Gigabyte predstavil nové kompaktné počítače z rady Brix Pro

Gigabyte predstavil nové kompaktné počítače z rady Brix Pro

Kompaktné počítače, a teraz myslíme naozaj kompaktné kúsky, majú svoje miesto nielen na pracovných stoloch vo firmách, ale aj v obývačkach, pracovniach a dokonca aj v izbách hráčov. Malý počítač je možné zložiť si aj svojpomocne, no jeho rozmery budú kvôli rozmerom štandardných komponentov vždy o čosi väčšie, ako keď sa nejaká spoločnosť rozhodne zložiť ho na mieru. Jednou z týchto spoločností je aj Gigabyte a predstavenie ich nového prírastku do rodiny Brix zariadení, sme si pozreli na online seminári.

Modelová rada Brix a Brix Pro zariadení je tu už nejaký ten rok a za ten čas si tieto počítače získali viacerých fanúšikov. Vďaka použitiu komponentov špecificky dizajnovaných pre kompaktné rozmery je možné do naozaj malých krabičiek ukryť prekvapivo výkonný hardvér. A s príchodom Thunderbolt 3/4 a PCIe Gen 4 rozhraní už dávajú tieto počítače zmysel aj pre hráčov.

Brix a Brix Pro zariadenia sa radia medzi takzvané “barebone” počítače, čo znamená, že tieto zariadenia sú dodávané bez RAMky a úložného priestoru, avšak so všetkým ostatným, čo je potrebné pre fungovanie.

Nové modely Brix Pro pozostávajú z kovového šasi, v ktorom sa ukrývajú najnovšie Tiger Lake procesory od spoločnosti Intel s integrovanou grafickou kartou Intel Xe (v budúcnosti samozrejme prídu aj modely s procesormy AMD Ryzen). Intel Xe čip bude samozrejme dostupný iba na modeloch s i5 a i7 procesormi, no komu by nestačil ani tento integrovaný výkon, môže cez Thunderbolt 4.0 konektor jednoducho pripojiť externú grafickú kartu. Alebo rýchle úložisko. Alebo až 8K displej. Po stránke RAM a úložného priestoru majú potenciálny zákazníci dostupné dva SO-DIMM sloty schopné poňať až 64 GB 3200Mhz RAM a dva M.2 sloty. Dobrou správou je, že Intel Tiger Lake už podporuje PCIe Gen 4, čo znamená, že do jedného M.2 slotu je možné osadiť aj najnovšie SSD disky schopné rýchlostí až 5000 MB/s.

Brix Pro sa môže pochváliť aj najnovším WiFi štandardom, teda WiFi 6 AX a Bluetooth 5.1, vďaka čomu ani nebude nutné ho pripájať na drôtový internet. Ten je však samozrejme tiež dostupný a to cez dvojicu LAN portov na zadnej strane, z ktorých jeden ponúka tradičné Gigabit rýchlosti, no druhý je už 2.5G. A čo sa portov týka, tých má napriek malým rozmerom nový Brix Pro naozaj neúrekom. Štvorici USB 3.2 Typ A portov na prednej strane sekunduje ďalší pár USB 3.2 Gen 2 Typ A v spojení s Thunderbolt 4.0/USB-C konektorom na tej zadnej. Vpredu sa ešte nachádzajú dva 3.5 Jack konektory pre mikrofón a slúchadlá a zadnej časti dominuje štvorica plnohodnotných HDMI 2.0 konektorov schopných poháňať až štyri 4K displeje s obnovovacou frekvenciou 60Hz. V neposlednej rade sa na zadnej strane nachádzajú ešte konektory pre anténu WiFi/Bluetooth, ktorú je možné vďaka magnetom v anténe a kovovom šasi uchytiť na samotné zariadenie.

To môže byť jednoducho položené na stole, avšak vďaka dodávanému stojanu môže tróniť na stole, či poličke aj vo zvislej polohe. A kto by chcel Brix Pro ukryť čo najviac, ho môže vďaka podpore štandardného VESA uchytenia nainštalovať aj na monitor, stenu, či televízor.

Nové Gigabyte Brix Pro by mali byť dostupné už v nasledovných mesiacoch a my sa samozrejme tešíme na ich testovanie.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk