ESET Internet Security 2019 - Recenzia

ESET Internet Security 2019 - Recenzia

 

Minulý rok som sa “pozrel na zúbok” balíku softvéru od slovenskej spoločnosti Eset, ktorého účelom a úlohou je udržať dáta a zariadenia používateľov v bezpečí. Recenziu som vtedy začal vetami: “Existujú dve skupiny ľudí. Prvá už zažila, aké to je, keď ich zariadenie napadne vírus alebo malvér a druhá, ktorú to ešte len čaká.” Táto skutočnosť je v dnešnej dobe ešte pravdivejšia a snahy rôznych individuálov či dokonca krajín dostať sa do vášho súkromia sú možno ešte častejšie. Nepomáhajú tomu ani rôzne bezpečnostné diery zabudované a zabudnuté priamo v hardvéri, ako boli napríklad často spomínané chyby Spectre a Meltdown u procesorov značky Intel. Spoločnosti ako Eset však každý deň pilne pracujú na budovaní databáz nebezpečných webových adries, nechcených programov, ktoré vám dokážu ukradnúť dáta či vybieliť bankový účet a iných nástrah, ktoré na menej obozretného používateľa (nielen) internetu čakajú v praxi na každom kroku.

ESET je síce len jednou z mnohých spoločností, ktoré sa venujú ochrane používateľov, no ich softvér, od základnej antivírovej ochrany NOD32 až po komplexný balík Smart Security Premium, ponúka veľmi dobrú rovnováhu ochrany a dopadu na výkon systému. Takisto neublíži viacero bonusov, ktorými sa tento softvér odlišuje od ponuky konkurencie. Tentokrát som mal možnosť opäť otestovať balík ESET Internet Security, ktorý ponúka pre bežných aj náročnejších používateľov všetku potrebnú funkcionalitu a pritom po jeho kúpe nezbankrotujú. Zachované je jednoduché a prehľadné ovládanie, silný antivírus a viacero pokročilých funkcií. Testovanie prebehlo na počítači s operačným systémom Windows 10 (verzia 10.0.17134 Build 17134), no poteší informácia, že ESET ponúka ochranu aj pre zariadenia s operačnými systémami MacOS, Linux a Android.

ESET Internet Security (Edícia 2019) v skratke

V najnovšej verzii 12.0.27.0, ktorá prišla na zariadenia používateľov v rámci aktualizácie 23.10.2018, prišlo niekoľko zlepšení a noviniek, no suma sumárum je softvér od ESETu vylepšovaný neustále v rámci pravidelných updatov. Čo nové teda Internet Security pre používateľov na rok 2019 predstavuje? V prvom rade stále svetovo uznávaný antivírus ESET NOD32, ktorého funkčnosť môžem, za posledný rok a čosi, aj osobne potvrdiť. Ďalej dostanú zákazníci funkcionalitu, ktorá sa z väčšej časti, ako už aj samotný názov Internet Security napovedá, stará o bezpečnosť na internete. Firewall, rodičovská ochrana, filtrovanie spamu, ochrana proti botnetom a skenovanie domácej siete sú stále prítomné. Takisto aj prepracovaná ochrana online bankingu a platieb, ktorá sa dá vykonávať v špecializovanom prehliadači a ktorá stráži celý proces platby nad rámec bežného zabezpečenia stránok predajcov či online bankingu. Veľkým plusom pre majiteľov notebookov alebo používateľov webkamier je stále zabudovaná ochrana proti aplikáciám a programom, ktoré by obrazové snímače radi zneužili. A pokiaľ by chcel niekto na vašom počítači spustiť škodlivý softvér ešte pred spustením operačného systému, ponúka ESET funkciu s názvom Kontrola UEFI, ktorá dáva pozor, či sa v základných súboroch, na hlbšej úrovni, nenachádajú žiadne škodlivé funkcie. Veľkou novinkou poslednej verzie, ktorá zaujme nielen profíkov, ale aj bežných používateľov, ktorí majú radi prehľad o svojich zariadeniach, je funkcia pravidelných reportov o bezpečnosti vášho zariadenia, ktorých obsah aj periodicitu je možné nastaviť podľa vlastných predstáv. Samozrejme, ani naozaj kvalitná ochrana a funkcie by nedokázali presvedčiť zapálených hráčov či používateľov bažiacich po výkone, keby mala príliš veľký dopad na funkcionalitu samotného zariadenia. Preto je veľmi príjemné vedieť, že ESET neustále pracuje na znižovaní záťaže na systém pri zvyšovaní rýchlosti a kvality detekcie.

Skoré odhaľovanie hrozieb a diagnostika v Cloude

Viac ako 100 miliónov aktívnych používateľov antivírusovej a antimalvérovej ochrany od ESETu znamená veľmi dobrú a často aktualizovanú databázu hrozieb. ESET navyše ponúka systém včasného varovania pod menom LiveGrid, do ktorého sa môže zapojiť každý používateľ. Pod týmto slovným spojením sa ukrýva kontrola súborov a odosielanie ich “odtlačku”, anglicky známeho ako hash, do serverov ESETu v Cloude. Tam sú následne porovnávané s už klasifikovanými súbormi a pri dôkazoch, že môže ísť o nebezpečný softvér, sa im začne NOD32 aktívnejšie venovať. Pri prvotnej kontrole počítača sú skontrolované všetky súbory a preto môže zabrať trochu dlhšie, no pri ďalších LiveGrid skenoch sú už kontrolované len nové súbory a dáta či tie súbory, ktorých hash sa zmenil. Musím pochváliť ESET za to, že zapojenie sa je čisto dobrovoľné, ako aj za to, že do LiveGrid kontroly nie sú zapojené Office súbory, v ktorých má mnoho používateľov veľmi dôležité a súkromné informácie. Navyše, dáta zdieľané v rámci Live Grid sú anonymizované, pre nezasvätených ľudí nepoužiteľné a užívateľ má úplný prehľad o tom, čo a kedy bolo v rámci tohto systému do Cloudu odoslané.

Skenovanie

ESET Internet Security skenuje počítač neustále, no zameriava sa hlavne na zmeny v súboroch či pripojenia. Preto, ak si chcete byť úplne istí, či sa na vašom zariadení nenachádza vírus či malvér, je možné spustiť sken aj manuálne. Dostupný je stále nielen bežný sken celého počítača, ale aj hĺbkové preskúmanie všetkých súborov do najmenších detailov či vlastný sken, ak treba prešetriť iba špecifický disk či zložky. Všetky druhy skenov sú po prvotnej kontrole systému naozaj rýchle a pri bežnom používaní ich v pozadí na moderných počítačoch takmer nepocítite. Osvedčený sken externých médií, či už USB kľúčov, CDčiek a DVDčiek, alebo iných pripojiteľných zariadení, je skvelý pre každého používateľa a už dávno som privítal možnosť nastaviť automatické skenovanie médií priamo po pripojení do zariadenia. Možno by ste neverili, no vírusy sa dokážu presúvať aj cez zariadenia ako klávesnice (nakoľko sú už rozšírené herné klávesnice disponujúce pamäťou na ukladanie nastavení) a bezpečnosti nie je nikdy dosť. Pri skenovaní externých zariadení sa však dá nastaviť, akú špecifický akciu má ESET urobiť, či už to bude ignorácia zmien, okamžitý sken alebo vyskočenie okienka s možnosťou voľby skenovania.

Používateľské rozhranie a dopad na výkon zariadenia

Ako som už spomínal v predošlej časti, programy na ochranu môžu byť naozaj úspešné v odhaľovaní hrozieb, ale nebude im to veľmi platné, pokiaľ bude celé zariadenie fungovať spomalene. A hoci si to možno veľa ľudí nerado prizná, dôležitým faktorom pri výbere programu je aj používateľské rozhranie. Ak by zariadenie fungovalo ako bežec ťahajúci stokilovú kotvu a na orientáciu by bežný používateľ potreboval manuál dlhý ako kolekcia kníh Hra o tróny, určite by som ďalej o tomto softvéri nepísal. Respektíve, článok by vyzeral naozaj inak. V ESETe sú si, našťastie, týchto kriticky dôležitých faktorov vedomí a preto je používanie ich softvéru naozaj jednoduché, bez väčšieho dopadu na výkon zariadenia. Toto sa balíku Internet Security darí aj napriek tomu, že pre skúsených používateľov vyžadujúcich kompletnú kontrolu nad funkcionalitou ponúka všetky, aj tie najmenšie možnosti nastavenia. Tak ako pred rokom, ESET stále stavia na prehľadnosť a jednoduchosť, preto zostal zachovaný funkčný dizajn v kombinácii bielej a modrej a v okne softvéru sa v praxi nezmenilo ako rozloženie základného menu, tak ani ďalších nastavení. Prehľadnosť je viditeľná aj pri zobrazení karty Nástroje, kde sú zobrazené len tie najpoužívanejšie možnosti, no po jednom kliknutí na tlačidlo Viac nástrojov sa ukáže celá ponuka.

Hráčov a profesionálov určite poteší, že som počas používania odskúšal aj dopad na výkon samotného počítača a to rovno v dvoch kofiguráciách. V prvej, s procesorom i7-6700K, 16GB RAM, grafikou GeForce GTX 1070 Ti, 256GB Adata NVMe SSD + 2TB Seagate HDD a v druhej s procesorom i9-9900K, 16GB RAM, grafikou GeForce RTX 2080 a rovnakým dátovým úložiskom. Pri bežnom hraní a syntetických testoch sa mi nepodarilo namerať akýkoľvek kvantitatívny rozdiel medzi výkonom pri nainštalovanom a spustenom ESET softvéri a pri absencii akejkoľvek ochrany. Pri spustenom skenovaní celého systému sa už rozdiel ukázal, no predstavoval iba 3% menej FPS pri herných benchmarkoch (čo môže teoreticky znamenať aj bežnú odchýlku v meraniach) a celkovo 8% pri syntetických testoch zameraných na využitie procesora a úložiska. Mierne väčší dopad na rýchlosť sa môže prejaviť pri naozaj slabších procesoroch, alebo pri použití samostatného hardisku bez SSD na operačný systém, no pre takýchto používateľov ponúka ESET “Herný mód”, ktorého funkčnosť som otestoval už minulý rok s oveľa slabším procesorom, Pentium G4560. Pravdou však stále je, že keby pred sebou nemám čísla z testov, nedokázal by som “voľným okom” tento rozdiel zachytiť.

Funkcionalita navyše a funkcionalita, ktorá by sa ESET Internet Security hodila

ESET toho oproti konkurencií ponúka vcelku dosť. Od ochrany prístupu ku webkamere (čo sa možno nemusí zdať dôležité, no spomente si na to, koľkokrát ste pred svoj počítač či notebook prešli nahí alebo pred ním robili iné veci), cez už spomínanú možnosť vytvárať si prehľadné reporty o prekonaných hrozbách či používaní zariadenia, až po naozaj dôkladnú ochranu zariadenia aj pred hrozbami infikácie UEFI. Tiež poteší možnosť nielen zobraziť všetky zariadenia pripojené k domácej sieti, ale aj možnosť testovať tieto IoT (alebo smart) zariadenia na zraniteľnosti. Vďaka tejto funkcii môžete sami odhaliť, či sa na vašu sieť napríklad nepripojil sused alebo nejaké úplne neznáme zariadenie. Čo stále mierne mrzí, je, že od minulého roka ESET do svojej ponuky stále nepridal pár šikovných funkcií ako VPN či permanentné a bezpečné odstraňovanie súborov. Zdá sa však, že ESET je so svojím softvérom na dobrej ceste ku kompletnému vybaveniu všetkých potrieb aj tých najnáročnejších používateľov, nakoľko, pri o niečo drahšom balíku Smart Security Premium, ponúka manažéra hesiel s možnosťou ich aj vytvárať a takisto šifrovanie priečinkov a zariadení.

Naše hodnotenie

Takmer 50 eur sa môže zdať ako vcelku vysoká čiastka pri jednom zariadení na rok, no ochrana dát a fungovania za to pre veľa ľudí určite stojí. Navyše, ESET ponúka aj balíky ochrany pre viacero zariadení ako napríklad ESET Family Security Pack za necelých 70 eur, ktorý je možné nainštalovať až na 4 zariadenia (s rôznymi operačnými systémami) na dobu 18 mesiacov. Edícia 2019 toho ponúka vcelku dosť, nielen overenú ochranu, ktorá, aj pod staršou verziou, dokázala každodenne používaný počítač udržať bez vírusov a to aj napriek mojej tendencii navštevovať všetky zákutia internetu. Malý dopad na výkon systému, prehľadné menu a prívetivá cena pri ochrane viacerých zariadení robia zo softvéru od ESETu naozaj zaujímavú voľbu. Či už sa rozhodnete pre základný NOD32 alebo si kúpite jeden z rozšírených balíkov. A pokiaľ si stále nie ste istí a potrebujete si všetky funkcie najskôr sami vyskúšať, ponúka ESET skúšobnú verzina 30 dní zdarma.

Klady

 • nízka záťaž na systém
 • naozaj rýchle skenovanie
 • jednoduché a prehľadné menu
 • kontrola UEFI
 • testovanie smart zariadení pripojených v domácej sieti
 • pravidelné reporty
 • podpora aj v slovenskom jazyku

Zápory

 • absencia niektorých funkcii, ktoré by mohli byť tiež užitočné

Informácie o produkte

ESET Internet Security 2019

 • Kategória: Ostatné
 • Orientačná cena: 49,90 eur/1rok/1zariadenie (+ možnosť zľavy 50% pre držiteľov preukazu ISIC) €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ESET

Zobraziť viac

Korekcia: Mário Lorenc

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk