Ubisoft v problémoch kvôli núteniu zamestnancov k návratu do kancelárií

Ubisoft v problémoch kvôli núteniu zamestnancov k návratu do kancelárií

 

Nedodržané sľuby.

Veľká časť herného priemyslu si už zvykla na prácu z domu, alebo prípadne hybridnú prácu a mnoho skúsených vývojárov si už pri hľadaní ďalšej práce v priemysle dáva za prioritu práve možnosť nesťahovať sa za prácu a vykonávať svoje povolanie z prostredia svojho domova.

Nájdu sa však aj štúdia, ktoré po pandémii COVID-19 pomaly ale isto chcú nariadiť návrat zamestnancov na pracovisko. A potom je tu Ubisoft, ktorý verejne tvrdil jedno a nakoniec spravil niečo úplne iné. IGN totiž informovalo o tom, že 11. september 2023 bol prvým dňom, kedy sa viac ako 4000 tisíc zamestnancov štúdia Ubisoft Montreal vrátilo povinne na pracovisko a to napriek tomu, že manažment vývojárom roky sľuboval, že k tejto situácii nedôjde.

„V jednom z príkladov Ubisoft sľubuje "hybridné, flexibilné pracovné prostredie", v ktorom "bude možné pracovať na 100 % na diaľku v závislosti od rôznych kritérií, ako je produktivita a vplyv na tím, ako aj povaha vykonávanej práce." Problémom porušenia sľubov je okrem samotného narušenia dôvery aj fakt, že mnohí zamestnanci si za roky od vypuknutia pandémie COVID-19 našli nové domovy vzdialené stovky kilometrov od Montrealu práve kvôli sľubom o možnosti 100% práce na diaľku.

Reakcie na toto rozhodnutie manažmentu boli podľa informácií IGN prevažne negatívne: „Oznámenie okamžite vyvolalo hnev v štúdiu, pričom na intranete spoločnosti sa ako dôvody, prečo sa zamestnanci nevrátili, uvádzali mnohé problémy, ktoré mali zamestnanci pri práci z kancelárie v minulosti: hlučné hovory v otvorenej kancelárii, náklady na dopravu a nedostatočné vybavenie alebo prispôsobenie špecifickým potrebám prístupnosti a štýlu práce. Hŕstka zamestnancov upozornila konkrétne na kvalitu montrealskej kancelárie a spomenula problémy z minulosti, ako napríklad zatekanie, potkany, chrobáky a nedostatok typických kancelárskych výhod, ako je napríklad káva zadarmo. Viacerí vyjadrili obavy o zdravie, pričom uviedli pretrvávajúce obavy zo šírenia COVID-19.“

Jednou z teórií, prečo sa Ubisoft rozhodol pre tento krok je snaha mesta Montreal (ktoré dáva Ubisoftu špeciálne daňové úľavy výmenou za zamestnanie veľkého množstva ľudí v meste) oživiť centrum mesta, ktoré zažíva problémy práve po pandémii COVID-19 a jedným z dôvodov je nechuť zamestnancov vrátiť sa na pracoviská. Druhá teória je ešte zaujímavejšia. Ubisoft údajne nariadil návrat na pracoviská v nádeji, že mnohí ľudia ho odmietnu a sami opustia Ubisoft. Tým by im spoločnosť nemusela vyplácať odstupné. Ako je totiž známe, Ubisoft je vo finančných problémoch a je v procese znižovania počtu zamestnancov prirodzeným znižovaním počtu zamestnancov – pracovné pozície, ktoré sa vývojári rozhodnú opustiť nebudú nanovo obsadzované.

„Podobne ako mnohé spoločnosti v oblasti zábavy a technológií, aj my žiadame našich kolegov, aby sa vrátili do kancelárie na kľúčové momenty, ktoré si každý tím určí. Sme presvedčení, že synergia, osobné diskusie, rýchle iterácie a pocit spolupatričnosti, ktoré sa odohrávajú viac osobne, nám pomôžu byť spoločne efektívnejší a agilnejší a dosiahnuť naše obchodné ciele. Hybridný režim, ktorý bol prvýkrát oznámený začiatkom júna, sa zavádza v pondelok 11. septembra a my sprevádzame našich kolegov týmito zmenami a poskytujeme im počas nasledujúcich ôsmich alebo viacerých týždňov dodatočnú flexibilitu na prispôsobenie sa. V súčasnosti prebiehajú otvorené a priebežné rozhovory okrem rozsiahleho individuálneho ubytovania a opatrení, ktoré majú uľahčiť tento prechod a vplyv na pohodu všetkých, čo zostáva našou prioritou, aby sme aj naďalej poskytovali skvelé hry,“ prezradil IGN hovorca Ubisoftu.

Podobným procesom si prešlo v tomto roku aj štúdio Blizzard, ktoré nariadilo návrat na pracoviská a údajne čelilo masívnej vlne výpovedí.

Zdroj: IGN

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk