Odbory schválili štrajk hercov a dabingových hercov vo videoherom priemysle

Odbory schválili štrajk hercov a dabingových hercov vo videoherom priemysle

 

Zatiaľ sa však pokračuje v rokovaniach.

Zatiaľ čo štrajk scenáristov v Hollywoode sa pomaly ale isto blíži ku koncu, tak ďalší štrajk sa môže už čoskoro začať. Členovia SAG-AFTRA odborov, ktorí spadajú pod Interactive Media Agreement a pracujú teda ako dabingoví herci alebo motion-capture herci na hrách totiž zdrvujúcou väčšinou 98,32% schválili prípadný štrajk, ak medzi nimi a hernými spoločnosťami nedôjde k dohode.

Hoci to ešte nemusí znamenať, že sa štrajk vyhlási, znamená to, že ak SAG-AFTRA pri rokovaniach o dohode o Interactive Media Agreement nezíska podmienky, ktoré považuje za prijateľné, môže hneď vyhlásiť štrajk, pretože vie, že jej členovia už toto rozhodnutie podporujú.

Doterajšie rokovania zlyhali kvôli „neprijateľným podmienkam v niektorých z otázok, ktoré sú pre našich členov najdôležitejšie, vrátane miezd, ktoré držia krok s infláciou, ochrany proti zneužívaniu umelej inteligencie a základných bezpečnostných opatrení.“

Doteraz prebehlo päť kôl rokovaní, pričom ani jedno nedospelo k úspešnému záveru a ďalšie kolo sa koná od dnes do 28. septembra. Vyjednávania prebiehajú so spoločnosťami ako Activision Productions, Blindlight (táto spoločnosť sa podieľala na hrách ako TES, Halo, Destiny, Fallout, Tomb Raider), Disney Character Voices, EA Productions, Formosa Interactive (táto spoločnosť sa podieľala na hrách ako The Last of Us, Death Stranding či God of War), Insomniac Games, Epic Games, Take 2 Productions, VoiceWorks Productions a WB Games.

Ak by teda došlo k štrajku, tak spomínané herné spoločnosti by nemohli najímať členov tejto odborovej organizácie pre potreby dabingu alebo motion capture v hrách. Asi netreba pripomínať, že by to opäť raz prispelo k odkladom hier, nakoľko dabing a motion-capture sú hlavne v AAA produkcii nenahrateľné.

„Je načase, aby sa spoločnosti vyrábajúce videohry prestali hrať a začali sa vážne zaoberať dosiahnutím dohody o tejto zmluve," uviedol vo vyhlásení prezidentka SAG-AFTRA Fran Dreascher. „Výsledok tohto hlasovania ukazuje, že naši členovia chápu existenčný charakter týchto rokovaní a že nastal čas, aby tieto spoločnosti - ktoré zarábajú miliardy dolárov a štedro platia svojich generálnych riaditeľov - dali našim umelcom dohodu, ktorá zachová účinkovanie vo videohrách ako životaschopnú kariéru."

„Stále dúfam, že sa nám podarí dosiahnuť dohodu, ktorá bude spĺňať potreby členov, ale naši členovia už prestali byť vykorisťovaní, a ak tieto korporácie nebudú ochotné ponúknuť spravodlivú dohodu, našou ďalšou zastávkou budú štrajkové rady,“ dodal hlavný vyjednávač za SAG-AFTRA Duncan Crabtree-Ireland.

Zdroj: Insider-Gaming

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk