmer hotové dielo. Jediné, čo sa od vás očakáva, je strhnutie igelitu a schopnosť úchopu, vďaka čomu dokážete zobrať do ruky imbusový kľúč (samozrejme pribalený), spojiť sedaciu časť s opierkou a trocha pokrútiť so zápästím. To je celá veda, ak k tomu následne prirátam ešte zacvaknutie dua plastových krytiek a tradičné nasadenie ultra tichých koliesok. Tie sa mimochodom rovnako vymykajú rozmerovým štandardom a sú, na rozdiel od iných výrobcov, o tretinu väčšie. Vrátim sa teraz k vyššie spomenutej skutočnosti, ako som behom krátkej doby rozbaľoval a skladal hneď niekoľko produktov tohto razenia. HP koncept sa v zmysle konštrukcie nedá snáď ani považovať za rozložený výrobok a jediné, čo sa od vás očakáva, je vykrútenie skrutiek priamo z tela kresla, priloženie ďalšej časti a následné zakrútenie. Odpadá tak akákoľvek nutnosť pozerať do nejakého komplikovaného návodu a študovať, ktorá skrutka kam patrí, keďže to priamo vidíte počas uvedeného odkrúcania. Vďaka tomuto banálnemu a prostému nápadu sa HP OMEN Citadel skladá ako po masle a behom desiatich minút vlastne nemáte čo robiť. Teda okrem následnej snahy potlačiť svoje nadšenie z práve zakúpeného tovaru.

Ešte než sa pustím do súhrnu prvotných dojmov, ihneď ako som si sklopil opierku do takmer vodorovnej polohy a nechal unavenú chrbticu pocítiť ten luxus, určite je na mieste konečne uviesť aj cenu kresla, ktoré vás vyjde na necelých 220 eur. Nebudeme teraz riešiť, koľko kreslo stálo v úvode svojej distribúcie, rovnako tak ani skutočnosť, že pár dobre známych obchodníkov a špecialistov na vysokohorské prirážky, zmenilo predaj OMEN Citadel na frašku. Podstatou ostáva, že HP ponúka svoju prvú hernú stoličku za cifru, ktorá je hodná vašej investície a už dlho som nemal lepší pocit z výsledného produktu pri predstave, koľko peňazí by som zaň musel reálne dať. Pomer cena a výkon je tu teda úplne na strane samotného výkonu a tento kožený žľab pre vaše sedacie a chrbtové svaly stojí za každý jeden cent.

Po stránke materiálu ide o prevahu vysoko kvalitnej syntetickej kože a kovu, ktorú v potrebnom množstve dopĺňa gumová pena a plast. To, čo fakticky nevidíte, sú pláty z odolnej peny, ktoré správne podopierajú sedacie a chrbtové partie (už spomínané lôžko pre vaše pozadie tlačí z boku na stehná tak, aby ste pocítili stabilitu a oporu). Výrobca uvádza maximálnu váhovú hranicu stanovenú na 136 kilogramov, s čím určite poteší aj tých väčších a objemnejších z nás, každopádne oveľa dôležitejšia je celková mohutnosť tohto kresla, ako aj synchronizácia pohybu opierky voči sedadlu. Všetko sa tu dá nastaviť – výška sedačky, ako aj sklon opierky. Tu je nutné pripomenúť možnosť príjemného hojdania, ale čo mňa osobne prekvapilo, bola kompletná variabilita posunu lakťových opierok. Skutočnosť, že si ich môžete jednoducho nastaviť v zmysle výšky je jasná, rovnako tak by ste neboli šokovaní takzvaným mechanickým otočením v rozmedzí deväťdesiatich stupňov, ale že bude zároveň sprístupnený aj posun rozpätia, to bolo veľké nóvum. Tento nie len herný trón tak beriem ako plne univerzálny výrobok, ktorý sa prispôsobí akémukoľvek typu ľudského tela.

Rumunská diskotéka sa nekoná

V súčasnosti je trendom, nech už sa rozprávame o tradičnom game hardvéri, alebo strčíme nos aj do nábytkárskeho priemyslu, integrovať do moderných sedačiek a kresiel rôzne donedávna ešte nepredstaviteľné lákadlá, či už je reč o RGB podsvietení, chladení nápojov, zvukových reproduktorov, masážnych motorčekov alebo vyšetrení prostaty pomocou drevenej rúčky od zmetáku (moja osobná vízia maskovaná za vtip). Ak sa však pozrieme na OMEN Citadel, nenachádzame tu nič z hore vymenovaného a pre mňa osobne stále banálneho nadštandardu. Prvoradá je tu totižto kvalita základných potrieb, kde Hewlett-Packard vo finále ponúka viac, než by ste čakali a to aj v súlade s oslnivým dizajnom. Kombinácia tmavo čiernej s krvavočervenou je viac ako efektná a budí rovnako silný dojem luxusu. Akokoľvek pre vás môže byť nesmierne cool skutočnosť, že vaše herné kreslo svieti v tme ako zadrhnutý kolotoč, nakoniec vám to bude viete k čomu, ak sa po celom dni hrania a sedenia zároveň cítite ako zle premazaná Marioneta. Tento atribút si, ako už asi tušíte, HP dáva na prvé miesto a sám som ho tak v jednom prípade využil na dvanásť hodinovú šichtu, v ktorej som si rozumne rozdelil recenzovanie hier so samotným písaním hromady článkov a niekedy o štvrtej nadránom som nakoniec vstal ako keby sa nič nestalo. Ono sa asi trocha aj stalo, minimálne som zakopol o prázdnu fľašku kanadskej whisky, každopádne chrbát sa nesťažoval a pečienka aj tak už dávno spala spánkom spravodlivých.

Mohli by sme sa tu spoločne nad prvým kusom nábytku od svetoznámej značky HP rozplývať donekonečna, ale myslím si, že už po pár vetách tohto článku bolo zrejmé, ako si ma výsledná kvalita OMEN Citadel omotala a miestami až uhranula. HP dokázalo na prvý výstrel vyrobiť jedno z najlepších (ak trocha pritlačím tak najlepšie) herných kresiel súčasnosti, čo nemusí nutne dopĺňať len herný rad nesúci jeho názov. Pokiaľ by som toto celé chcel zakončiť jednoduchou otázkou a ešte jednoduchšou odpoveďou, tak: Hľadáte aktuálne stoličku vhodnú nielen na kancelársku prácu, ale zároveň aj na poctivé pestovanie game kultúry ako takej? V tom prípade pre vás, aj s ohľadom na hromadu zdanlivo skúsenejšej konkurencie, nemám lepšie odporúčania než investíciu do predmetu tejto recenzie.

Naše hodnotenie

Luxusný trón, ktorý vám dokáže poslúžiť bez akýchkoľvek kompromisov a je úplne jedno, na aký účel ho chcete využívať.

Klady

 • jednoduché skladanie
 • kvalita materiálov
 • ideálne na dlhé sedenie/ležanie
 • správne držanie tela
 • možnosti prispôsobenia

Zápory

 • žiadne

Informácie o produkte

HP OMEN Citadel 2020

 • Kategória: Ostatné
 • Hmotnosť: 25500 g
 • Farba: čierna, červená
 • Orientačná cena: 220 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: HP

Zobraziť viac

Korekcia: Ivana Macková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk